Salih Kılınç

Salih Kılınç

AK Parti Uşak’ta tabanını bir arada tutmaya çalışıyor

Bir önceki yazımda Uşak’ta yapılan bir seçim anketinden bahsetmiş, yapan firmanın adını vermemiştim. Bazı okurlarımız ısrarla anketi yapan firmanın adını bilmek istiyorlar.

Kusura bakmasınlar ama adı bende saklı kalacak. Anket yaptıran kuruluşa da yapana da büyük ayıp olur. Ben Uşak kısmını kendi olanaklarımla birazda tesadüfen laf arasında öğrenmiştim. Kaynağımı güç durumda bırakmak etik olmaz. Yalnız anket firması İstanbul kayıtlı deyip bir miktar merakınızı gidereyim istedim. Yoksa mübarek Ramazan gününde o rakamları uyduracak halim yok.

Söz konusu yazımda Uşak’ta yapılan bir ankete göre; pazar günü seçim olsa: AK Parti %36, CHP %28,4, İYİ Parti: 14,2 ve MHP: %8 oranında oy alır demiştim.

Şimdi, izninizle bu oranların ışığında tek tek ilimizdeki partilerin durumunu kendimce değerlendirmeye çalışayım:

Uşak yatırım fakiri kaldı

Hem iktidar partisi olması hem de alfabetik sıraya göre de başta olması sıfatıyla değerlendirmeye AK Parti Uşak il Teşkilatından başlayalım. İğneden ipliğe her şeye gelen zamlar, tüm Türkiye’de olduğu gibi Uşak’ta da AK Parti Teşkilatının en büyük dezavantajı olarak görülüyor.

Birde geçmişte AK Parti Uşak il teşkilatları Uşak’a yaptıkları yatırımlarla öğünür ve oy toplarlardı. Ne yazık ki Uşak son yıllarda yatırım fakiri kaldı.

Başta güney çevre yolu, Uşak - Gediz, Uşak – Çivril, Ulubey, Eşme yolları gibi tamamlanmamış projeler, Çarşamba pazaryeri belirsizliği, hastaneden randevu almakta yaşanan sıkıntılar, yeni bir stadyum yapılmaması gibi sorunlar, yatırım konusunda AK Parti teşkilatının gardını düşürüyor.

Yatırımlardan bahsetmişken şu anda Uşak’ta yapımı devam eden yatırımlar hakkında da sizlere kısaca bilgi vereyim. İlimizde şu anda 140 milyon TL değerinde Uşak Belediyesi arıtma tesisi kapasite genişletme projesi, Diş Hekimliği Fakültesi binası inşaatı, Sivaslı Devlet Hastanesi inşası, Banaz ve Eşme hükmet konakları inşaatları devam eden projeler arasına yer alıyor.

AK Parti Uşak’ta tek vekile düşebilir

AK Parti Uşak İl ve merkez ilçe yönetimleri birazda pandeminin etkisi ile olsa gerek bana göre oldukça silik kaldı. Genel Başkan ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın popülaritesi Uşak’ta AK Parti’nin tabanını korumaya devam ediyor.

Ancak son günlerde AK Parti Uşak İl Teşkilatı da atağa kalktı, Sessiz ve derinden çalışmaya başladı. Geçen hafta sessiz sedasız AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Teşkilat Başkanı Erkan Kandemir Uşak’a geldi ve duyumlarıma göre birçok görüşmeler ve ziyaretler yaparak Uşak’ta seçim çalışmalarını başlattı. Uşak’ta kamuya işçi alımına hız verdiler.

Yukarıda bahsettiğim ankete göre, AK Parti Uşak’ta geçmiş seçimlere göre yüzde 6-7 oranında oy kaybetmiş görünüyor. Bu da kurulduğu tarihten bu yana Uşak’tan çıkardığı 2 milletvekilinden birini kaybetmesi anlamına gelebilir.

AK Parti Uşak’ta ayrıcalıklı müteahhitler partisi oldu

Uşak’ta AK Parti’nin başını ağrıtan en önemli konulardan birisi de AK Parti içerisindeki ayrıcalıklı müteahhit tayfası görünüyor. Partinin kuruluşundan bu yana içerisinde yer alan partili müteahhitler bile kendilerine ayırımcılık yapıldığından yakınıyor.

Her ne kadar oy kaybetse de AK Parti tabanını oluşturan seçmenin büyük bir çoğunluğu, Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ı taparcasına seviyor. Sayın Erdoğan’ın karizması Uşak’ta da nereden bakarsanız bakın yüzde 35 civarında oy potansiyeli sağlıyor.

Siyaset fazla kasılmayı sevmez

Ancak, 2019 yılından bu yana İl başkanlığı görevini yürüten Sayın Fahrettin Tuğrul ve sanırım 2017 yılından bu yana Uşak Merkez İlçe Başkanlığı görevini yürüten Sayın Mehmet Bayar, yeni seçmen kitlelerine ulaşmaktan çok AK Parti tabanını konsolide etmeye çalışan bir strateji uyguladıkları izlenimi veriyor.

Tabi ki ilk görevleri, oy oranını korumak, sonra da artırmak olmalıdır. Ancak bir parti teşkilatı oy oranını artırmak için partisine mesafeli duran seçmen kitlesine ulaşmak ve onları ikna etmek zorundadır.

AK Parti Uşak Milletvekilleri Sayın Mehmet Altay ve Sayın İsmail Güneş’in de Uşak halkı ile iletişimlerini artırmaya ve icraatlarını yalın bir dille anlatmaya ihtiyacı olduğunu düşünüyorum.

AK Parti’nin en büyük avantajı karşısında muhalefet olmayışı

Son olarak; AK Parti Uşak İl teşkilatlarının Uşak’taki en büyük avantajları karşılarında etkili bir muhalefet olmayışıdır. Yanılıyor muyum? Bilemiyorum. Ama bir CHP, bir İYİ Parti çıkıp da; “Ben Uşak’ta şuna karşı çıktım. Şu proje ya da şu olayın vatandaş lehine olmasını sağladım” diyebilirler mi?

Lahana misali kendi içlerine dürülüp parti içi mücadeleyi halk adına mücadele etmeye yeğ görüyorlar. Seçim zamanı gelince de AK Parti’ye karşı mücadele edecek enerjileri kalmıyor.

Gelecek yazımda; CHP ve İYİ Parti yani muhalefeti irdelemeye çalışacağım. Bakalım Millet Cephesi, Uşak’ta neler yapıyor?

MHP Uşak İl Teşkilatından hiç bahsetmeyeceğim. MHP’li canlar kusuruma bakmasın. Çünkü ne yapıyorlar? Neredeler? Hiçbir bilgim yok. Onlar da meramlarını anlatmakta sıkıntı yaşadıklarından olsa gerek, aldıkları oy oranı barajı geçmekte bıçak sırtı görünüyor.

Önceki ve Sonraki Yazılar
Salih Kılınç Arşivi