Siyaset basamaklarını roket hızı ile tırmanan Mehmet Çakın kimdir?

Uşak Belediye Başkanı Sayın Mehmet Çakın, hayatımıza 2017 yılında Servet Kuş’tan boşalan AK Parti Uşak İl Başkanlığına AK Parti Genel Başkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın atamasıyla gökten düşer gibi birden girmişti.
Siyaset basamaklarını roket hızı ile tırmanan Mehmet Çakın kimdir?

Bütün Uşak bu tepeden inen genç siyasetçiyi merak etmişti. Uşak Belediyesi’ne ait https://www.usak.bel.tr/sayfa/usak-belediye-baskani/ internet sitesinde özgeçmişi hakkında şu bilgiler yer alıyordu:

“Uşak Sivaslı Karaboyalık köyündendir. İlkokulu bitirdikten sonra, ortaöğretim hayatına başladığı Kartal Anadolu İmam Hatip Lisesini 1997 yılında tamamladı. Aynı yıl kazandığı İstanbul Üniversitesi İşletme (İngilizce) Fakültesinden 2002 yılında mezun oldu. 2002-2004 yılları arasında Amerika Birleşik Devletleri Los Angeles şehrinde Yüksek Lisans eğitimini tamamlayan Çakın, 2004 yılında çok sevdiği memleketi Uşak’a yatırım yaparak iş hayatına başladı. Uşak Deri Karma Organize Sanayi Bölgesinde kurmuş olduğu tesislerle sektöründe Türkiye ve Dünya’da adından söz ettiren Çakın, aynı zamanda birçok sivil toplum kuruluşunda aktif rol almış, çok sayıda sosyal projeye katkı sunmuştur.

Siyasi hayatına 2001 yılında Ak Partide İstanbul İl Gençlik Kollarında kurucu yönetim kurulu üyesi olarak başlayan Çakın, 2017 yılında Cumhurbaşkanımız tarafından Ak Parti Uşak İl Başkanı olarak görevlendirilmiştir. Bu görevi belediye başkan adayı olduğu tarihe kadar başarı ile sürdürmüştür.

Evli ve üç çocuk babası olan Mehmet ÇAKIN, iyi derecece İngilizce bilmektedir.”

Bu biyografide tek eksik kalan bilgi; “Ortaöğretim hayatına başladığı Kartal Anadolu İmam Hatip Lisesini 1997 yılında tamamladı.” Kısmında o dönemde eğitim hayatında dönemin İBB Başkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın oğlu Bilal Erdoğan’ın en samimi arkadaşı olduğu bilgisiydi.

Bu tahsilli, Avrupa görmüş, güleç yüzlü genç adam bir yılı biraz aşan bir il başkanlığının ardından roket gibi yükselerek Uşak Belediye Başkanı olmuş ve çok az bir farkla da başkan seçilmişti.

Başkanlık döneminde en çok ekibine güveniyordu. Ancak, dakika 1 gol 1 oldu. Ekibinde yardımcılıklarını yapan önemli isimlerden birisi kaçak kat çıktığı için yine belediye tarafından 70 bin TL para cezasına çarptırıldığı söylentileri kentin bir başından diğer başına konuşulmaya başlanmıştı.

Diğer Başkan yardımcısı inşaat ve imar işlerinden sorumlu olduğu halde etik olarak inşaat ve emlak piyasasından el çekmemiş, eşi üzerinden işine devam etmişti.

Yaptığı villaların değerini düşük göstererek kazancını katladığı iddiaları da kent içerisinde sürekli dillendirilir olmuştu.

Uşak’ın dedektifleri olarak bu konularda çok önemli bilgilere ulaştık. Kimseyi suçlayıp töhmet altında bırakmayı vicdanen doğru bulmuyoruz. Olgunlaştırdığımızda emin olun bu dosyaları da size sunacağız.

Bu konuda en doğru bilgiyi başta Uşak Belediye Başkanı Sayın Mehmet Çakın ve söylentilerin diğer muhatabı olan kişilerden bekliyoruz.

İlgili Haberler