Salih Kılınç

Salih Kılınç

Doğadan Murat Dağı’ndan keyifli haberler

Geçtiğimiz senelerde başlatılan “Geleceğe Nefes” kampanyası bu sene de 11 Kasım günü saat 11.11’de gerçekleşti. Uşak’ta gerçekleşen fidan dikiminde 2 bine yakın vatandaş katılırken yaklaşık 7 hektarlık alana 4 bin fidan dikimi gerçekleşti.

Bu etkinlik merkez ilçeye bağlı Mende köyünde gerçekleştirildi. Bu tür haberler, özellikle köyde olursa takip etmekten büyük keyif aldığım haberlerdir.

Tertemiz bir hava, yemyeşil bir çevre, belki binlerce küçük öğrencinin cıvıltısı, mende Atlı Cirit Spor Kulübü sporcularının ellerinde nazlı gelin gibi al bayraklarla at üzerindeki muhteşem görüntüleri. Bazen haberden çok böyle manzaralara ihtiyaç duyuyorum. Birçok dostları görüyorum. Onlarla yadlanıyoruz.

Uşak Valisi Sayın Dr. Turan Ergün, yüzünden eksik olmayan tebessümü ile yine ilgi odağı olmayı başarıyor. Kendisinin ilgi odağı olmak gibi bir derdi eminim yoktur. Ancak doğallığı, kimseyi kırmak istemeyişi, örneğin her gittiği yerde fotoğraf çektirmek isteyen kim varsa geri çevirmemesi onu doğal ilgi odağı yapıyor. Elinde değil. Allah vergisi…

Mende köyündeki düzenlenen bana göre muhteşem bir ağaç dikme töreninde Sayın Valimiz, “Türkiye'nin yaklaşık yüzde 30'u ormanlık alan. Uşak ilinin de yüzde 41 alanımız ormanlık alan. Ama bu alanın yüzde 21'i bozuk” bilgisini verdi. Yani Uşak’taki ormanlık alan Türkiye ortalamasının üzerindeymiş.

Sayın Ergün, “İlimizdeki ormanlık alanın büyük bir bölümü ağaçlandırma yolu ile elde edilmiş. Uşaklı vatandaşlarımızda büyük bir ağaç sevgisi olduğunu görüyoruz. Ağaçları dikmek ve korumak çok önemli. Bu yaz aldığımız bir kararla ormanlara giriş ve çıkışları yasakladık. Vatandaşlarda bu karara büyük bir oranda uydu.

Geçen yılki yangın oranları ile bu yılkini karşılaştırdığımızda, bu yıl verimli orman alanında hiç yangın olmadı. Yaz döneminde 20 kadar örtü şeklinde yangın çıktı. Ben Orman İşletme Müdürümüz başta olmak, üzere, yangın söndürme ekibimize, ağaçlandırma ekibimize, emeği geçen herkese, Belediye Başkanımıza ve milletvekillerimize çok teşekkür ediyorum” dedi.

Belediye Başkanı Mehmet Çakın, “Milli ağaçlandırma günü adı altında bu günü seferberlik halinde geçiriyoruz. Son 20 senede ülkemizdeki orman arazi sayılarımızı arttırdık. Uşak’ta da valiliğimizin, koordinasyonunda orman müdürlüğümüz ve belediyemiz bu sayıyı Uşak’ta da arttırmak için çalışıyoruz şeklinde konuştu.

“Uşak’ın suyunu doğasını ve toprağını koruyacağız bu konuda taviz yok

Daha sonra Uşak Belediye Başkanı Sayın Mehmet Çakın ile sohbet etme olanağım oldu. Kendisine; Murat Dağı Gediz/ Karaağaç köyünde daha önce el birliği ile mahkemeye vererek kovaladığımız şirketin altın aramak için yeni bir ÇED raporu hazırlığında olduğunu, Banaz ilçesi Bahadır köyünde de bin yıllık ağacın bulunduğu bölgede maden arama çalışmaları yapıldığını, bu çalışmaların Uşak’ın doğasına ve suyuna zarar vermesini önlemek için ne yapmamız gerektiğini sordum.

Sayın Başkan da Uşak’ın su temini ve doğasını koruma konusunda hassas olduğunu belirtti. Yiğidi öldür hakkını ver. Gediz Karaağaç köyündeki altın madeni ocağı açılmasını önlemek için verdiğimiz mücadelede bizi en büyük desteği bir önceki Belediye Başkanımız Sayın Nurullah Cahan ve halefi şimdiki Belediye Başkanımız Sayın Mehmet Çakın vermiş, Murat Dağımızı, suyumuzu ve doğamızı korumuş mahkeme kararı ile işgalci madencileri kovmuştuk.

Sayın Çakın da güler yüzü ile Uşak’ın suyu ve doğası için kimseye taviz vermeyeceğini, üstüne basa basa söyledi. Tam o sırada yanımıza gelen AK parti Uşak Milletvekili Mehmet Altay’a Murat Dağındaki maden aranmasıyla ilgili düşüncelerini söyledi.

Sayın Altay, “Bu konuda kimse endişe etmesin. Henüz maden arandığı falan yok. Yasalara göre; bir madencilik şirketinin sondaj ve ÇED gibi çalışmalarını engelleme şansımız yok. Önce bir ÇED başvurusu yapsınlar. Bizde gereğini yaparız.

Her sondaj ve ÇED çalışmasında yeni bir olay gibi algılanıyor. Murat Dağı’nda yüze yakın maden şirketi arama izni almış. Ama maden çıkaran yok. Kimsenin endişe etmesine gerek yok. Uşak’ın suyunu da toprağını da toprağını da hep birlikte koruruz” diyerek yüreğime su serpti.

Sağ olasın Mehmet Çakın Başkanım. Sağ olasın Altay Vekilim. Sizlerle konuşunca biraz daha rahatladım. Konu artık çevreyi korumaktan çıktı. İnsanın, hayvanın ve bitkinin kısacası her türlü canlının yaşam mücadelesine döndü.

Sizlerle konuşunca bir kez daha anladım ki; “Bu Murat Dağı’ndaki işgalci madencileri el birliği ile bir kez daha kovalayacağız.

Önceki ve Sonraki Yazılar
Salih Kılınç Arşivi