14.04.2022, 13:49

Bu kahrolası intiharları önleyemedik gitti

Uşaklı olarak siz Uşaklılara intihar haberi vermek kadar içimi yakan bir şey daha yoktur bu dünyada.

Ozanlar Ozanı Yunus Emre; “Geldi geçti benim ömrüm” şiirinde

“Bu dünyada bir nesneye,

Yanar içim, göynür özüm,

Genç iken ölenlere,

Gök ekini biçmiş gibi. “

Der ya, benim ruh halimde işte öyle bir şey.

Uşak Gündem Haber sitenizde yine gencecik bir insanın intihar haberi vardı. Raşit Güldemet adında daha 26 yaşında bir gencimiz canına kıymış. Mübarek Ramazan ayında o ailenin halini düşünün. Buna yürek mi dayanır?

Yılbaşından bu yana geçen 3,5 ay içerisinde benim bildiğim 9 intihar oldu. Bilmediklerimle bu sayı daha da fazla olabilir.

İntihar eden gençler, bir ipin iki ucuna asılarak intihar eden 2 çocuklu eş, mübarek Ramazan ayında önce birbirini yumruklayan sonra da bıçaklayan 2 erkek kuaförü.

Ve tüm bu olaylar; Uşak için Aile Yılı ilan edilen 2022 yılı ilk çeyreğinde yaşanıyor.

Sayın Vali, Sayın Belediye Başkanı ve bilumum Sayın yetkililer beni bağışlasın. Ama gözlemlediğim kadarıyla birkaç uzman getirip konferanslar düzenlemekle de , “Aile Değerleriyle Mutlu bir Uşak” yaratılamıyor.

Evet. Aile toplumun temelidir. Ancak temelden bozuk bir bina en küçük sarsıntıda yerle bir oluyor. Altında da bütün Uşak kalıyor.

Bence hep birlikte şu sorulara cevap aramalıyız:

Gencecik insanımızı yaşamından kopartmaya karar verdiren en büyük sorun nedir? Hayat pahalılığı mı? İşsizlik mi? Gelecek kaygısı mı? Evlenememek mi? Aile içi iletişimsizlik mi? Sevgisizlik mi?

Yeni yılın ilk üç ayında intihar vakaları bu kadar çok oluyorsa, yılsonunu aklıma bile getirmek istemem.

Uşak için “Aile yılı ilan edilen 2022 yılını intihar ve şiddetin önlenmesi konusunda Uşak olarak daha iyi bir şekilde değerlendirmemiz gerekiyor. Bunun için de intihar vakalarına yüzeysel değil, daha derinden yaklaşmamız gerekiyor.

İntiharların önlenmesi için naçizane önerim; Uşak Valiliği, Uşak Belediyesi, Uşak Üniversitesi, Uşak Tabipler Odası gibi ilimizde yaşanan intihar olaylarına çözüm bulma ihtimali yüksek olan kurumlar derhal ortaklaşa bir “İntihar çalışma grubu” kurmalı ve özellikle gençlerimizin neden intihar ettiğini derinlemesine araştırdıktan sonra çözüm önerileri üretmelidir diye düşünüyorum.

TUİK 2018 yılından bu yana illerde yaşanan intihar vakaları le ilgili veri yayınlamadığı için ilimiz Uşak, en çok intihar vakalarının yaşandığı iller sıralamasında kaçıncı sırada yer alıyor? Bilemiyorum.

Ancak, 2022 yılının ilk üç ayında 10 civarında intihar yaşanması beni çok endişelendiriyor. Korkarım ki; bu hızla birinciliği başka illere kaptırmayacağız.

Madem aile toplumun temelidir.

Madem 2022 yılı Uşak için ile yılıdır.

Gelin el ele verelim. Böylesine önemli bir yılda ailenin en önemli bireyi olan evlatlarımızın genç yaşta canına kıymasına engel olalım.

Engel olalım ki; hiçbir aile bu mübarek günlerde evlat acısıyla yanıp kavrulmasın…

Yorumlar (2)
Sevgi 8 ay önce
Uşak için ne yapıldı ..yada yapılıyor ki....Uşak'ta uyuşturucu için bı klinik diye gittiğim her kapının cevabı olumsuz du...evlatlar ölüyor.ates düştüğü yeri yakıyor.. gerisi kimin umurunda...
uşaklı45 8 ay önce
her kez bunalımda vatandaş desen öylesine, memur desen öylesine iişveren ve işci herkes bunalımda 3-5 amir kısmı kendi rahatı ve koltuğu için üsttekilere kuyruk sallıyor alttındakilere diş gösteriyor,Sayın ilin Valisi vatandaş memnuniyet için her imkanı sunarken himayesindeki kurumların personellerin sıkıntı ve sorunlarını görmezlikten geliyor. bi anket yapılsa ya kurum personeli yetki kurum amir ve müdürlerin yaptığı zulum ve keyfi uygulamaları nelerdir diye devletin verdiği yetkileri kendi çıkar ve menfeatları için kullanıldığını, söze başladılarmı Tüyü bitmemiş yetim öksüz hakkı deyip, her nedense kendilerinde hiç yetim öksüz hakkının yanından geçmedikleri ,söyledikleri ile uyguladıklarının tutarsızlığı, isimli veya isimsiz hiç farketmez, bu keyfi uygulamalar hizmet ettiğimiz vatandaşa ve ailemize yansımakta,kanun yok,genelge yok ben yaptım oldu,herkes padişah ye babam ye ....