Salih Kılınç

Salih Kılınç

Nikel madeni kesecek SUYU Bu kez doğanın düşmanı ZORLU

Geleceklerini biliyordum. Ama bu kadar çabuk geleceklerini tahmin edememiştim. Geçtiğimiz şubat ayında Küçükler su havzası üzerinde nikel madeni çıkarmak ve aynı yerde kırma eleme tesisi kurmak isteyen Zorlu Holding’in bir parçası olan Meta Nikel Kobalt Madencilik Sanayi ve Ticaret A.Ş. 8 Şubat’ta köylülerin direnmesi ile yapamadığı ÇED toplantısını 29 Mart’ta yapacak.

Çevre ve doğayı korumak için kurulmuş Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, Uşak’ın Banaz’ın ve Comburt Ovası’nın içme ve tarımsal sulama ihtiyacını karşılayan Küçükler Su Havzası üzerinde maden aranması için şirketten daha ısrarcı görünüyor.

Bak Canım Kardeşim!

 İki Gözümün Işığı, Bir lokma Ekmeği Paylaştığım, Aynı Tastan Su İçtiğim Can Uşaklım!

Bu memleketin gazetecisi olarak yıllardır Murat Dağı’nın önemini buradaki madencilik faaliyetlerini bıkıp usanmadan gündeme taşıdım. Taşımakla kalmayıp örgütlenme çalışmalarına katkıda bulundum. Bir avuç duyarlı insanımızla çok da başarılı olduk. Bu konuda tüm can yoldaşlarıma da çok teşekkür ederim.

Şimdi Küçükler Havzasında nikel madeni aranırsa ve kırma, eleme tesisi kurulursa ne olur? Yine tek tek anlatayım.

  1. Uşaklının yıllık ortalama18 milyon metreküp olan su ihtiyacının yaklaşık 3 milyon metreküpü (1/6’sı) ve Comburt Ovası ve Banaz ilçesinin içme ve tarımsal su ihtiyacını karşılayan suyun kalitesi bozulur. Madenin tükettiği su da bizim ihtiyacımızdan karşılanacak. Uşaklı olarak su sıkıntısı çekeceğimizi söylemek için falcı olmaya gerek yok.
  2. Hani şu sıralar çiçek yağı kuyruklarında ömür tüketiyoruz ya. Comburt ve Banaz Ovasında su olmayacağı için tarım da olmayacak. Bu kez kuru fasulyenin kilosunu 100 TL’den değil de 92 TL’den alabilmek için yine kuyruklara gireceğiz.
  3. Yörede binlerce çam ağacı ve diğer ağaçlar kesilecek. “Bir güzel orman yok olur. İklim değişir, çöl olur.”
  4. Maden aranması sırasında tepeler dümdüz olacak. Her yer toz toprak içerisinde kalacak.  Tabi çıkan cevheri kırarken ve elerken de. Tozun olduğu ve suyun olmadığı yerde ne arpa buğday olur, ne de fasulye nohut.  Bilmem anlatabildim mi? Niçin ay çiçek yağı kuyruğuna giriyoruz? Tarım arazilerini madencilere bırakıp üretim yapamazsak, ülkemizin ay çiçek yağı ihtiyacının ancak yüzde 64’ünü karşılar, kalan yüzde 36’lık kısmını da ithal ederiz. İthal olayı da savaşa falan takıldı mı gelsin yağ kuyrukları…
  5. Toz meselesine gelmişken; Küçükler Su Havzası Uşak’a araçla yaklaşık 40 kilometre uzaklıktadır. Ancak Uşak’tan sadece 900 metre yüksektedir. Buradan kalkan toz ve serbest hale gelenl diğer maden zerrecikleri, Uşaklının tek oksijen kaynağı olan Murat Dağı’ndan gelerek, Uşak’ın soluğunu kesecek, başta astım, her türlü solunum yolları hastalıkları ve kanser vakalarının artmasına neden olacaktır.

Nikel Madeni çıkarılırsa faydaları ne olur?

  1. En büyük faydası; madeni çıkaracak olan Meta Nikel Kobalt Madencilik Sanayi ve Ticaret A.Ş.nin kasasını doldurmaya olacaktır. Uşak’a tozu, zehirli toprağı kalacaktır.
  2. Şirket, ÇED hazırlama raporunda sanırım 14 kişiyi çalıştıracağını beyan etmiş. Bunun da en az 4-5 çalışanı mühendis, formen, makine operatörü olacak, çevre köylerden çalışacak kişi 8-9 kişi olacaktır.
  3. Maden çıkarmak için çalışanlar; köylüden, et süt yumurta alarak belki bir miktar para bırakacak, karşılığında tüm tarım alanlarını yok edecektir. Küçükler Su Havzası’nda biriken yıllık 13 milyon metreküp su sayesinde 1.569 hektar alanda tarım yapıldığını unutmayalım.

Zaman zaman “Madenciliğe niye bu kadar karşısın?” diye eleştiriler alıyorum. Madenciliğe karşı değilim. Maden olmasa bu yazıyı yazacağım lap topumun olmayacağını, yemek yediğim nikalaj kaplı kaşık, çatal ve bıçağın olamayacağını, araçla seyahat edemeyeceğimi gayet iyi bilirim.

Ama madene ihtiyaç var diye de Uşaklının aç, susuz kalmasına, soluduğu maden tozları ile sağlığının bozulmasına karşıyım. Birilerinin cebi dolsun, cefasını Uşaklılar çeksin. Olmaz olsun böyle düzen.

Eyyy Uşak Belediye Başkanı!

Eyyy Banaz Belediye Başkanı!

Eyyy AK Parti Uşak Milletvekilleri!

Eyyy AK Parti Uşak İl Başkanı!

Sizler iktidar mensubusunuz. Uşak’ın ve Banaz’ın susuz kalmasına, Comburt Ovası’nın fasulyesiz, arpasız, buğdaysız ve çileksiz kalmasına lütfen izin vermeyin. Himmet edip Uşaklının bu mağduriyetini giderin.

Eyyy CHP Uşak Milletvekili!

Eyyy CHP Uşak İl Başkanı!

Eyyy! İYİ Parti Uşak İl Başkanı!

Uşaklının ve Banazlının aç ve susuz kalmaması için lütfen bu konuda sizler de sesinizi çıkarın ve muhalefet yapın.

Mesela Küçükler Su Havzası’na şöyle bir tabela asabilirsiniz:

“SİT’ TİR GİT MADENİNİ BAŞKA YERDE ARA”

Önceki ve Sonraki Yazılar
Salih Kılınç Arşivi