Hidayet KIRAN

Hidayet KIRAN

‘Demokratik bir toplumun bekçi köpeği basındır’

Yeni www.usakgundem.com olarak “Uşak Bizden Sorulur”  sloganı ile yola çıktığımızı belirterek, siz Sevgili Okurlarımızın ve tüm Uşak halkının gözü, kulağı, sesi ve vicdanı olacağımızı taahhüt etmiştik.

Farklı bir basın anlayışı ile olaylarla ilgili sizleri sadece bilgilendirmekle kalmayacağımızı ve takipçisi olacağımızı da bildirmiştik. Bu sözümüzde de durmak için Uşak’ı ilgilendiren bütün konuların takipçisi olmaya devam ediyoruz.

Basın özgürlüğüne özel yer veren Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), konu ile ilgili hemen her kararında demokratik bir toplumdaki basının rolünün önemini şöyle vurgular: “Demokratik bir toplumun bekçi köpeği”


 

DOĞALGAZ PATLAMALARINI UNUTMADIK UNUTTURMAYACAĞIZ

Tüm Uşaklılar geçtiğimiz yılın 13 Aralık tarihinde Uşak Belediyesi tarafından Bir Eylül sanayi Sitesi civarında bir alt yapı çalışması sırasında çelik doğalgaz ana borusu delinmesi ile doğalgazsız kalmış, soğukta mağdur olmuştu..

Takip eden günlerde de hemşerilerimizi dehşete düşüren patlamalar yaşanmış, 65 yaşındaki hemşerimiz Cihan Özer, bu patlamalar sonucu yaşamını yitirmişti. Ondan fazla hemşerimizin evlerinde de hasar oluşmuş, evleri durulmaz hale gelmişti..

Doğalgaz patlamalarının ise dağıtım şirketi UDAŞ’ın geçmişte maliyetin ucuz olması için yaptığı bir takım yanlış uygulamalardan kaynaklandığı da o zaman belirtilmişti.

Olayı kısaca özetledikten sonra bu üzücü olayla ilgili öğrendiğimiz son gelişmeleri sizlerle paylaşmak istedik.

İlk paylaşmak istediğimiz gelişme oldukça sevindirici. Olayın üzerinden yaklaşık 3 hafta geçmesine rağmen kazazedelerin hasar gören evlerine giremediğini, tanıdıklarının yanında sığıntı gibi yaşadığını www.usakgundem.com internet Haber Sitesi olarak dile getirmiştik.

Bu haberimiz üzerine mağdurlara yardımlar hızlanmış. Her türlü zararları sigorta şirketleri tarafından karşılanmış ve evlerine taşınmışlar. Şimdi rahatları yerinde. Sadece psikolojik travmaları atlatmaya çalışıyorlar.

Olayla ilgili iki geç avukat Ezgi Sağcan ve Volkan Berber’in Uşak Valiliği, Belediye Başkanlığı ve UDAŞ Şirketi hakkında suç duyurusunda bulunduğunu ve şikayetçi olduklarını duyurmuştuk. Patlamaların hukuki boyutu soruşturma aşamasında olduğu için bu konuda fazla bilgi veremiyoruz.

Ancak, Uşak kamuoyunda oluşan; “Olayın üzerini örttüler. Cihan Özer Amca öldüğü ile kaldı) algısı çok da doğru değil. Soruşturma devam ediyor ve soruşturma sonrası dava açılabilir.

Açılmasa da başta rahmetli Cihan Özer amcamız ve mağdur olan tüm hemşerilerimiz adına www.usakgundem.com olayın takipçisi olduğumuzu bir kez daha hatırlatalım istedik.

Boşuna mı dedik? “Basın demokrasinin bekçi köpeğidir” diye.

Onun dışında; hafta içerisinde yine sizlerden gelen şikâyet üzerine Uşak kentsel Dönüşüm alanında TOKİ tarafından yapılan konutlarda yaşayan hemşerilerimizin civardaki fabrikalarda yakılan çeşitli atıklardan dolayı nefes alamaz hale geldiklerini duyurmuştuk.

Aynı haberde usta gazeteci Salih Kılınç, çevre ve Şehircilik Bakanlığı sitesinde Uşak sütunun karşısında herhangi bir rakam olmadığını, Uşak’ın hava kalitesinin 2017 yılından bu yana ölçülmediğini belirtmişti.

Uşak’ta hava kirliği niçin ölçülmüyor* Şu anda belki de Uşak’ta yaşanan ölümlerin çoğu hava kirliliğinden oluyor. Uşak’ın havası temiz mi? Pis mi? Niçin bilmiyoruz?

Temiz hava solumak, en birinci yaşam hakkı olarak Uşak insanın doğal hakkı değil mi?

Eyy Aziz Uşaklım!

www.usakgundem.com  İnternet sitesi olarak ben demokrasinin bekçi köpeği olma görevimi elimden geldiğince yerine getirmeye çalışıyorum.

Gerisi sana kalmış. İster bana destek olursun. İster nasılsa benim hakkımı arıyor” diye yan gelip yatarsın.

Orası da senin bileceğin iş…

Önceki ve Sonraki Yazılar
Hidayet KIRAN Arşivi