Hidayet KIRAN

Hidayet KIRAN

Aday adayları çıkıyor meydane hepsi birbirinden merdane

Aday adayları çıkıyor meydane hepsi birbirinden merdane

Genel seçimler geldi kapıya dayandı. İddia oynar gibi 30 Nisan - 7 Mayıs – 14 Mayıs çeşitli tarihler havada uçuşuyor. Kesin olan şu ki; seçimler 4-5 aya yapılacak.

Durum böyle olunca da gönlünde aslan yatan milletvekili aday adayları er meydanlarına çıkmaya başladı. Doğal olarak 21 yıldır iktidar olan AK Parti aday adayları da daha çok merak edilir oldu.

Yanlış hatırlamıyorsam, 2018 genel seçimleri için Uşak’ta AK Parti’den tam 30 kişi aday adayı olmuştu. Tabi her aday adayını da çok dikkate almamak gerekiyor. Çünkü bir kısmı bürokratsa yani devlet memuruysa işinde terfi almak için iktidara sureti haktan görünmek ister. İş insanı ve ticaret erbabıysa daha çok tanınmak ve işlerinin açılması için reklam aday adayı olur. Her aday adaylık döneminde sahnelenen bir oyundur bu.

Kralın koyunu mu yoksa prensin koçları mı olacağız?

"Kralın biri oğluna demiş ki 'Oğlum al şu iki koçu götür, bir besle bakalım, memleketi nasıl yöneteceksin? Tabii, oğlu, babasının gözüne girmek için koçları getirmiş en güzel şekilde beslemiş. Ondan sonra 'Haydi gidelim' demiş 'Senin koçlarını bir kontrol edelim.' Tabii, koçları bırakınca koçlar yemiş semirmiş, sağa, sola saldırmış. 'Gel bakalım evladım' demiş 'Bir de gidelim benim koçlarıma bakalım.' Gitmiş bakmış ki koçlar ne bir şey yemiş, yerde sürünüyorlar. Oğlum, “'Bu milleti, böyle süründürmek lazım” demiş.

Uşak’ta yaşamın her alanında olan ve en çok takip edilen www.usakgundem.com İnternet Haber Siteniz bugünden itibaren 2023 Genel seçim hazırlıklarına başlamıştır.

Sizler için hangi aday adayı milleti süründürmek için meydana çıktı? Hangi aday adayı samimi olarak milleti ihya etmek için siyasete soyundu? Bunları bir bir araştıracağız ve sizlerle paylaşacağız.

Uşaklı, fıkradaki gibi, kralın koyunları mı olacak? Prensin koçları mı? Göreceğiz.

Gerçi, artık ön seçim, arka seçim gibi yöntemler zaman darlığından out oldu. Her zaman olduğu gibi Uşaklı adına yine partilerin genel başkanları Uşak milletvekili adaylarını belirleyecek. Ama bizde haber sitesi olarak aday adaylarımızın gelmişini geçmişini, bugüne kadar Uşak için neler yaptığını, artılarını, eksilerini Siz okurlarımız için didik didik didikleyeceğiz.

Daha aday adaylığı döneminde seçeceğiniz milletvekilini tanıyın da ona göre oy verin diye…

Pazardan domates alırken dakikalarca seçebilmek için mıncıklayıp duruyorsunuz. Karpuz alırken kelek mi? İçi geçmiş mi diye şap şap defalarca vurup ona göre seçiyorsunuz.

Vekil seçeceğiniz kişiyi domates gibi mıncıklama ya da karpuz gibi şap şap bir yerlerine vurarak seçme şansınız yok. Hiç olmazsa tanıyın diye haber siteniz olarak bir kamu hizmeti yapalım istedik.

Siz milletin kendisiniz. Her ne kadar milletvekili olacak aday adayınız genel başkanlar seçse de siz milletin kendisi olarak vekilinizin huyunu suyunu, hangi işleri başardığını, hangi skandallara imza attığınızı bilmek en doğal hakkınız diye düşünüyorum.

Yağlı güreşlerde pehlivanlar tutuşmadan önce cazgır şöyle bir peşrev çeker:

“İki er çıktı meydane./ ikisi de birbirinden merdane…

Bizlerde çok merak ediyoruz. Meydana çıkan pehlivanlar merdane mi, kestane mi diye.

işte size serbest seçim!..

KARADENİZ kıyısındaki bir otele ‘tam pansiyon’ gelen İstanbullu turist 2. günün sonunda isyan etmiş: “Acente bize, demiş, ‘Yemekte seçim serbest!’ demişti. Oysa iki gündür hamsiden başka bir şey yok mönüde. Nerede serbest seçim?” Otelci pişkin pişkin açıklamış:

_ İster yersiniz, ister yemezsiniz, demiş, işte size serbest seçim!.. Ben size yemek zorundasınız mı dedim?..

Uşaklı olarak her gün hamsi yemek zorunda kalmayalım da.

Önceki ve Sonraki Yazılar
Hidayet KIRAN Arşivi