Gamze Sultan Bağcı

Gamze Sultan Bağcı

Sevin Sevin Ki Kalbiniz Yumuşasın

Bugün “4 Ekim Dünya Hayvanları Koruma Günü”, dostlarımızla çekildiğimiz tatlı fotoğrafların altına sevgi sözcükleri yazıp paylaşarak geçiştiremeyeceğimiz kadar önemli bir gün.

15 Ekim 1978 tarihinde Paris'te UNESCO merkezinde yayınlanan “Hayvan Hakları Evrensel Beyannamesi” kabul edilmiş olup Türkiye söz konusu sözleşmeyi, 18 Kasım 1999 tarihinde imzalamış, 28 Kasım 2003 tarihinde ise onaylamıştır

Yani, ülkemizde 2003 yılından itibaren ‘’ Hayvan Haklarını korumak ve kurallara uymak ‘’ zorunlu hale getirilmiştir. Hayvan hakları ihlali söz konusu olduğunda ise uygulanacak ceza hapis cezası olacaktır.

Hayvan Hakları Beyannamesinin kısaca özeti şöyledir; Hayvanlara saygı duyulmalıdır. Yaşam alanları ve yaşama hakları elinden alınmamalıdır. Zevk için hiçbir hayvan kullanılmamalıdır’’

Yani tek kelime ile özetleyecek olursak hayvanlara merhametli davranılmalıdır insan olmanın ilk kuralı ‘da budur.

Şimdi de insan olabilmişlere değinelim…

Ben, bir kedi annesiyim. O bir hayvan değil benim yavrumdur. Gücüm yettikçe bütün patili dostlarımın yanında olmaya çalışırım. Yanlarında olamadığımda onlara gönül bağı ile bağlanmış durumdayım.

Bu hislerimin ışığında bugün; hayvanlara saygı duyanlara, onları seven hayatını onlarla paylaşanlara, can dostlarımızın başını okşayanlara, evinin önüne koyduğu bir tas su ve mama ile onlara can olanlara, yapılan haksızlıklara susmayıp mücadele edenlere teşekkür ediyor, onları o güzel yüreklerinden öpüyorum.

Ne mutlu insan olabilene… İnsan olmanın gereğini yerine getirebilene…

Sokakta gördüğü yaralı ve yardıma muhtaç bir cana yardım edene, başını çevirip gitmeyene… Ne mutlu, sosyal medyada toplanan yardımlarla, atılan imzalarla, kurulan yardım sayfalarıyla birlikte bu canlar için seferber olan yüzlerce binlerce insana..

Uşak’ta yaşanmış içimi sıcacık eden bir olay

Ben, hayvanları çok seven, Uşak Üniversitesi’nde eğitim görmek için Adana’dan gelmiş genç bir kızım.

Hayvan hakları ve hayvanlara saygı konusunda Uşak ilindeki gözlemlerim gayet olumludur. Gerek Uşak valiliği, gerekse Uşak Belediyesi’nin bu konudaki çalışmalarını çok olumlu buluyorum.

Bu çalışmalara örnek olarak, geçtiğimiz haftalarda yaşanan bir olayı gösterebilirim. Hepinizin bildiği üzere 2 kamu görevlisi resmi araçla bir köpek yavrusunun üzerinden geçmişti. Bu konuya Uşak halkı büyük bir tepki göstermiş, valilik de bu vahşeti yapan 2 kamu görevlisi hakkında soruşturma başlatmıştı.

Uşak Belediyesi de yeni bir hayvan barınağı yapmış. Bugün açılacaktı. Ancak başka bir tarihe ertelenmiş, umarım ki en kısa zaman da açılıp canlarımıza sıcak bir yuva olur.

Yine Uşak Emniyet Müdürlüğümüzün ‘HAYDİ’ biriminin soğuk kış günlerinde sokak canlarına mama, su verdiğini, battaniyelerle üstlerini örttüğünü haberlerimizden takip etmişsinizdir.

Bugün “4 Ekim Dünya Hayvanları Koruma Günü” olması nedeniyle Uşak Emniyet Müdürlüğü tarafından hazırlanan video da çok hoş ve günün anlam ve önemi bakımından oldukça etkileyici.

https://www.usakgundem.com/guncel/usak-polisi-hazirladigi-video-ile-hayvan-sevgisini-gosterdi-h10644.html

İnternet Haber sitemizden bu videoyu da izleyebilirsiniz.

Hayatın bu denli zor olduğu, geçim sıkıntısı, toplumsal ailevi vb. gibi birçok sorunlarla mücadele etmek zorunda olduğumuz şu hayatta belki de size en iyi gelecek şey, bir hayvanın kalbinizi yumuşatmasına izin vermenizdir.

  • Hayvan hakları hem sayı olarak hem de acılarının şiddeti anlamında dünyanın en çok ezilen canlıların özgürlüğüne dair bir düşünce olarak kalmamalı sadece, toplumsal bir hareket olmalı‘’. (Steve Best)

Önceki ve Sonraki Yazılar
Gamze Sultan Bağcı Arşivi