Salih Kılınç

Salih Kılınç

Böyle demeyi hiç sevmem aslında: “Ama ben demiştim”

Uşak Valisi Sayın Dr. Turan Ergün, geçtiğimiz Cumartesi günü, Uşak’ın cümle basın leşkerini İzmir Yolu üzerinde bir kebapçıda toplayarak güzel bir kayıntı, pardon kahvaltı yaptırdı.

Valilik haberlerini kaçırmamaya çalışır, koca göbeğimi hoplata hoplata koşar giderim. Her nedense, haber oldu mu 5’i bulmayan Uşak’ın basın leşkeri Vali Bey ya da Başkan Bey kahvaltı ya da yemek düzenledi mi bazen yüz kişiyi bulur. Bu kahvaltıda da 30’a yakın basın leşkeri vardı. Haberde 5, kahvaltıda 35. (Bu arada leşker, Farsça asker, ordu demek)

Neyse Sayın Vali, her zamanki sıcak ve samimi davranışlarıyla tek tek elimizi sıkıp bizlere “Hoş geldiniz” dedikten sonra, bir yandan kahvaltı edip bir yandan da müdürlerin biz basın leşkerlerine 2022 yılı Ekim ayına kadar neler yaptıklarını anlatmasını istedi.

Sayın Valinin bu davranışından zamanı iyi kullanmaya özen gösterdiğini düşündüm. Bu arada; Uşak İl Genel Meclisi Başkanı Sayın Nuri Demir, bizleri bilgilendirmek için; İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Sayın Ertan Keleş, Uşak Sağlık Müdürü Sayın Op. Dr. Mehmet Akdağ, Uşak Milli Eğitim Müdürü Sayın Bülent Şahin ve Uşak Kültür ve Turizm Müdürü Sayın Sabri Ceylan, bir bir görsel sunular eşliğinde 2022 yılında yaptıkları faaliyetleri anlattılar. Hepsine teşekkür ederim.

Ben bu sunumlardan ne anladım?

Valimiz Sayın Dr. Turan Ergün, valilik koltuğuna oturduğu 6 ay gibi kısa bir süre içerisinde daire il müdürleri ve maiyetindeki memurlarıyla büyük bir sinerji yakalamış. Özellikle çalışmak isteyen müdür ve memurlara büyük bir moral ve motivasyon vererek arkalarında durmuş. Onlara güven kazandırmış. Bunu müdürlerin bizlere sunum yaparken ki vücut dillerinden ve kendilerine duydukları öz güvenden anladım.

Milli Eğitim Müdürü Sayın Bülent Şahin’i Uşak’a geldiği 2000 ya da 2001 yıllarından bu yana tanırım. İlk tanıdığımda Güre YİBO Müdürüydü. Kim ne derse desin, Uşak’ta eğitim alanında rakamlar Sayın Şahin’in çok başarılı olduğunu söylüyor. Benim de başarılı bulduğum bürokratların başında gelir.

Kültür ve Turizm Müdürü Sayın Sabri Ceylan, geçen yıl, Gülten Erkek ve Kadir Duru öğretmenlerimle birlikte bir komisyon oluşturmuş ve Ortaokul 8. Sınıflar için hazırladıkları Türkçe ders kitabı, Tüm Türkiye’deki, okullarda ders kitabı olarak kabul edilmişti. Sunumu da çok başarılıydı. Uşak için çok hayırlı işlere imza atacağına inanıyorum.

Uşak İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Sayın Ertan Keleş’i Tarım ve Ormancılık İl Müdürüyken ‘buzağılar ölmesin’ diye Türkiye'deki ilk Kolostrum (Ağız sütü) Bankasını Uşak’ta kurmasından tanıyorum. Son bir yılda köylerden gelen şikâyetlerin azalması onun Genel Sekreterlik makamındaki başarısından kaynaklanıyor diye düşünüyorum

Kahvaltılı basın toplantısına Uşak Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimi Sayın Dr. İsmail Kaya ile birlikte gelen İl Sağlık Müdürü Op. Dr. Sayın Mehmet Akdağ ile ilk kez yüz yüze geldim.

Kendisi biraz cool bir görünüme sahip olmakla birlikte sunum yaparken göstermiş olduğu özgüven çok hoşuma gitti. Bir de hastanede yaşanan sıkıntıları dile getirdiğimizde yanlışları savunmamasını ve bu sıkıntıların en kısa zamanda giderileceği konusunda teminat vermesini de takdir ettim.

Aslında yeri gelmişken; Uşak’ta birçok bürokratı başarılı bulduğumu söylemeden geçemeyeceğim. Örneğin; eskilerden SGK İl Müdürü Sayın İbrahim Öztürk’ü çok başarılı bulurum.

AFAD Müdür vekiliyken Uşak’ı en başarılı 4 il arasına sokan ve neden görevden alındığına akıl erdiremediğim Sayın Hüseyin Yıldırım, Uşak’a Denizli’den atanan İl Nüfus Müdürü Sayın Huriye Kaya Hanımefendi, Ekibi ile Uşak’ta suçluların korkulu rüyası olan, güler yüzü ve sempatik davranışları ile Uşaklıların gönlüne taht kuran Emniyet Müdürümüz Sayın Mesut Gezer,

Bu kadro, Uşak’ta çok iş yapar. (Adını hatırlayamadıklarım beni bağışlasın)

Tabi bu kadronun bir de kaptanı var. O da Uşak Valisi Sayın Dr. Turan Ergün, çalışan, üreten memuruna sahip çıkıyor. Onları motive etmeye çalışıyor. 2023 yılından itibaren Uşak’ta güzel şeyler olacağına inanıyorum.

Valimiz Sayın Ergün ile her zaman birlikte olmak isterim. Hoş sohbeti ve tevazu sahibi tavırlarıyla insan huzur veren bir yapısı var.

Birde gözlemlediğim kadarıyla yıllarca müfettişlik görevinde bulunmuş olmasından gerek çok iyi bir gözlemci. Herkesi ve her şeyi iyicene gözledikten sonra konuşuyor ve karar veriyor. Sözün özü bakınca kimin ne olduğunu anlıyor.

Valla “Ben demiştim” demeyi gerçekten hiç sevmem. Ama Sayın Vali Hakkında Uşak’a ayak bastığı gün demiştim. “Askerde komutanın gülüşüne, şehirde valinin gülüşüne asla aldanmayacaksın” diye…

https://www.usakgundem.com/askerde-komutanin-sehirde-valinin-gulusune-asla-aldanmayacaksin-makale,285.html

Sayın Ergün, kendisi hakkında “Çalışmıyor” diyen bir arkadaşımıza kadife eldiven içerisindeki demir yumruğunu göstermiş.

Bir de şunu anlayamıyorum. Sayın Ergün’ün çalışıp çalışmadığını hangi kriterlere göre belirleyeceğiz?

Örneğin; ben sadece kahvaltı ve yemeklerine değil, haberlerine giderek neler yapıp yapmadığını görebiliyorum. Uşak’ta başlayan o sinerjiyi ve değişim sancılarını yaşayarak hissedebiliyorum

Türkiye’de araştırma gazeteciliğinin sembol isimlerinden rahmetli Uğur Mumcu’nun çok sevdiğim bir sözü vardır:

“Bilgi sahibi olunmadan fikir sahibi olunmaz”

Önceki ve Sonraki Yazılar
Salih Kılınç Arşivi