Hidayet KIRAN

Hidayet KIRAN

Ne ümidimiz kaldı ne de simidimiz

Dün Salih Ağabey, köşesinde 3 TL’den satılan 230 gram ekmeğin 20 gram eksiltilerek 210 gramdan satıldığını Uşak kamuoyuna ilk kez duyurmuştu.

Anlaşılan bayram tatilini fırsat bilen Fırıncılar Esnaf Odası ekmeğe yapılan gizli zammın arkasından 3 TL’den satılan 100 gram simidi yine sessiz sedasız 3,5’ TL’ye çıkarmış.

100 gram dediğime bakmayın. Başparmağım ile işaret parmağımı birleştirdiğim zaman oluşan yuvarlak ile aynı boyutta küçücük bir hamur parçası karşımda duruyor. İnşallah 100 gramdır.

Hani meşhur sözdür: “Türk insanı ya simitle yaşar ya da ümitle yaşar.” Simidimiz de ümidimiz de her geçen gün azalıyor. Devletimiz, hükümetimiz bu zamlara bir çare bulmazsa hepimiz tükenip gideceğiz.

Bir zamanlar, sadece Konya Ovası’nda yetişen tahıl, tüm Anadolu’yu beslerdi. Şimdi buğdayı, arpayı ithal eder hale geldik. Un, akaryakıt, doğalgaz, elektrik enerjisi zamları bu hızla devam ederse ülkemizin çoğunluğu ekmeğe muhtaç hale gelecek.

Ekmek, simit, peynir, zeytin, kuru fasulye, pilav ve yumurta ta öteden beri gariban yemeği olarak bilinirdi. Şimdilerde zenginlerin bile alırken hesabını yaptığı lüks tüketim maddesi oldu.

Galiba fırıncılar falan da utancından ekmek ve simit zamlarını sessiz sedasız yapar oldu.

Tamam, girdi maliyetleri yüzde bin arttı, 2 bin arttı da vatandaşın günahı ne? Onun maaşı hiç artmıyor.

Doğamızı ve suyumuzu savunduğunuz için çok teşekkür ederiz Sayın Başkan

Uşak Belediye Meclisi Mayıs ayı Olağan Toplantısı araya Ramazan Bayramı tatili girince gecikmeli olarak 6 Mayıs Cuma günü yapıldı.

Uşak’ın ve Uşaklının sesi ve gözü olmayı kendisine ilke edinmiş haber siteniz www.usakgundem.com adına Salih Kılınç Ağabeyimiz meclisi baştan sona takip ederek haberleştirdi.

https://www.usakgundem.com/guncel/baskan-cakindan-murat-dagi-ve-su-icin-kararlilik-mesaji-h9814.html

Orada Uşak Belediye Başkanı Sayın Mehmet Çakın’ın bir konuşması, bana göre Uşak adına özlenen bir tabloyu gerçek hale getirdi.

Sayın Çakın, Uşak’ın suyu ve bu suyun kaynağı ve can damarı olarak nitelediği Murat Dağı’nı sonun kadar korumak için Uşak Belediyesi’nin kararlı olduğunu net bir dille belirtti.

Başkan Çakın, suyu ve doğayı korumak için vatandaş ve STK’larla farklı yöntemler uygulansa da belediye olarak taviz vermeden mücadele edeceklerini, gerek hukuki yoldan, gerekse iktidar partisi belediyesi olmanın avantajlarını kullanarak su ve çevreyi savunacaklarını söyledi.

Ben, size çok teşekkür ederim Sayın Başkanım.

Vatandaş ve STK’larla farklı yöntemlerle de olsa Uşak’ın suyunu ve doğasını korumakta gösterdiğiniz kararlılık için.

Uşak’ın içme suyu kaynağı Küçükler Barajı üzerinde bir şirketin nikel madeni aramak için Comburt köyünde ÇED toplantısı yapacağını ilk olarak internet haber siteniz www.usakgundem.com duyurmuş ve bu konuda vatandaşları, STK’ları ve ilgili resmi kurumları Uşak’ın suyuna ve doğasına sahip çıkmaya davet etmişti.

Tüm Uşak olarak şimdilik nikel madencilerini suyumuzdan ve toprağımızdan şimdilik kaydı ile def ettik.

Çağrımıza, tüm Uşak ve Uşak Belediye Başkanımız Sayın Mehmet Çakın ses verdiği için mutluyuz ve gururluyuz.

Şunu her zaman vurgulamakta yarar görüyorum:

Genel Yayın Yönetmeni olmaktan onur duyduğum www.usakgundem.com İnternet Haber Sitesi,

Uşak ve Siz Saygıdeğer Uşak Halkı için vardır.

Var olmaya devam edecektir…

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
2 Yorum
Hidayet KIRAN Arşivi