Hidayet KIRAN

Hidayet KIRAN

Uşak siyasetinde ‘yıldırım’ çarpması ve iyilerin kötüye gitmesi üzerine

Bir önceki köşe yazımda: “Uşak Milletvekilleri Huu.. Nerelerdesiniz?” diye sormuştum.

Gerçi, yazımda gönlünde vekillik yatan aday adaylarının neden aday adayı olduklarını açıklamaktan çekindiklerini sorgulamış ve eleştirmiştim.

https://www.usakgundem.com/usak-milletvekili-aday-adaylari-huuu-nerelerdesiniz-makale,361.html

Yazı yayınlandıktan sonra hoş bir tesadüf oldu. AK Parti Uşak Milletvekili Aday Adayı Sayın Basri Yıldırım’la bir muhabbetimiz oldu. Tabi konu ağırlıklı olarak söz konusu yazım oldu.

Kendisi, 2015 genel seçimlerinde AK Parti Uşak Milletvekili aday adayı olmak için AK Parti İl Başkanlığından istifa etmişti. Aday olamadı. Ama en ufak kırgınlık göstermeden partisi için ne görev verilmişse canla başla yerine getirmek için çırpındı. Uşaklı için de elinden ne geliyorsa yapmış, hiçbir polemiğe girmeden kendini yıpratmadan şimdi göğsünü gere gere “Ben Milletvekili aday adayıyım” diyebilmişti.

Sayın Yıldırım gerek il başkanlığı gerekse normal yaşamında özü sözü bir ve sevimli kişiliği ile Uşak’ın her kesimi ile başarılı bir şekilde iletişim kurmasını beceren bir kişilik yapısına sahiptir.

Saat 10.00 sıralarında başladığımız sohbetimiz, saat 13,30’a kadar sürdü. Zamanın nasıl geçtiğini anlayamadık. Tabi ki sohbetimiz aday adaylığı üzerine oldu. Girişken yapısıyla il başkanlığı döneminde birçok projenin gerçekleşmesinde aktif rol oynadığını, yeni hastane binasının açılmasında, bir türlü bitmeyen çevre yolunun yapımına onun zamanında başlandığını, özellikle köylere yapılan yatırımlardaki fonksiyonunu falan konuştuk.

Kendisine son yıllarda Uşak’a devlet tarafından fazla yatırım yapılmadığını, başlanan yatırımlarında bir türlü tamamlanamadığını hatırlatarak, kendisine; “Basri Başkan, Milletvekili adayı olup seçildiğiniz takdirde Uşak için ne gibi projeleriniz var? diye sordum.

Bana; “Ben Uşaklıyım ve Uşak’ta yaşıyorum. Başka illerde ne varsa Uşak’ta da onların olmasını istiyorum. Seçildiğim takdirde de çalışmalarım bu yönde olacaktır” şeklinde cevap verdi.

Basri Başkan çok net. “Başka illerde olup da Uşak’ta olmayan ne varsa o olsun.” Çok basit değil mi? Ama aynı zamanda çok doğru bir tespit. Pratik zekâsı ve sürekli halkın içerisinde olması nedeniyle kendisinden beklenen en akılcı yaklaşımı sergiliyor.

Gerçi, başka illerde olup da Uşak’ta olmayan şeylere gelene kadar kent olarak bir sürü çözülmesi gereken sorunlarımız var. Çevre yolu, Gediz ve Dokuz Sele çaylarının kirliliği, bir türlü başlanamayan Millet Bahçesi projesi, kuraklık ve su sıkıntısı,

Basri Başkan’ın pratik zekâsı ve girişken tavrı ile tüm sorunlara alternatif akılcı çözümleri var. Aday olduğunda bu çözümleri kendisi açıklasın. Ancak gazetecilik güdüsü ve gözlemi ile Basri Başkanı milletvekilliğine hazır ve donanımlı gördüğümü rahatlıkla söyleyebilirim.

Uşak’ın iyileri bu sıralar hiç de iyi görünmüyor

www.usakgundem.com İnternet Haber Sitesi olarak insanların özel yaşamına ve siyasi partilerin iç işlerine karışmamayı prensip edindik. Ancak, Uşak’ın iyileri, yani İYİ Parti Uşak İl Teşkilatında yaşananlar Uşak kamuoyu önüne öylesine açılıp saçıldı ki artık iç işleyişi falan kalmadı.

Bir önceki yazımda belirtmiştim. Bundan 6 ay önce, “Seçimlerde Uşak’ta İYİ Parti en azından bir milletvekilliğini elini kolunu sallaya salaya çıkarır” derdim.

www.usakgundem.com İnternet Haber Sitesi olarak, “Kafamıza göre yazıp çizmek bize yakışmaz” deyip Uşaklının nabzını bilimsel yöntemlerden faydalanarak tutmaya çalışıyoruz.

Benim, “Uşak’ta İYİ Parti bir vekil çıkarır” değim zamanlarda yani yaklaşık bir yıl önce İYİ Parti’nin Uşak’ta oy oranı yüzde 20’lerin üzerindeyken, bugün yüzde 9’lara gerilemiş durumda.

Bu gerilemenin nedenleri hepinizin malumu; bir önceki yönetimlerin görevden alınması, yeni yönetimlerin eskileri tasfiye sürecine girmesi, partisi için her türlü fedakarlığı yapan eski İl Başkanı Naci Yıldırım, etkin muhalefeti ile partisinin oylarının yüzde 20’leri aşmasında büyük bir rol oynayan Merkez İlçe eski Başkanı Hakan Savaş gibi isimlerin küstürülmesi, partinin Uşak’ta kurulmasında maddi manevi büyük katkılarda bulunan İYİ Parti Belediye Meclisi Üyesi Uğur Keskin’in delege listeleri yüzünden tartaklanarak partiden kovulması, Ankara Milletvekili ve çok sevilen bir isim olan Durmuş Yılmaz’a sosyal medyadan hakarette bulunan kişilerin il başkan yardımcısı yapılması, Uşakta İYİ Parti’ye büyük oy kaybettirmiş görünüyor.

Uşak Üniversitesi’nde memur olarak çalıştığını öğrendiğim Servet Koşar'ın ve PTT çalışanı Ersin Korkmaz’ın milletvekilliği adaylığı için İl Başkanı Ayşegül Obalı tarafından desteklendiği ve genel merkeze tavsiye edilecekleri tüm İYİ Partililer tarafından kulislerde dillendiriliyor.

İYİ Parti tabanında ise partiye katıldığı tarihten itibaren maddi manevi tüm katkısını esirgemeyen İYİ Parti Uşak Belediye Meclis Üyesi iş insanı Tolga Pirinççi’nin adı milletvekilliği için adı geçiyor.

ANAP Gençlik Kolları Başkanlığından bu yana siyasi deneyimi yüksek olan Pirinçci’nin adaylığına İYİ Parti Uşak Teşkilatı’nın sıcak bakmadığı da kulislerde konuşuluyor.

Uşak’ın iyilerine aşağıdaki şu veciz sözü hatırlatmak istiyorum.

“Dili dini rengi ne olursa olsun iyiler iyidir”

Hacı Bektaş Veli

Önceki ve Sonraki Yazılar
Hidayet KIRAN Arşivi