Hidayet KIRAN

Hidayet KIRAN

Dikkat! Uşak ekonomisi dibe vurmak üzere

www.usakgundem.com İnternet Haber Sitesi olarak son günlerde Uşak ekonomisi ile ilgili haberlere ağırlık vermeye başladık.

Usta Gazeteci Salih Kılınç Ağabeyimiz, Siz Değerli Uşak Gündem okurları için Uşak’ta konut fiyatlarını araştırmış ve ilimizde son bir yıl içerisinde gerçekleştirilen konut satışlarında yüzde 25 civarında eksilme olduğunu TUİK’ten aldığı bilgilerle ve konun uzmanları ile görüşerek haberleştirmişti.

https://www.usakgundem.com/ekonomi/usakta-konut-satislari-ne-alemde-h10900.html

Bende yazımda Uşak ekonomisinin son haline değinmek istiyorum. Edindiğim bilgiler hiç de iç açıcı değil. Onu baştan söyleyeyim.

O, çok öğündüğümüz Uşak’ın sanayi bölgelerinde çarklar tamamen durmak üzere. Edindiğim bilgilere göre, tüm sanayici ve işveren son bir umutla yılbaşını bekliyor. “Belki bir mucize olur da fabrikamı işyerini kapatmam. İşçilerim de işsiz kalmaz” diye.

Sanayici bir ahbabım, işyerinde 65 kişi çalışıyordu. Şu anda fabrikamı açık tutsun diye sadece 5 kişiyi istihdam edebiliyorum” diyor. Uşak Tekstil OSB’de ve Deri ve Karma OSB’de pek çok sanayici çalışanlarını ücretsiz izne çıkarmış. Üretim yapamaz hale gelmiş.

Bunun en büyük nedenleri arasında; piyasalarda para dönmeyişi, artan enerji ve işçilik maliyetleri, dövizin yükselmesi ile ithal ettiği hammadde fiyatlarındaki korkunç artış.

Son dönemlerde özellikle tekstil sanayicisi birden tekstil ürünlerini satamaz olmuş. Piyasa mı doydu? Ne olduysa hep stoka çalışmış. Elindeki malın bile para etmediğinden yakınıyorlar.

Yılbaşına kadar dayanmaya çalışmalının nedeni olarak da işçi ücretlerindeki artışa, kıdem tazminatlarına bakacaklar. İşçiliğinde altından kalkamazlarsa mecburen fabrikanın kepenklerini indirecekler. Yanı durum bu kadar vahim.

Yıllardır ülkemizin kanayan yarası haline gelen emeklilikte yaşa takılanlar (EYT) sorunu Çalışma Bakanımız Sayın Vedat Bilgin’in açıklamalarına göre çözülmek üzere. Ancak işverenler, EYT’liler emekli olduğunda onlara ödeyeceği tazminatları da kara kara düşünmeye başlamış.

Uşak sanayisinin fabrika bacalarından kara kara dumanlar tütüyor. İşvereni de işçisi de bu kara dumandan boğulmak üzere. Ücretsiz izne çıkarılan işçiler, iş için, işsizlik ödeneği için İŞ –KUR Uşak Müdürlüğü kapısını aşındırmaya başlamış.

Esnaf öğlen yemeği bile yiyemiyor

Toplumun bel kemiği değimiz esnafa gelince onun durumu da hiç iyi değil. Durmadan yükselen kiralar, artan enerji maliyeti, işçilik ücreti derken onlar da yemek bile yiyemez hale gelmiş.

Şu sahneyi hepimiz çok yaşamışızdır. Özellikle öğle yemeğine yakın saatlerde bir esnaf dostunuzu ziyarete gitmişseniz, sizi ya kendi yemek yediği lokantaya götürür, ya da işyerine pide, döner falan söyler, sizinle güle oynaya yemek yerdi. Ya da o saatlerde işyerinin önünden geçerken falan sizi görürse kolunuza girdiği gibi sizi lokantaya sürüklerdi.

Şimdi kendisi bile o, 30 TL’ye tabldot yemek veren ucuz esnaf lokantalarına bile gidip karnını doyuramıyor.

Nakit para akışının durması, döviz, altın ve hammadde fiyatlarının durmadan yükselmesi, Uşaklı işvereni de işçisini de esnafını da kara kara düşündürüyor. Konut satışları bile düşmüş.

Hani, her gelen yeni yıldan, umut barış, sağlık esenlik falan dileriz ya…

Sanırım, 43 gün sonra gelecek 2023 yılına sadece “Aman yeni yıl, gözünü seveyim gelme. Ne olur gelme” diye yalvaracağız…

Önceki ve Sonraki Yazılar
Hidayet KIRAN Arşivi