Salih Kılınç

Salih Kılınç

Emekli muhtaç olmuş kuru soğana, göndereceksin hepsini sabun fabrikasına

Emeklilere reva görülen yüzde 25 maaş artışı zulümdür, ayırımcılıktır, emekli vatandaşları insan yerine koymamaktır. “Size bunu reva gördüm. “Ne haliniz varsa görün” demektir.

Türkiye’de toplam 13 milyon 722 bin kişi emekli aylığı alıyor. Bende 13 yıldır emekli maaşı alan 8 milyon 615 işçiden birisiyim. (Bu sayının dışında kalanlar memur, BAĞ-KUR emeklisi)

Ellerinizden öper bir kızım var. Allah kısmet ederse haziran ayında düğününü gerçekleştireceğiz. Bunlar tatlı telaşlar. Ancak, para dediğin eksi derecelerde kalmış durmadan dönen kombi sayacı gibi tırrr, tırrr gidiyor.

Hadi, ben bir şekilde idare ederim. Allah’ın izni ile düğünü de borç harç yaparım. Ama sadece emekli maaşı ile geçinen garibanlar karnını nasıl doyursun?

SSK’lı olarak ilk işe giriş tarihim 1981 yılıdır. 17 yaşından 47 yaşına kadar devletime 30 yıl prim ödemişim, askerliğimi yapmışım, vergimi düzenli ödemişim. Bana emekli maaşımı verenler babasının hazinesinden vermiyor. Ben devletime; Emekli olduğumda “Bana insanca yaşayacağım bir maaş ver” diye 30 yıl boyunca prim ödemişim. Devletimde bana bunun karşılığında insanca yaşayacağım bir maaş vaat etmiş.

Peki, devletim vaat ettiği maaşı veriyor mu? Ne yazık ki hayır. Asgari ücrete yüzde 56 zam yapıldı. Emekliye yüzde 25.

Türkiye İstatistik Kurumu'nun (TÜİK) verilerine göre 2022 yıl sonu enflasyonu yüzde 64,27 oldu. Enflasyon Araştırma Grubu (ENAG) ise bu oranı yüzde 137,55 olarak hesapladı.

Sayın Cumhurbaşkanımız; en düşük emekli maaşı 3 bin 500 TL’yi 4 bin 375 TL yapmakla öğünüyor. Yazımın başlığında; rahmetli Mahsuni Şerif Babanın türküsünden esinlenerek, “Emekli muhtaç olmuş kuru soğana” dedim. Ama Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, “2022 yılında markette en yüksek fiyat artışının yıllık yüzde 314,6 ile kuru soğanda görüldüğünü” açıklamış.

Kuru soğanın bile fiyatı bir yılda yüzde 314, 6 artmış. Emeklinin yüzde 25.

Bırakın 1 Ekim Dünya Yaşlılar Günü’nde huzurevini ziyaret edip, yaşlı insanların elini öpüp, “Büyüklerimiz başımın tacıdır, gözümüzün nurudur” yalanlarını da emeklilerin hakkı olan insanca yaşayacağı bir maaşı verin. Büyüklerinize ne kadar değer verdiğinizi ancak o zaman anlarız.

Bu enflasyon, Türkiye’de vurgunculara başka, asgari ücretliye başka, memura başka, emekliye başka mı artıyor? Anlamadım gitti.

Maliye Bakanımız Sayın Nurettin Nebati ve TUİK yöneticileri, hangi marketten alışveriş ediyorsa biz emeklilere de adresini versinler de bizde enflasyondan etkilenmeden o marketten alışveriş yapalım.

Madem, “Emeklinin çalıştığı kar yediği zarar” diye düşünüyorsunuz. O vakit doldurun emeklileri kamyonlara, yallah sabun fabrikasına. Sizlerde kurtulun biz emeklilerde…

Sevgili Okur…

Emekli bir Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olarak ben, 30 yıldır prim ödediğim, askerlik yaptığım ve vergilerimi düzenli ödediğim ülkemde ayırımcılığa maruz kaldığımı düşünüyorum.

Asgari yaşam koşularımı bile sağlamaktan uzak bir ücrete mahkûm edildiğimi düşünüyorum.

Siz okurlardan başka kimim var ki?

Gönül halini sizlere arz etmeyi istedi. Hepsi bu…

Mayıs ya da Haziran ayında genel seçim var. Bizde buradan tüm emekliler adına hükümetimize bir selam yollayalım.

“Biz mi olduk terkedilen

Felek alacağın olsun

Bize böyle dert çektiren

Hükümete selam olsun"

Önceki ve Sonraki Yazılar
Salih Kılınç Arşivi