04.10.2021, 09:58

www.usakgündem.com uyardı ama dinleyen olmadı

Geçtiğimiz kış, günlük vaka ve vefat eden sayısı daha az olmasına rağmen Covid-19 salgınına karşı Uşak olarak daha dikkatliydik. Ne yazık ki bu çağımızın vebası olan Covid-19 illeti tüm yurtta olduğu gibi ilimizde de hızla artıyor.

Cumartesi günü Sağlık Bakanı Sayın Fahrettin Koca’nın paylaşımına göre; ilimizde 100 bin kişide görülen Yeni vaka sayısı: 161,60’a yükselmiş. Bana göre bu yükseliş hiç iyi görünmüyor.

Sanırım çift doz aşılamada Uşak’ın aşılanma oranı; 74,3’ e yükselmiş. Bu iyi bir haber.

Haber merkezimize gelen bilgilere göre, ilimizde de okullarda salgın hızla yayılıyor. Birçok öğrencinin ve öğretmenin karantina altına alındığına ve uzaktan eğitime devam ettiğine dair bilgiler geliyor.

Asıl sıkıntı ise Uşak İl Özel İdaresi çalışanlarında. Bazı birimlerde çalışanlarının tamamı Covid-19 olmuş ve bu birimlerde hizmetler durma noktasına gelmiş.

Atalarımız “Perşembenin gelişi çarşambadan belli olur” demiş. Bunun böyle olacağını Uşak’ın bir numaralı haber sitesi www.usakgundem.com  26 Şubat 2021 tarihli haberinde şöyle duyurmuştu:

https://www.usakgundem.com/yasam/depreme-dayaniksiz-b-blok-yikiliyor-da-depreme-dayaniksiz-a-blok-h7144.html

Haberde de şöyle demişiz: “Depreme dayanıksız olduğu öne sürülen B blokta çalışan yaklaşık 60 çalışan yine depreme dayanıksız çıkan A bloğa taşındı. Pandemi döneminde odalara balık istifi doldurulan insanlar, oldukça zor koşullarda hizmet vermeye çalışıyor.

İddialara göre, Hazineye ait olan B bloktaki 5 bin 951 metrekarelik kısma Uşak Belediyesinin park yapabilmesi için çalışanlar balık istifi ve uygun olmayan koşullarda iş üretmeye çalışıyor.”

Ne yazık ki bu öngörümüz gerçek oldu. Uşak İl Özel İdaresi çalışanları, A blokta 2-3 kişilik odalarda 5 ila 7 kişi çalışınca bizim 6 ay evvel dile getirdiğimiz senaryo gerçek oldu. Bunu bilmek için falcı olmaya gerek yoktu.

B Bloğunda içerisinde bulunduğu 5 bin 951 metrekarelik alanda ne 2. Millet Bahçesi yapıldı. Ne de B Blok yıkıldı. Olan çalışanlara oldu. B Blok bomboş öyle duruyor. A Blokta yüze yakın çalışanda Covid -19’un pençesinde kıvranıyor.

Keşke, Uşak’ı yöneten büyüklerimiz, 6 ay önce haberimizi dikkat alsalardı. Her zaman söylüyoruz: Amacımız bağcı dövmek değil, üzüm yemek” diye. Dinleyen yok ki…

Şu anda yaklaşık 5 milyon ton çöp dağının üzerine inşaatı devam eden 729 TOKİ konutu hakkında da yetkilileri olası bir metan gazı tehlikesine karşı durmadan uyarıyoruz. Bütün kalbimle diliyorum ki; bu konuda yanılan biz olalım da burada da bir facia yaşanmasın.

DEMEK Kİ UŞAK’I İŞGAL ETSELER BÜYÜKLERİMİZİN HABERİ OLMAYACAK

Salih Kılınç Ağabeyimiz 1 Ekim Perşembe günü yapılan Uşak Belediye Meclisi toplantısını tek gazeteci olarak izledi ve izlenimlerini haberleştirildi.

Salih Ağabey’in haberine göre; İYİ Partili Meclis üyesi Avukat Yasin Yavuz, Belediye İş Hanı’nda mülkiyeti Uşak Belediyesine ait 5 işyerinde Afganlılar Yardımlaşma Derneği’nin Başkan Çakın da dahil kimsenin haberi olmadan nasıl faaliyet gösterdiğini sormuş.

Haberde Başkan Çakın’ın ne dediğini anlayamadım. Kurt Gazeteci Salih Ağabey’e sordum. “Valla Hidayet Can ben hiç anlamadım. Ses kaydını aldım. Defalarca dinledim. “Ben bu sorunuza yazılı olarak cevap vermiştim. Kimse bu işyerlerini kiraya verip sözleşme imzalamadı ve tahsis etmedi” gibi garip bir cevap verdi” dedi.

Belediye İş Hanı, Uşak’ın merkezinde. Hadi Başkan Sayın Çakın’ın haberi yoktu diyelim. Belediyede çalışan bini aşkın, müdür, memur, işçi hiç kimse belediyenin malına çökenleri hiç görmedi mi?

Belediye dediğin şehrin emanetçisi, halk şehri namusu gibi korusun, kollasın, şehrine baksın diye başkanı, başkan yardımcılarını ve meclis üyelerini seçiyor. Bilgimiz yok ne demek?

Uşak Belediyesi idaresi Uşak’a böyle mi sahip çıkıyor?

Yorumlar (0)