11.12.2020, 00:22

Hadi Goca Uşaklı! Sen yenecen bu virüsü

Koranavirüste mücadelede en başarılı illerin başında Uşak geliyor.

Aşağıdaki grafikte gördüğünüz gibi Uşak’ta koranavirüs vakaları paraşütsüz en hızlı şekilde aşağı düşüyor.

Valla da billa da ben söylemiyorum. Bunu söyleyen Türkiye Cumhuriyeti’nin koskaca Sağlık Bakanı Sayın Fahrettin Koca’dır.

Evvelsi gün Bilim Kurulu Toplantısından çıktıktan sonra düzenlediği basın toplantısında televizyondan kulağımla işittim, gözümle gördüm. Kusura bakmasın bu grafiği de Bakan beyimizin sitesinden arakladım.

Amma velâkin kafama takıldı. Uşak’ı koranavirüs yönünden kötü iller arasında bilirdik. Ne odu da birden bire düştü? Nasıl düştü? Başladım araştırmaya.

Evet, 10 gün öncesine kadar günlük vaka sayıları 400’lerin üzerinde ibre 500’ü zorluyordu. Servisler ve yoğun bakımda tedavi gören virüslü hasta yatakları doluluk oranları yüzde 80’lere dayanmıştı.

Bugün, günlük vaka sayısı 500’lerden 180 lere düşmüş. Yatak doluluk oranları da yüzde 70 civarında. Entube hasta sayısı da 23 falan.

Oh bee!

İçerisinde bulunduğumuz şu kaotik ortamda yerel bir gazeteci olarak iki gözümün çiçeği Uşaklı hemşerilerime sonunda güzel bir haber verecektim. Ölüm haberleri vermekten bıkmıştım.

Konuyu bir de Türk Tabipler Birliği (TTB) Uşak Şube Başkanı Sayın Dr. Adnan Memiş Hocama sordum. Doğruladı. Anormal bir yükselişten sonra ilimizde düşüşe geçmesinin sevindirici olduğunu söyledi.

https://www.usakgundem.com/saglik/oh-be-usak-olarak-yuregimiz-ferahladi-h6673.html

Konu ile ilgili yaptığım haberin linki yukarıdadır. İki gözüm Uşaklı Hemşerim.

EMEĞİ GEÇEN TÜM CANLARIMIZA TEŞEKKÜR

İlimizde koranavirüs vakalarının düşmesinde en büyük faktör; son iki haftadır getirilen kısıtlamaların başarılı şekilde uygulanması oldu. (Ne yazık ki bu önlemler daha önce uygulansaydı, Uşak değil, tüm yurtta bu kadar canımızı kaybetmezdik diye düşünüyorum)

Bu konuda kısıtlama kararlarını kararlılıkla uygulayan Uşak Valisi Sayın Funda Kocabıyık’a, İl Hıfzısıhha Kurulu’na, Uşak Belediye Başkanı Sayın Mehmet Çakın ve emeği geçen tüm yerel yöneticilerime bir Uşaklı olarak candan teşekkür ederim.

Tabi uygulamada büyük başarı gösteren tüm sağlık çalışanlarına komutanları İl Sağlık Müdürü Sayın Dr. Sedat Kavas nezdinde teşekkür ediyorum. Onların özverili çalışmaları da vaka sayısının düşmesinde en büyük faktör oldu.

Hep eleştirecek değiliz ya. “Marifet iltifata tabidir” derler.

Eyyy Goca Uşaklı!

Bu işte en büyük teşekkür de sana. Kısıtlamalara en iyi şekilde uyduğun, maskeni taktığın, mesafeni koruduğun ve temizliğine dikkat ettiğin için.

Yalnız gözünü seveyim. “Bakan bizi övdü” diye hemen şımarıp gevşeme. Sonra daha beter oluruz. Öyle aşıya maşıya güvenip meskeni falan da çıkarayım deme. Aha böyle dikkatli ol da el birliği ile şu virüs şeytanını cehenneme kovalayalım.

Kısıtlamalar sizi sıkıyor biliyorum. Beni de çok sıkıyor. Ama yoğun bakımda ağzıma burnuma hortumlar takılı olarak yatmak daha da sıkıcıdır diye düşünüyorum.

UŞAK’TA  BİR KADINLARA BİR DE KARAHALLILARA DİKKAT EDİN

Yaptığım araştırmada cinsiyet olarak Türkiye’de en çok koranavirüs mikrobuna yakalanan hangi kesimmiş biliyor musunuz?

Erkekler, kadınlara göre yüzde 51 oranında daha çok yakalanıyormuş.

Peki, Uşak’ta da koranavirüse yakalanan cinsiyet hangisiymiş biliyor musunuz?

Türkiye’nin tam tersine kadınlarmış. Bu bana çok ilginç geldi. Hadi erkekler işe gitmek zorunda. Dışarıda virüse maruz kalmaları normal de kadınlar nasıl daha fazla maruz kalıyor?

Şu garibin bu konudaki düşüncesi o’ dur ki, bizim Uşaklı kadınlar, dışarı çıkmasa da birbirlerine gidip geliyor. Bu yüzden hem birbirlerine hem de kendi kocalarına ve çocuklarına bulaştırıyor.

Uşak ilçe ve köylerinde kontrol altına alınan ve şu karanlık günlerde bir parça sevindiren vaka sayısındaki düşüşün bir istisna ilçesi var. O da Karahallı ilçemiz.

Karahallı da maalesef virüs yukarı doğru tırmanıyor. Burada sorun daha ciddi görünüyor ve sorunun kaynağı sadece kadınlar değil.

Bu güzel ilçemizde vaka sayısının artmasına en büyük neden; işverenler ve esnafların tutumudur.

Karahallı OSB’de çok sayıda fabrikada çalışan işçilere, patronların virüs testi yaptırmalarını yasaklamış. İşyerlerinin kapanmasından endişe eden patronlar; “Gidin ilaç alın. Ne yaparsanız yapın. Test yaptırmayın. Yoksa hepiniz kovarım” gibi tehditler yapıyormuş. Bunu bana bizzat virüs kapan işçiler iletti. Kanımca, araştırılması gereken çok önemli bir konu.

Esnaf ta aynı şekilde “işyerim kapanır” korkusu ile test yaptırmaktan çekiniyor, virüs kapmışsa ailesine yakınlarına bulaştırıyormuş. Tedavi altına alınan işçilerin yerine de dışarıdan gelen işçiler çalıştırılıyormuş.

Bu adı gibi bahtı kara ilçemizde bir başka sıkıntı da tüm uyarı ve önlemlere rağmen; kız isteme, nişan, taziye, misafir gibi gelenek ve göreneklerin devam ettirilmesiymiş.

Karahallı ilçesinde yaşayan 3-5 can dostuma telefonla virüsün ilçede neden yükseldiğini sordum. Yukarıda belirttiğim şekilde cevaplar aldım. İlçede ciddi bir araştırma yapılması ve ilçe halkının bana bildirdiği konularda ciddi önlemler alınması gerektiğini düşünüyorum.

Bak Goca Uşaklı!

Sen benim canımsın, kanımsın. Seni çok seviyorum. Gözünü seveyim. Gevşeme de maskeni tak, mesafeni koru elini ayağına yıka da kılına zarar gelmesin. Ayağına taş gözüne yaş değmesin. Hep mutlu kal. Sevgi ile yaşa.

Yorumlar (1)
İbrahim Tuncay 3 ay önce
Bu hafta sonu yasakları kurallara uyanlaramı.Uyanlar keriz uymayanlar uyanıkmı oluyor.Pazat sabahı Özen ekmek fırınının önü,Şeref caddesi hareket halindeki özel otodan geçilmiyor.Ev gezmeleri son sürat devam.Bizim bu kafadaki insanımız ve kuralları sıkı uygulamayan görevlilerimiz oldukça bu virüsü yenmemiz zor.Ayrıca o vefa sosyal grubu nerededir.İki haftadi 56saat sokaga çıkmıyorum.Bu vefa grubu bir kere olsun aramadi.Aramasın onlara ihtiyacimda yok.Millet görev uydurmuş çiftçi belgesi almış(bahçesine gidiyor.Bu soguk havada ne yapacak.Lafola beri gele)görevli belgesi almış fïldır fıldir sokaklarda geziyor.Olan kurallara saygılı olan insanlara oluyor.O nedenle aşı gelince bu sorun çözülür.Bu gevşek uygulamalarla olmaz