11.12.2021, 12:31

İlimizde genç intiharlarını önlemek için önemli ve büyük bir adım

5 Haziran 2021 tarihli ve “İlimizde 9 gün ara ile 2 gencecik insan kendini asarak canına kıydı” başlıklı kaleme aldığım köşe yazımda intihar eden Uşaklı gençlerimize dikkat çekmeye çalışmıştım.

https://www.usakgundem.com/ilimizde-9-gun-ara-ile-2-gencecik-insan-kendini-asarak-canina-kiydi-makale,170.html

Ne yazık ki geçtiğimiz 10 gün içerisinde 2’si 20 yaşında birisi 15 yaşında 3 genç evladımız daha bilinmeyen nedenlerle intihar etti.

Her ölüm acıdır. Ancak genç ölümü, özellikle evlat acısı yüreklerde derin yaralar bırakan ve tedavisi mümkün olmayan yaralardandır. Her çocuğun dünyaya gelmesine biyolojik olarak bir anne ve bir baba sebep olur.  Sonrasında dünyaya gelen her çocuk bütün insanlığın çocuğudur. Bu benim şahsi düşüncemdir.

Hiçbir neden gencecik bir insanın canına kıymasına neden olmaz. Gençler yaşamalıdır. Yaşasınlar ki toplumuzu da sağlıklı güzel günlere taşısınlar. Bu gençlerimizin intihar nedenlerini önlemek için toplum olarak hepimize çok önemli görevler düşmektedir.

Bu görevler de önce aileden başlamaktadır. Doğduğu an gözlerini dünyaya açan bir bebek sürekli yaşam ile ölüm arasında gidip gelmektedir. Anne olmadan o bebeğin yaşama olanağı yoktur. Bebeğin doğduğu an anne ile devam eden varlığı, ailesinin kendisini önemsemesi ve eğitmesi ile devam edebilmektedir.

Demek ki ailede ve eğitimde eksik bir şeyler var ki; gençlerimiz, hatta çocuklarımız arasında intihar oranları artmaya başladı. Neredeyse ilk okula giden çocuklar intihar etmeye başlayacak.

İlimiz Uşak’ta 15 – 24 gençlerin intihar oranı yükselmeye başladı. Gençlerin intihar nedenleri arasında; depresyon, şizofreni, bipolar bozukluk, zorbalık, sosyal izolasyon, yalnızlık, evdeki veya dışındaki kötüye kullanım gibi sosyal konular, zihinsel bozukluklar gibi bir çok sebep sayabiliriz.

Bu konular ve önlemler bilim insanlarının işi. Benim değinmek istediğim konu ise ilimizde bu konuda önlem alınması için ne gibi çalışmalar yapıldığı konusudur.

Bu konuda www.usakgundem.com İnternet Haber Sitemizde 9 Aralık günü yayınlanan Salih Kılınç imzalı bir haber bu konuda ilimizde ümit verici gelişmeler yaşanabileceği müjdesi veriyor.

https://www.usakgundem.com/guncel/vali-kocabiyik-usak-aile-degerleriyle-mutlu-projesini-tanitti-h8908.html

Haber de “2022 yılının Aile yılı” olduğunu ve bu konuda Uşak Valiliği tarafından hazırlanan “Uşak Aile Değerleri ile Mutlu Projesi” Uşak’ta özellikle gençlerin intiharlarını önleme konusunda önemli bir adım olduğu izlenimi veriyor.

Haberde değinilmemiş ama edindiğim bilgilere göre; gençlerin intiharlarının önüne geçmek için bir başlık atılmış.  

Projenin uygulanması için üst kurul olarak Uşak Valiliği, Uşak Belediyesi ve Uşak Üniversitesi belirlenirken bu konuda tüm kamu kurum ve kuruluşlarına da görev verilmesi, işin ciddiyetini ortaya koyuyor.

Yukarıda linkini verdiğim 5 Haziran tarihli yazımı şöyle tamamlamışım:

“Sayın Valim Sayın Başkanım Sayın Milletvekillerim!

Himmet edip bu konuya bir el atsanız, Sizler devletsiniz, güçlüsünüz. Bu gençlere psikolojik destekler versek, ne bileyim ruhlarını iyileştirici bir takım rehabilitasyon çalışmaları yapılsa.

Bizler, bundan sonra ilimiz Uşak’ta artık genç insanların intihar haberlerini duymak istemiyoruz.

Biz, www.usakgundem.com olarak artık genç insanların intihar haberlerini yapmak istemiyoruz.”

Bu proje ile çağrıma cevap aldığımı düşünüyor ve başta Vali Sayın Funda Kocabıyık olmak üzere emeği geçen tüm kişi, kurum ve kuruluşlara çok teşekkür ediyorum.

Yorumlar (0)