Salih Kılınç

Salih Kılınç

Eğer 2022’yi aratacaksan gelme 2023

“Her yeni yıl umuttur, başlangıçtır” falan derler. Yeni yıldan barış, sağlık, para, aşk falan isterler ya…

Ben artık 2023 yılından ve daha sonra gelecek yıllardan sağlıktan başka bir şey beklemez oldum.

“Neden?” derseniz, her gelen yeni yıl eskisini aratır oldu da ondan.

Aslında karamsar bir insan değilim. Öyle çok yüksek beklentileri ve hırsları olan bir tip de değilim. Ama “Kimseye etmem şikayet, ağlarım ben halime. Titrerim mücrim gibi, baktıkça istikbalime”…

Sayın Cumhurbaşkanı Karadeniz’de 58 Milyar metreküp daha doğalgaz rezervi daha bulunduğunu, Karadeniz’deki toplam doğalgaz rezervinin 540 milyar metreküpten 652 milyar metreküpe çıktığını müjdeledi.

İsterse, 1 trilyon metreküp doğalgaz çıksın. Hatta tüm Karadeniz, Ege, Marmara ve Akdeniz doğalgaz olsun. Hatta okyanuslar doğalgaz olsun…

Ben evime gelen doğalgaz faturasını ödeyemedikten sonra neyleyim sarayı, neyleyim köşkü…

“Efendim, asgari ücret 8 bin 500 oldu” Allah razı olsun. Oldu olmasına da ekmek 5 lira yumurta 3 lira, peynir 200 lira, bir damacana su 30 lira olduktan sonra o asgari ücretle ben ancak kuşum Mavişin yem ihtiyacını karşılarım.

En düşük emekli maaşı 3 bin 500 lira. Hoş, emekli maaşlarının ortalaması da asgari ücretin yaklaşık bin lira altında. 2022 gitse ne olur, 2023 gelse ne olur?

Gelelim benim bahtsız ve sahipsiz Uşak’ıma….

Tam 10 yıldır hizmete açılmayan 29 kilometrelik çevre yolu çalışmalarında bir hızlanma göze çarpıyor. Ancak bu hızla korkarım 2023 yılında yine hizmete girmeyecek.

Yapımı yılan hikâyesine dönen ve 2020 ve 2021 yıllarında TOKİ tarafından 2 kez ihaleye çıkılan ve üçüncü kez 15 Aralık’ta ihalesi yapılan ve daha sonucu açıklanmayan “Uşak Kurtuluş Millet Bahçesi” 2023 yılında hizmete girer mi? Hiç sanmıyorum.

Geçtiğimiz Kasım ayında Uşak’a gelen Gençlik ve Spor Bakanı Sayın Dr. M. Muharrem Kasapoğlu, bizi Kalfa Koruluğuna götürüp; “Hem valla, hem billa sizin güzel hatırız için buraya bir stat dikecem” dedi ya…

O stat 2023 yılında, dikilmeye başlanır mı? Hiç sanmıyorum…

Ama, Sayın Bakan’ın sözü yerde kalmasın diye temeli atılır. Bak ondan umutluyum.

Uşak’ın diğer illerle bağlantısını sağlayan; Uşak – Gediz, Uşak – Sivaslı, Uşak – Ulubey ve Eşme yolları sizce 2023 yılında yapılır mı?

Bence; Uşak’ın bağları da büklüm büklüm yolları. Ne zaman sarhoş oldum da kaldıramayom kolları…

Belediye Başkanımız Sayın Mehmet Çakın, 2022 yılında toplu taşımada akıllı kart sistemine mutlaka geçileceğini söylemişti. Ne yazık ki elde olmayan sebeplerle bu olay gerçekleşmedi.

Bari, 2023 yılında geçilse de anasının ak sütü gibi ücretsiz toplu taşımadan yararlanma hakkı olan 65 yaş üstü, engelli, gazi ve şehit aileleri mensupları, toplu taşıma sürücüleri tarafından hastaneden kaçmış korana hastası muamelesi görmese. (Birçoğu da el gün içerisinde rezil rüsva olmamak için kartını cebinde saklayıp para ödüyor. Gözümle şahit oldum)

2017 – 2019 yılları arasında işgal etmek istekileri Murat Dağı topraklarından püskürttüğümüz işgalci güçler, 2022 yılında yeniden Murat Dağı’nı kuşatma girişimlerine başladı. 1915 yılında Yunan kuvvetleri bile Anadolu'ya bu kadar hırs ve kinle gelmemişti.

2023 yılında bu işgal güçlerini Murat Dağı’ndan kovamazsak bir yudum suya hasret kalacağız.

Ban sorarsanız; “Murat Dağı, kutsal kitaplarda tanımlanan cennetin yeryüzünde şekil bulmuş halidir.”

Uşak Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde çektiklerimizi unutmadım. Sadece Sağlık Müdürü, Başhekimi ve Müdürü değiştiği için biraz opsiyon tanımak istedim. Şu anda iyi gidiyorlar. Randevu alamama sıkıntısı azaldı. Asansörler için ihale hazırlıkları yapıldığı kulağıma geliyor.

2023 yılında Uşakspor’a gelince…

Aklıma hemen Vasıf Öngören tarafından kaleme alınan; “Asiye Nasıl Kurtulur” adlı tiyatro oyunu geliyor.

Hani, “Gelen gideni aratır” derler ya.

2023 yılı 2022 yılını aratacaksa gelmesin derim sadece…

Her şeye rağmen;

Sofranızdan tuzunuz gönlünüzden umudunuz eksik olmasın.

Yaradan, hepinize sağlıklı, mutlu ve sevdiklerinizle neşeli yıllar yaşamak nasip etsin…

Önceki ve Sonraki Yazılar
Salih Kılınç Arşivi