07.02.2022, 09:38

Salı günü hepimiz Comburtluyuz hepimiz Murat Dağlıyız

Neden Comburtluyuz? Neden Murat Dağlıyız biliyor musunuz? Küçükler İçme suyu havzasını kapsayan Comburt Köyü topraklarında Ankara Kökenli bir maden arama firması, nikel madeni ocağı ve eleme tesisi kurmak için; köylüleri bilgilendirmek amacıyla ÇED toplantısı yapacakmış.

Canlar!…

Bu iş artık 3-5 ağacı korumak, doğaya sahip çıkmak boyutunu geçti. Hayat memat meselesi oldu. Uşak’ın, Banaz ilçesinin içme suyu, Comburt Ovası’nda bulunan 7 köyün içme ve tarımsal sulamada kullandığı can suyu Murat Dağı’ndan gelir.

Su yoksa hayat yoktur. Sizler daha iyi bilirsiniz. Küresel ısınma, kuraklık, her yıl azalan su miktarı, suyu daha da değerli, hale getiriyor.

Su yoksa yaşam yok…

Su yoksa geleceğimiz yok…

Su yoksa çocuklarımız torunlarımız Kerbela’da susuz kalmış ehlibeyt gibi kavrulup yok olur.

Suyumuza sahip çıkmak adına…

Geleceğimize sahip çıkmak adına

Allah aşkına …

8 Şubat Salı günü yani yarın saat: 14.00 de hepimiz ÇED’cilerden önce Comburt Köyünde Dursun Çakmak’ın kahvesinde olalım. Bizi kalabalık görsünler ve desinler ki; “Uşak halkı Murat Dağı’nı, suyunu, ağacını toprağını böyle sahiplendiği sürece buradan bize ekmek çıkmaz” desin ve bir daha gelmesin.

Orada hiçbir şey yapmayacağız. Köylüler bilgilendirme istemediklerini söylerken bizde onların yanında bir güç olduğumuzu kanıtlayacağız sadece.

Murat Dağı’nda bu cevher varken

“Meşhur bir fıkradır: “Ağanın biri yanaşması ile birlikte yolda giderlerken önlerine ensesi kalın, iri yarı, pehlivan yapılı bir adam çıkar. Adam önde, onlar arkasından ilerlerken ağanın aklına bir muziplik gelir ve yanaşmasına;  “Bu adamın ensesine bir şaplak atarsan sana bir altın veririm” der.

Bir altını kaçırmak istemeyen ufak tefek yapılı yanaşma, yerden zıplayarak adamın ensesine bir şaplak yapıştırır. Adam dönüp büyük bir öfkeyle bakar, yanaşma gülümseyerek;

-Kusura bakma, seni teyzemin oğluna benzettim cevabını verir.

Durum, asker arkadaşım, okul arkadaşım gerekçesiyle iki defa daha tekrarlanınca yanaşma en sonunda söylemek zorunda kalır;

-Kusura bakma arkadaş sende bu ense, bu adamda bu para oldukça sen daha çok şaplaklar yersin der.”

Murat Dağı sönmüş bir yanardağ. Burada başta altın olmak üzere her türlü cevher olduğu binlerce yıldır bilinen bir gerçek.

Onun için fıkrada olduğu gibi Murat Dağı durdukça madenciler kendi rantları uğruna durmadan gelecek. Uşak’ın, Banaz’ın oksijenini yok edecekmiş, Uşak ve Ege Bölgesi’nin büyük bir bölümü susuz kalacakmış. Umurunda mı?

Şirket ön ÇED dosyasında maden faaliyetinin 70 hektarlık alanda olacağını, sadece 40 hektarın “ormandan temizleneceğini” söylüyor.

Öte yandan da 400 hektara yakın alanı ruhsatlandırıyor.

Varın gerisini siz düşünün gayri…

Yarın işiniz yoksa Allah aşkına, kul aşkına Comburt köyünde Dursun Çakmak’ın kahveye gelin. Çayı da çok güzeldir. Murat Dağı suyundan yapılmış.

Gelin ki; Uşak’ın ve Uşaklının kim olduğunu görsünler…

"Şirket ön ÇED dosyasında maden faaliyetinin 70 hektarlık alanda olacağını, sadece 40 hektarın “ormandan temizleneceğini” söylüyor.
Öte yandan da 400 hektara yakın alanı ruhsatlandırıyor."

Yorumlar (3)
Küçükler li 7 ay önce
Bilgilendirme amaçlıdır.Bizim köyün adıda geçsin istedim.Resimde görülen yer Comburt köyüne ait değil.Comburt köyününün üst tarafında bulunan Küçükler araıtma tesisininde içinde bulunan KÜÇÜKLER KÖYÜNÜN üst tarafındaki KÜÇÜKLER BARAJININ üst bölgesinde Bulunan Yukarı karacahisar köyü ile küçükler köyü arasındaki yerdir.tEŞEKKÜR EDERİM
vatandaş 7 ay önce
murat dağı, banaz çayı, büyük menderes, gediz, porsuk, kokar ırmaklarını besler. hatta pamukkalenin suyu bile buradan gider. ege bölgesinin can damarıdır. murat dağına sahip çıkmayan herkes ama herkes vebal altındadır, salih bey, bu konuyu bıkmadan usanmadan yazın nolursunuz. hayati bir konu. altın başta olmak üzere madenler bulunur. murat dağı gitti mi geri gelmez.
İsimsiz 7 ay önce
Baraj bizim köyde comburt ne alaka