14.03.2022, 14:17

Uşak’ın tanıtım yolu insanların midesinden geçer

Bir önceki yazımda Uşak’ta Uşak’a özgü yiyeceklerle kahvaltı edilecek bir yer olmadığını, birçok ilde yöresel yiyeceklerle kahvaltı yapmanın, o illerde turizmi hareketlendirmesinden  bahsetmeye çalışmıştım.

 

Yazımın sonunda özellikle Uşak’a özgü yerel yiyecekleri okurlarımızın yorumlar şeklinde bildirmesini istemiştim. Bana dönüş yapan okurlara çok teşekkür ederim. Sitemizi yorumları ile her zaman destekleyen ve yüreği Uşak için çarpan ve yurt dışında yaşayan Uşaklı okurumuz Sayın Harun Gök’e ayrıca çok teşekkür etmek istiyorum.

Gurbetçi Şerif adlı okurumuz, domates, biber, patlıcan bir sürü yiyecek saymış. Sayın okurumuz, yerel olsa da kilosu 30 lira olan patlıcanı siz kahvaltıda mı yiyorsunuz? Bilmiyorum ama biz bu fiyata bundan sonra ancak düğünlerde gelin ve damada altın niyetine takarız.

Sayın Gurbetçi Şerif’in Uşak’a özgü diye saydığı yiyecekleri kahvaltı diye hangi restoranda veriyorlar? Buradan yazsın da bizde bilelim. Uşak dışından gelen konuklarım da Uşak’a özgü bir kahvaltı etmek isterse Sayın Gurbetçi Şeref’in evine gideriz. O dediklerini yiyecek başka yer yok.

Sayın Harun Gök, altını çize çize çok güzel vurgulamış. Selçiklerin biberi, nanesi, domates kurusu, Karahallı’nın patlıcanı varmış. Hiçbir önemi yok. Bunlara en az bir coğrafi işaret alıp Uşak adına tescil ettiremiyorsan, restoranda lokantada yiyemiyorsan senin olmasının bir değeri yok.

Uşak’ın tanınmış şeflerinden Sayın Fatih Demir, bir röportajında; "Uşak'taki restoranlarda dahi kentin yöresel dokusuna uygun yemekler yapılmıyor. Uşak'ta güzel ve farklı yemekler yapılıyor. Taş kapama, Ulubey döndürme ve demir tatlısı, ebem köftesi, çömlek eti ve birçok yemek ilimizde yapılıyor. Bizler Uşak'ın yöresel yemeklerine hayranız, fakat ilimizde bunları yapan şef yok denecek durumda" ifadesini kullanarak Uşak’ın gastronomi alanında en kadar silik kaldığının fotoğrafını çekmiş.

Sayın Demir, Uşak’ın meşhur yemeklerini de şöyle sıralamış:

Döndürme, Gül Peksimeti, Ciğer Sarma, Farkalla, Kıymalı Enginar Dolması, Demir Tatlısı, Alacatene, Çömlek Eti, Etli Biber Dolması, Pirinç Köfte, Taş Kapama, Uşak Böreği, Keşkek, Tarhana Çorbası, Yumurta Sızdırması, Cendere Tatlısı, Muska Böreği, Salatalık Yemeği, Kıymalı Puf Böreği, Katmer, Yağlı Gevrek, Ciğerli Bulgur, Ilıbada Dolması

Öte yandan Uşak Ticaret ve Sanayi Odası (UTSO) tarafından coğrafi işaret alınan Uşak’a özgü ürünler olarak; Uşak Halısı, Eşme Kilimi, Uşak Tarhanası, Uşak Helvası, Uşak baklavası, Uşak Kırmızı helva (Gelin Helvası), Haşhaş (Sarı ve siyah) olmak üzere 8 adet ürün biliyorum.

Uşak’a özgü yiyecek Uşak’a yönelik turizm hareketlerinin canlanmasında bence en önemli unsurdur. Uşak’a bir kafile gelse; hepsini Uşak’a özgü kahvaltı ya da akşam yemeği yemeleri için Sayın Gurbetçi Şerif’in evine götürsek yine Uşak yemeği yediremeyiz.

Kaleme aldığım 2 bölümlük yazı dizimde, başta Uşak’ın yiyecekleri olmak üzere ilimizi tanıtmak için topyekûn bir seferberliğe olan inancımı dile getirmeye çalıştım. Artık Uşak’ın yerel yöneticileri, milletvekilleri, sanatçıları ve halkı herkese bir takım görevler düşüyor. Elimizi taşın altına sokma vakti gelmiştir.

Uşak’ta; tarih, kültür, sağlık, doğa turizmleri konusunda yeterli potansiyel vardır. Bunu gastronomisi, folkloru ve ilimizin turistlerin ilgisini çekecek diğer unsurları ile destekleyerek; “Uşak’ın Karadeniz Bölgesi’nde mi? Şanlıurfa’nın orada mı?” sorularına muhatap olmanın utancından hep birlikte kurtulmalıyız.

Yorumlar (7)
Gurbetci Serif 9 ay önce
Ulubey zini hamursuzu , yine ulubeyimize ait fincan böreği ve yine ulubeye ait döndürme gül peksemeti bunlarin hepsini yine ulubeyde bulunan kanyon kahvaltı salonunda yiyebilirsiniz hidayet bey ayrica bir cok yöresel kahvalti ürünlerini bölme’deki ulubey yolu üzerindeki kahvalti restaurantinda bulabilirsiniz yine karahalli cigerini yapan bir cok yer var usakta yine sekerli katmeri gül peksemetini yapan bir cok yer var yine usakta bu saydiginiz yemekleri yapacak bir cok usta taniyorum siz tanimiyorsaniz bu sizin bilgi eksikliginizdendir ayrica tanri misafiri olarak tabii ki evime misafir olabilirsiniz misafir basimizin tacidir fakat sizler usakla alakali yazdiginiz yazilarda Usak’imizi yermekten baska birsey yapmiyorsunuz buda bi usakli olarak bizleri incitiyor ayrica sizden hala gittiginiz Burdur ilinin kahvalti ürünlerini söylemenizi bekliyorum hayirli günler
Banazlı Ahmet 9 ay önce
Hidayet bey Uşak’ı ve Uşaklıyı kötülemekten vazgeçin lütfen Gurbetçi Şerif kardeşimizin söyledikleri sizi gücendirmiş anlaşılan yazınız sadece ona cevap niteliğinde olmuş ki kendisi gayet güzel örnekler vermiş size , siz yazınızda yöresel kahvaltılıkları sormuşsunuz o da size söylemiş siz ona yok patlıcanı gelin ve damat’a altın niyetine takarız demişsiniz ne kadar kötü bir üsluptur bir basın mensubuna yakışmayan şekilde.bahtınız ve yolunuz açık olsun bundan sonra sitenizi takibi bırakıyorum eleştiriye açık değilsiniz.
Cengiz 9 ay önce
Gelin ve damada hediye olarak altin,para ya da ev eşyası verilir yöremiz adetler gereği meyve sebze verilmez söylediğiniz cümle gerçekten hoş olmamış
Derici İbo 9 ay önce
Hidayet bey gazetecilik ile alakalı sevgili Salih abimizin size çok ders göstermesi gerektiğini bu yazınızda bizlere gösterdiniz ama tabii herkes Salih abi gibi yüce gönüllü olamaz saygılarımla.
Harun Gök 9 ay önce
Yani. Aklın yolu bir derler. Bazen istemeyerekte olsa haklı özeleştiriyi haksız bir Eleştiri kabul edebiliyor Vatandaş, aradaki farkı göremiyor. Bir eksik Dile getiriliyorsa sevmediğinden değil bilakis tam tersi sevdiğinden Dile getiriliyor işte bizim çoğumuz bunu fark etmiyoruz ondan sonra vaay efendim Vatan-millet-ülke-memleket-Şehir düşmanı olan ediyoruz hemen. Siyasettede böyle Hayattada böyle malesef.
Serif 9 ay önce
Hidayet bey bir önceki yazisinda kahvaltiliklari sayin demis saydik fakat sonra konuyu kisisellestirip yok egendim gelinle damada patlican veririz yok bunlari yiyecek restaurant yok gibisinde kelimeler kullandi bunlari kullanmasinin ana sebebi burdur yöresinde israrla kahvaltilik yiyecekler sormamdi kendisi elestiriyi kabullenemedi ama yine diyorum gelmek isterse tanri misafirisir evimizin bas kösesinde agirlanir fakat öncelikle elestirininde bir dozu var usak’i tanitacagim diye yermeye calismanin anlami yoktur ve üslubu bozmanin anlami yoktur gelin ve damat örnegi hic hos bir örnek degildir
vatandaş 8 ay önce
Ciğer Sarma, Farkalla, Kıymalı Enginar Dolması, Demir Tatlısı, Alacatene, Çömlek Eti, Etli Biber Dolması, Pirinç Köfte, Taş Kapama, Uşak Böreği, Yumurta Sızdırması, Cendere Tatlısı,Salatalık Yemeği, Kıymalı Puf Böreği, Ciğerli Bulgur, Ilıbada Dolması bu yemekler nerede yapılıyor hangi restarunt ya da börek salonu abi yazın da yiyelim bizlerde hiç rastalamadık