Hidayet KIRAN

Hidayet KIRAN

Uşak ve Uşaklı varsa biz varız

Bugün 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü. Tüm çalışan basın emekçilerine kutlu olsun. Bugün tüm siyasiler, bürokratlar günümüzü kutluyor. Çok güzel mesajlarla onurlandırıyor. Biz gazetecilerin onuruna yemekler düzenliyorlar.

Bizi onurlandırdıkları için tüm çalışan basın emekçileri adına hepsine içtenlikle çok teşekkür ediyorum.

İsterseniz” 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü” tarihçesi ve önemi nedir? Kısa bir göz atalım. Ben, Siz Saygıdeğer Okurlarımla ondan sonra sohbet edeyim:

10 OCAK ÇALIŞAN GAZETECİLER GÜNÜ TARİHİ VE ÖNEMİ

“Çalışan Gazeteciler Günü” gazetecilik mesleğini icra edenleri onurlandırmak için 1961’den beri 10 Ocak günü düzenlenen Türkiye’ye özgü bir kutlama gündür.

1961-1971 arasında "Çalışan gazeteciler bayramı" adıyla kutlanmış; 1971 yılındaki askeri müdahaleden sonra ülkede gazetecilerin bazı haklarının geri alınması üzerine kutlama gününün adı, "10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü" olarak değiştirilmiştir.

4 Ocak 1961’de kabul edilen ve basın çalışanlarının bazı haklar ve yasal güvence sağlayan “212 sayılı kanun” adlı düzenlemenin Resmî gazetede yayımlanışı nedeniyle 10 Ocak günü kutlama günü olmuştur.

“Dokuz patron olayı” olarak basın tarihine geçen gelişme üzerine gazeteciler, boykot boyunca “Basın” adlı bir gazete yayımlamaya karar verdiler. Basın gazetesi 11 Ocak günü yayına başladı ve üç günlük boykot sırasında düzenli olarak yayınını sürdürdü. Çalışan Gazeteciler Günü, bu olayın bir sonucu olarak ortaya çıktı. 10 Ocak, “Çalışan Gazeteciler Bayramı” olarak kutlanmaya başladı ve 1971’de “Çalışan Gazeteciler Günü” halini aldı. “

www.usakgundem.com Uşak’ın dünyaya açılan penceresidir

Biz basın emekçileri için böylesine önemli bir günde basın kurum ve kuruluşalrının da kendilerine bir çeki düzen vermesi için şöyle geriye dönüp bakmasında büyük yarar görüyorum. Onun için ben kendi basın kuruluşum olan www.usakgundem.com İnternet Sitesi olarak neler yapmışız? Nerelerden nerelere gelmişiz sizlerle irdelemek isterim.

İnternet sitemiz kurulalı 2 yılı bitirdi. Şimdi 3 yaşına basmış koca bir delikanlı oldu. Geçen 2 yıla baktığımda gerçekten çok yol almışız. Uşak’ın neredeyse 24 saat haber veren tek haber portalıyız.

Uşak’ı ilgilendiren, güncel, asayiş, ekonomi, spor, kültür, sanat, eğitim, yaşam, teknoloji, sağlık, politika, çevre gibi her konuda sizleri bilgilendirmeye çalışıyoruz. Bunun karşılığını da sizlerin ilgisi ve sevgisiyle “Uşak’ın en çok takip edilen 1 Numaralı İnternet Haber Sitesi” olmakla almışız.

Bizim için bundan daha büyük bir mutluluk olabilir mi?

Ayrıca İhlas haber Ajansı (İHA) dayanışması ile Uşak’a olup biteni bütün dünyaya duyurma bahtiyarlığına ermişiz.

www.usakgundem.com İnternet Haber Sitesi ekibim adına bizi 1 numara yapan Uşak halkına bizim için çok özel ve anlamı günde çok teşekkür ediyorum.

Uşak ve Uşaklılar!

İyi ki varsınız…

Önceki ve Sonraki Yazılar
Hidayet KIRAN Arşivi