01.12.2021, 19:06

Sen arada sırada uğra bana Vatandaşın parası hovardaca nasıl harcandı? Anlatayım sana

Köşe komşum Salih Ağabey yememiş içmemiş, Uşak’ta yıllardır bitirilemeyen ve atıl kalan tesis ve projeler için son günlerdeki döviz artışı yüzünden Uşaklıların cebinden kaç lira fazla çıktığını hesaplamış.

Ben de yazısını okuduktan sonra Uşak Belediyesi’nin boşa giden projelerini araştırdım ve sizler için kaleme aldım. Gerçekten ödediğimiz vergiler hovardaca nasıl harcanmış?

 İşte Uşak Belediyesi tarafından vatandaşın parasının savrulduğu projeler:

  1. Hiçbir yere gitmeyen bisiklet yolu projesi: Uşak Belediye Başkanı seçildiği 2019 yılının son günlerinde Atapark civarına hiçbir yere gitmeyen bir bisiklet yolu yapan Sayın Mehmet Çakın, zaten sıkıntılı olan Atapark civarındaki trafik akışını temelli Arapsaçına çevirdi. Sıkıntı ve eleştiriler çoğalınca da Atapark civarını yeniden düzenledi ve bisiklet yolunu da bir buçuk yıl sonra iptal etti.

Bu yanlış proje; Uşak Belediyesi’ne yaklaşık 3 – 3,5 milyon TL civarında bir bedele mal oldu. Peki Atapark civarında trafik tam anlamıyla rahatladı mı? Ne gezer? Yol biraz daha genişletilip virane kaldırımlar yenilenseydi bir fark yaratılırdı.

Sözün özü: Atapark civarında 2 yıl içerisinde yapılan yanlış düzenlemeler yüzünden 3- 3,5 milyon TL civarında vatandaşın vergisi çöpe gitmiş oldu.

  1. Otoparklar sinek avlıyor çünkü araç sokmuyorlar: Uşak merkezde baş döndürücü bir hızla büyüyen yer kuşkusuz Atapark civarı.

Hepinizin bildiği gibi bir kişi inşaat yaptırmak isterse inşaat projesinde otopark yeri göstermek, gösteremiyorsa belediyeye otopark ihtiyacını gidersin diye 6 bin 500 TL otopark ücreti yatırmak zorundadır.

Yaklaşık bir ay önce Uşak Belediyesi otopark sıkıntısına çözüm yolunu, yol kenarına park eden araçlardan 5 TL ücret almada bulmuş, www.usakgundem.com İnternet Haber Sitesi olarak yasalara aykırı olan bu uygulamayı haberleştirince ertesi gün son vermek zorunda kalmıştır. Atapark’ta bulunan açık ve kapalı otoparklar 8 TL bedellidir. Ancak buraya araç park etmek isteyen vatandaşlar görevli gençler tarafından “Boş yer yok” diye geri çevrilmektedir. Bana gelen duyumlara göre; gençler, işini yeterince önemsememekte bu yüzden otoparka araç almamaktadır. İçerideki araçlar da engelli, kamu kurumu araçları gibi araçlardır. Otoparkların geliri çalışanların maaşını bile karşılamaktan uzaktır. Yani gelir yoktur.

Bu gençler, otopark ve tuvaletlerin Uşakspor’a devredilince işe alınmış 55 gençtir. (Bu arada daha önce buralarda görev yapan 55 kişinin de belediyenin elinde kaldığını ve yeni bir israf kapısı açıldığını sanırım söylemeye gerek yoktur)

  1. Sanırım Uşakspor La liga’da mücadele edecek: Belediye Başkanı Sayın Mehmet Çakın, seçildiği günden bu ana Uşakspor’a reklam gelirleri, tuvalet gelirleri, belediye tuvalet gelirleri gibi durmadan belediye bütçesinden para aktarmaktadır. Uşakspor hepimizin gözbebeğidir. Ancak bu kadar gelir ile La Liga’da falan mücadele etmesi gerekmektedir. Lejyoner futbolcu ve teknik adamlara dünyanın parası akıtılmış, öz kaynak düzeni kurulmadığı için Uşak’ın öz çocukları o şanlı kırmız siyahlı formayı giyememektedir. Uşakspor’da Uşak’ımızın bir evladı bile forma giymemektedir. Harcanan para ile elde edilen başarı doğru orantılı değildir.
  2. Sen 600 Bin TL’ye güçlendirdiğin salonu yık Onun yerine standart dışı salon yap: Bir Eylül Stadı yanında bulunan Atatürk Spor Salonu 2012 yılında yaklaşık 600 bin TL harcanarak güçlendirilmişti.

Uşaklıların; konser, söyleşi, gece ve basketbol voleybol maçlarını ilk kez burada gördüğü bir spor mabediydi. Her Uşaklı için unutulmaz anıları olan bu mabet, 2018 yılının sonlarına doğru bir gecede yerle bir edildi.

Yerine Huzurkent at çiftliği yakınlarında yeni bir spor salonu yapıldı.  Hiç düşündünüz mü? Şu anda TFB 2, Liginde mücadele eden Uşakspor Basketbol takımı hiçbir maçını bu salonda niçin yapmaz?  Uşak Üniversitesi Spor Salonu için üniversiteye dünya kadar kira bedeli öderken bu salon boş durmaktadır.

.Türkiye Basketbol Federasyonu (TBF) bu salonu standart dışı bulduğu için basketbol müsabakası oynanmasına izin vermiyor da ondan. Yaa…

İşte Uşaklının parası böyle havaya savrulmuş.

Bu şarkı burada biter sanıyorsanız yanılıyorsunuz.  

Uşak Belediyesi’nin Uşaklının kaynaklarını bana göre nasıl hovardaca harcadığını anlatmaya bir sonraki yazımda devam edeceğim.

Yorumlar (0)