Hidayet KIRAN

Hidayet KIRAN

Başka illerin kahvaltısı içime dert olur

İşim gereği bu hafta sık sık Uşak dışına çıktım. Boğazı severim. Her gittiğim yerden o yörenin olmasına özen gösterdiğim yiyeceklerden alırım. En son Burdur’a gitmiştim. Oradan eşe dosta kutularla Burdur’un meşhur ceviz ezmesini aldım. Bir kutuda çalışanlarıma almıştım. Tadını beğenip beğenmediklerini sordum. “Valla Salih Ağabey hepsini yedi. Ondan kalan bir iki parçayı tattık. Çok beğendik” cevabını aldım. Afiyet olsun Salih Ağabey.

Ama aklıma da şu takıldı. Başka kentlerde yaşayan dostlarıma paketlenmiş yiyecek Uşak’a özgü ne götürebilirim?

Bir paket kuru tarhana, kırmızı veya beyaz paketlenmiş tahin helva. Başka… Başka?

Valla benim aklıma başka gelmiyor. Okurlarımdan bilen varsa yorumlara yazsın. Ben de öğreneyim.

Pazar günü Hürriyet Gazetesinin “Seyahat ekini okurkan 3. sayfada “Kahvaltısına bak, zenginliğini anla” başlıklı bir araştırma haber gözüme çarptı. Haberde; kahvaltılık yiyecekleri ile ünlü illerimize yer verilmiş.

Antakya (Hatay): Halhal zeytin, tuzlu yoğurt, zahter salatası, sürk peyniri, cara çökeleği, künefe yapımında kullanılan Antakya peyniri, acı Samandağ biberi ve domatesi, çeşitli mezeler, bol zeytinyağlı yiyecekler, ceviz, turunç ve daha birçok reçel çeşidi.

Gaziantep: Beyran, katmer, zeytin piyazı, nohut piyazı, cacıklı Arap köfte…

Balıkesir:  Seferberlik çöreği, fakir sucuğu, susamlı patates,

İzmir: Kumru, gevrek ve olmazsa olmaz bayoz

Van: Murtuğa, kavut, Van cacığı, Van otlu peyniri, Gevaş çiçek balı, taptapa olarak adlandırılan tandır ekmeği.

Rize: Tereyağında yapılan kuymak, kaymaklı patates, tereyağında pişirilmiş göz yumurta, üzerine tereyağı sürülmüş sıcacık mısır ekmeği.

Afyon: kaymağı, sucuğu, yumurtası

Bahsettiğim haberde bazı iller, sadece kahvaltıda yenen yiyecek ürünlerle ünlenmesi konu edilmiş. Bu illere Siirt’in kahvaltıda yemek için sıraya girdiği büryanı, Mersinlilerin tantunisi ve Diyarbakırlıların meşhur ciğerini de eklemek mümkün.

Peki, bana söyler misiniz? Dışarıdan bir ahbabınız gelse “Gel sana bir Uşak kahvaltısı yaptırayım” diye götüreceğiniz bir yer var mı? Kahvaltıda ne yedirirdiniz? Tarhana çorbası, Ulubey’in döndürmesi, başka? Başka? Başka?

Yok, benim aklıma gelmiyor.

Uşak değerlerine sahip çık

Uşak, battaniye, halı, tekstil ürünleri ve geri dönüşüm ürünlerini aşması gerekiyor. Sanayi iyi bir şey. İstihdam sağlıyor. Katma değer yaratıyor. Eyvallah ama Uşak’ın ilerlemesine tek başına sanayi etken olmuyor.

Yemesi, içmesi, halk oyunları, geleneksel giysileri ve tarih kokan sokak ve evleri ile antik yerleşim alanları ile çok iyi tanıtılması gerekiyor.

Yoksa başka illerin sırf kahvaltı ettirmek için turist davetine imrenerek giden trene bakar gibi daha çok bakakalırız.

Bu yukarıda kahvaltılıkları ile ünlü şehirlerimizin bir de akşam yemeklerinde ziyafet çektiği meşhur yemeklerden bahsetmeye gerek bile görmedim.

Uşak’ımızı tanıtmak bu kadar zor olmasa gerek. Kendi kültürümüz ve değerlerimizi el ele vererek gün yüzüne çıkarmanın zamanı gelmedi mi daha?

Bence geldi de geçiyor bile…

Not: Sevgili Okurlarım. Lütfen bana yorumlarınızda Uşak’ın kahvaltılık ve yemeklerde dışarıdan gelecek eşe dosta sunabileceğim yiyeceklerini yazın. Ama Uşak’a özgü yöresel olsun.

Bari buradan biz bir kampanya başlatalım. Uşak’ın değerlerine hep birlikte sahip çıkalım.

Önceki ve Sonraki Yazılar
Hidayet KIRAN Arşivi