05.06.2021, 10:57

İlimizde 9 gün ara ile 2 gencecik insan kendini asarak canına kıydı.

 Bu iki intihar olayının bağlantısı var mıydı? Uşak’ta son günlerde gençler niçin intihar etmeye başladı?  Gencecik insanları ölüme iten nedenler nedir?  Bu intihar olaylarının arkası gelir mi? Yetkililer önlemek için ne yapmalı?

Hidayet Kıran bugünkü köşesinde bu soruların yanıtını aradı.

--------------------------  

Yazıktır!

Durdurun bu genç ölümlerini

                                                  “Bu dünyada bir nesneye yanar içim göynür özüm

                                                   Yiğit iken ölenlere gök ekini biçmiş gibi”

                                                                                                                   Yunus Emre

Tarih 25 Mayıs 2021, www.usakgundem.com İnternet Haber Sitesinde bir haber dönüyor. Mehmet Akif Ersoy Mahallesinde yaşayan Halil Duman adlı 34 yaşında bir genç girdiği ruhi bunalım sonucu evinde kendini asarak yaşamına son veriyor.

Tarih 3 Haziran 2021, sitemize yine bir intihar haberi düşüyor. Yine Mehmet Akif Ersoy Mahallesinde yaşayan Ahmet Özcan adlı henüz 1 yıllık evli ve 28 yaşında gencecik bir çocuğun kendine asarak intihar ettiği belirtiliyor.

Aynı mahallede 9 gün arayla meydan gelen 2 genç adamın kendini asmak suretiyle yaşamına son vermesi oldukça ilgimi çekiyor. İki olay arasında bağlantı olup olmadığını merak ediyorum.

Gazetecilikte “Fikritakip” denilen bir kavram vardır. Özellikle eski kurt gazeteciler bu kavramı çok iyi bilir. Fikritakip tanımını kısaca, “Türkiye gündeminde bir anlığına beliren haberlerin öncelerini ve sonralarını takip etmek” şeklinde tanımlayabiliriz.

Bende Uşak basının en eski kurtlarından, sitemizin haber koordinatörü Salih Kılınç’a iki intihar olayı arasında bağlantı olup olmadığını sordum.

Zaten 2 haberi de yapan Salih Ağabeydi. O da iki olay arasında bağlantı olup olmadığını merak edip araştırmış. Yani haberi yapmakla yetinmemiş. Fikritakip olayını da gerçekleştirmiş. Baştan söyledim ya Salih Ağabey Uşak basının en eski kurtlarındandır diye. Burada Salih Ağabeyin bana verdiği bilgileri bende sizlere aktarayım:

“Evet, intihar eden bu iki genç arasında çok büyük bağlantı var. İkisinin de ikamet ettiği evleri arasında bir sokak var. Halil ve Ahmet çocukluk arkadaşı, Gözlerini bu mahallede açmışlar. Aynı mahallede doğup büyüyen diğer çocuklarla bir grup oluşturmuşlar. Birbirine yürekten bağlı bu grup 2 arkadaşın intiharına kadar fırsat buldukça bir araya gelmeye özen gösteriyor.

İlk intihar eden Halil Duman (34) hiç evlenmemiş. Banaz ilçesi Ayrancı (Comburt) köyünden sessiz içine kapanık, kimseyi kırmayan, mahallenin sevilen gençlerinden. Anne, baba ve kardeşleri ile yaşıyor.

Pandemi öncesi günü birlik işlere giderek harçlığını çıkarıyor. İşi de içkili gazino ve birahane gibi yerlerde garsonluk yapmakmış. Pandemi döneminde çalıştığı yerler kapanınca temelli içine kapanıyor.

Sürekli, “Benim telefonum kontrolümden çıktı. İstediğim mesajları atmıyor. Kafasına göre sağa sola mesaj atıyor” gibi yakınmalarda bulunmuş. Sonrası malum.

Diğer intihar eden genç Ahmet Özcan (28) Kütahya’nın Gediz ilçesinden. Ahmet çevresinde hoş sohbet olarak tanınan ve sürekli çalışan bir mobilya ustası. Geçen yıl evlenmiş. O da Halil’in bir sokak gerisinde ailesi ile oturuyor.

Ahmet’i de intihara götüren süreçte bir ay önce kolunun kırılması ile başlıyor.  Genç çocuk kafayı kolunun bir daha iyileşmeyeceğine takıyor ve o hazin sonu yaşıyor.”

Salih Ağabey bana, sevdiklerini 2 arkadaşını 9 gün ara ile kaybeden grubun diğer gençleri ile telefonda konuştuğunu onların da psikolojilerini iyi bulmadığını, gencecik insanların hayattan vaz geçmesi değil, yaşaması için bir şeyler yapılması gerektiğini düşündüğünü aktardı.

Bende Salih Ağabeyin bu sözleri üzerine bu yazıyı kaleme almaya karar verdim. Halil gitti. Ahmet gitti.. Ramazanlar gitmesin, Muratlar, Hasanlar, Hüseyinler, Aliler, Mehmetler gitmesin. Anaların yüreği yanmasın artık.

Sayın Valim Sayın Başkanım Sayın Milletvekillerim!

Himmet edip bu konuya bir el atsanız, Sizler devletsiniz, güçlüsünüz. Bu gençlere psikolojik destekler versek, ne bileyim ruhlarını iyileştirici bir takım rehabilitasyon çalışmaları yapılsa.

Bizler, bundan sonra ilimiz Uşak’ta artık genç insanların intihar haberlerini duymak istemiyoruz.

Biz  www.usakgundem.com olarak artık genç insanların intihar haberlerini yapmak istemiyoruz

Yorumlar (2)
Mehmet Durmaz 2 yıl önce
Çok acı ama ekonomik dengesizlik ruhi yani dini boşluk ve hayatın acı gerçeği
okuyucu 2 yıl önce
2. Ölüm tarihi Haziran olmayacak mı?