Hidayet KIRAN

Hidayet KIRAN

Uşak milletvekili aday adayları huuu… Nerelerdesiniz?

Seçimler kapıda, birkaç ay sonra milletçe ya sandık başına gideceğiz ya da tımarhaneye. Yıllardır bu kadar renksiz, bu kadar durgun, bu kadar silik bir aday adaylığı dönemi görmedim.

Eskiden olsa önce gazeteler ziyaret edilir, basın toplantıları, yemekler falan tertip edilir, Uşak’ta seçmenin nabzını tutan kanaat önderleri falan yoklanır, ayak tabanları öpülmese de göze girmek için önlerinde taklalar falan atılırdı.

Şimdi bakıyorum, Uşak’ta hangi partiden olursa olsun, “Ben aday adayıyım” diyen babayiğit yok. Bunun tek istisnası AK Parti Uşak eski İl Başkanı Sayın Basri Yıldırım olmuştur. Hiç evirmeden çevirmeden medeni cesaretini ortaya koyarak “Ben aday adayıyım” diyebilmiştir. Kutluyorum. (Tabi İl başkanlıklarından istifa eden Sayın Ali Karaoba ve Sayın Ayhan Kınden’i de unutmadım.”

Yoksa aday adaylarının hepsi pinti mi?

Peki, aday adayları neden kispetlerini giyip er meydanında yerlerini almıyorlar? Acaba; “Partim beni aday göstermezse boşuna masraf yapmış olurum. Param ziyan olmasın” diye olabilir mi?

Mümkün…

Yoksa partisindeki diğer aday adaylarını gözleyip ona göre bir tavır mı almak istiyorlar?

Olabilir…

Sosyal demokratlar yine birbirini yemece

CHP Uşak İl Örgütünde 2 aday adayı İl eski başkanı Sayın Ali Karaoba ve halen CHP Uşak Milletvekili olan Sayın Özkan Yalım, özellikle sosyal medya, kendi yandaş basınları, eş ve dostları üzerinden birbirine taciz ateşine başlamışlar.

Onların bu tutumu daha önce okuduğum fıkra gibi bir olayı aklıma getirdi. Rahmetli Prof. Dr. Erdal İnönü o zamanki adıyla Sosyal Demokrat Halkçı Parti (SHP) Genel Başkanıdır. Her daim olduğu üzere o dönemde de parti içi muhalefet yüzünden SHP bir adım ilerleyememektedir.

Merhum İnönü, kendine muhalefet eden Deniz Baykal, Murat Karayalçın gibi 5-6 isimle barış yemeği için Ankara’da bir restoranda buluşur. Garson yemek menülerini getirir. İnönü garsona şöyle der: “Yavrum biz yemek yemeyeceğiz. Biz sosyal demokratız. Birbirimizi yeriz. Sen hiç zahmet etme.”

İYİ Parti CHP’nin huyundan ve suyundan kapmış

Bana 6 ay önce; “Uşak’ta hangi partiler milletvekili çıkarır?” diye sorsanız hiç düşünmeden; “AK Parti 1, CHP 1, İYİ Parti 1” şeklinde cevap verirdim. Geçen süreçte İYİ Parti öyle bir karıştı ki, şimdi ne olur? Merkezde durumu nedir? İlçelerde ve köylerde nasıldır? Kimler aday adayı olabilir? Hiç bilemiyorum. Kendi yöneticileri de bilemiyor.

Sanırım İYİ Parti 6’lı masada otura otura sosyal demokratlara benzemiş. Huyundan da suyundan da kapmış.

Zeytin suyuna kuru ekmek böyle gelmiş böyle gidecek

AK Parti Uşak Teşkilatı’nda aday adaylığı süreci geçmiş dönem seçimlerine göre niçin bu kadar sönük kaldı? Anlayabilmiş değilim.

Bence, Uşak’ta aday adaylarının net bir biçimde ortaya çıkmamasının nedeni, Uşak’ın sorunlarıyla ilgili kafalarında net proje ve çözümlerin olmamasıdır. Tabi ki de bu benim kafamdaki düşüncem. Doğrudur yanlıştır. Ben bir köşe yazarı olarak gözlemlerimi, düşüncelerimi Siz değerli okurlarımla paylaşmak zorundayım.

Örneğin; İktidar Partisi AK Parti milletvekili aday adaylarına yüz yüze geldiğimde şunları sormayı çok isterdim:

  • Uşak Kurtuluş Millet Bahçesi niçin bir türlü başlamıyor?
  • Hızlı tren ve Uşak güney çevre yolu 10 yılı geçtiği halde niçin bir türlü ilerlemiyor?
  • Uşak – Gediz- Sivaslı –Ulubey – Eşme yolları niçin yıllardır tamamlanamıyor?
  • Her yıl yağışlar azalıyor. Uşak’ta büyük bir kuraklık yaşanabilir. Bu konuda önerileriniz nelerdir?

Muhalefet partilerinden aday adayı olanlara da yukarıda belirttiğim ve bir türlü tamamlanamayan sorunlar ve Uşak’ın kalkınıp gelişmesi hakkında ne gibi projeleri olduğunu sorardım.

Sonuçta seçimi hangi parti kazanırsa kazansın faturayı ödemek Uşak halkına kalacaktır. Öteden beri böyle olmuştur.

Yazıma rahmetli Barışmanço’nun o unutulmaz şarkısından bazı dizelerle son vermek istiyorum.

“Çivi çiviyi söker derler soğuktan donanı buzla ovarlar

Ben zaten yanmışım dostlar peki beni fırına mı koysalar

Zeytin suyuna kuru ekmek böyle gelmiş böyle gidecek”

Önceki ve Sonraki Yazılar
Hidayet KIRAN Arşivi