20.04.2022, 11:13

Demedim mi? Demedim mi? Uşak sana söylemedim mi?

CHP Uşak Milletvekili Sayın Özkan Yalım; Gençlik ve Spor Bakanı Sayın Muharrem Kasapoğlu’nun cevaplandırması istemi ile bir soru önergesi vermiş.

Sayın Yalım önergesinde; “Uşak Merkez Huzurkent civarında yapılan spor salonunun standart dışı yapıldığı için spor salonunda Basketbol Federasyonu’nun maçlara izin vermediği iddialarının doğru olup olmadığını” sormuş.

konuyu 01 Aralık 2021 tarihli ve “Sen arada sırada uğra bana Vatandaşın parası hovardaca nasıl harcandı? Anlatayım sana” başlıklı yazımda Uşak’ın gündemine ilk ben getirmiş ve yetkililere; “Uşak’ın parasını niçin böyle hovardaca harcadıklarını sormuştum.

https://www.usakgundem.com/sen-arada-sirada-ugra-bana-vatandasin-parasi-hovardaca-nasil-harcandi-anlatayim-sana-makale,217.html

O tarihten bu yana kimseden gık çıkmamış, tüm yetkililer kulağının üzerine yatmıştı. Nasılsa ben bir iki yazar, yazdığımla kalırım. Millet de unutur gider” diye mi düşünmüşlerdi nedir? O günden beri hiç ses çıkmamıştı.

İlkler Şehri Uşak Basketbol Kulübü Başkanı ve Uşak Belediye Meclis Üyesi Sayın Osman Tekbaş, 12 Mart tarihli bir röportajında; “Bizim için çok ciddi bir problemimiz. Ancak federasyon yetkilileri geldi. İncelemelerde bulundu. Salonun ışıklandırması yeterli olmadığı için burada maç oynanamaz şeklinde rapor verdi. Yetkililerden bu konunun çözümlenmesi konusunda yardım bekliyoruz. Bu salon sadece basketbol maçları için değil, voleybol ve hentbol gibi spor dallarının da burada yapılması üzerine yapılmış. Bu sporlarda yapılmıyor. Uşak Üniversitesi salonu olmasa maçlarımızı Afyon ya da Manisa gibi komşu illerde oynamak zorunda kalacaktık” şeklinde yakınmış.

Yalnız, Sayın Yalım ve Sayın Tekbaş’ın salonun neden standart dışı olduğu yönünde iki farklı görüşü var.

Sayın Yalım; soru önergesinde; salonun saha genişliğinin ve seyirci sayısının standart dışı olduğunu savunuyor. Sayın Tekbaş da sadece ışıklandırmanın yetersiz olduğunu ileri sürüyor.

Sayın Yalım’ın tespiti doğruysa düzelmesi için yapılacak masraf ve iş baya büyük olacak.

Sayın Tekbaş’ın söylediği gibi sadece ışıklandırma ise daha kolay halledilebilir.

Düşünebiliyor musunuz?

Millet bahçesi yapımı için emektar Atatürk Spor Salonu yıkılıyor. 16 Ocak 2016 tarihinde, Huzurkent’te 3 bin metrekarelik bir alanda 3 bin seyirci kapasiteli yeni bir salon yapımı için bir ihale düzenleniyor.

İhale bedeli; 14 milyon 683 bin 920 TL, o zamanki kurdan 4 milyon 894 bin 640 Dolar olarak belirleniyor. Salon 2017 yılında teslim ediliyor. Ancak bir türlü hizmete giremiyor.

Bugün Dolar’ın 14.60 TL olduğunu göz önüne aldığımızda salonun TL cinsinden maliyeti 71 milyon 461 bin TL’ye çıkar.

Sözün kısası; milletimizin 56 milyon 777 bin TL civarında bir parası 5 yıldır havaya uçmuş. Geçen 5 yılda hiçbir işe yaramayan bir salon yüzünden milletimizin paraları böyle heba olup gitmiş.

Bu senaryoyu daha önce Uşak’ın güney çevre yolunda da yaşamıştık.

Uşak Gündem olarak her zaman Uşak halkımızın yanındayız ve sorunlarının takipçisiyiz.

Herkesten önce Uşak’ımızın dağ gibi biriken sorunlarına parmak basıp hemşerilerimizin cebinden uçup giden milyonların hesabını sormaya devam edeceğiz.

Asıl cevap vermesi gereken yetkililer kulağının üzerine yatsa da,

Biz sorunu dillendirdikten 6 ay sonra birileri görse de Uşak’a ve Uşaklının sorunlarına takip etmeye devam edeceğiz.

Her zaman söylediğimiz gibi;

Uşak Gündem gündem peşinde koşmaz gündem yaratır.

Yorumlar (1)
Arif Turkut 8 ay önce
Bu salon Uşak İl Özel İdaresi kanalıylamı yoksa Gençlik ve Spor Müdürlüğü kanalıylamı yapıldı. İl Özel İdaresi bütçesinden yapıldıysa bunu ilgenel meclisinde CHP li meclis üyelerinin sürekli dile getirmesi ve gündemde tutması gerekir.