20.10.2022, 18:01

İntiharları ve madde bağımlılarını boş verin! Uşakspor kupada 4-2 galip gelerek tur atladı

Bu yazıma güzel bir haberle başlamak istiyorum. TFF 2. Lig Kırmızı Grup’ta 20 takım arasında 3 puanla 19. sırada olan ve düşme sinyalleri veren Uşakspor, kupada 4. tura çıkmayı başardı. Gümüşhanespor’u evinde 4-2 yenen aşigoların yolu açık olsun.

Güzel haberimiz bu. Şimdi gelelim Uşak’ın dile getirilmeyen meselelerine:

En son 12 Ekim tarihinde kaleme aldığım; “Kedi Pisliği Değil ki Kuma Gömelim ” başlıklı yazımda, Uşak’ta tekrar hortlayan intihar vakalarındaki artışa dikkat çekmek istemiştim.

https://www.usakgundem.com/kedi-pisligi-degil-ki-kuma-gomelim-makale,330.html

O yazımın üzerinden bir hafta geçti. İntihar vakaları azalacağına endişe verici şekilde arttı. Sanırım, geçen 8 günde 5 ya da 6 kişi daha intihar etti.

www.usakgundem.com İnternet haber Sitesi olarak bundan sonra sizlere intihar haberi vermeyeceğimizi daha önce arz etmiştik. Ancak, gencecik insanlarımızı yaşamının baharında hayattan kopan nedenlerin bulunup ortaya çıkarılması ve yeni bulguların ışığında çözüm üretilmesi gerektiğini düşünüyorum.

Bugüne kadar, hiç düşünmediğim ve kamuoyuna neredeyse hiç gelmeyen bir konu var. Haber sitemizi sürekli takip eden bir annemizin bana aktardığı bir olay.

Bu elleri öpülesi annemizin 30 – 35 Yaşlarında bir oğlu var. Oğlu evli ve çoluk çocuk sahibiymiş. Sonra alkol bağımlısı olmuş ve eşinden ayrılmış. Yuvası dağılmış.

Alkol bağımlısı kardeşimiz, kısa bir süre önce kısa adı AME TEM olan Alkol ve Uyuşturucu Madde Bağımlıları Tedavi ve Araştırma Merkezi’nde tedavi görmüş. Tabi faydası olmuş mu olmamış mı onu bilemiyorum.

Ama asıl sıkıntı şu: Uşak’ta bir AME TEM Merkezi yok. Tedavi olmak isteyen alkol ve uyuşturucu bağımlıları, AME TEM tedavi merkezi olan en yakın Denizli ve Manisa gibi İllere gitmek zorunda kalıyor. Buralara girmek, bağımlı kişilerin kabul edilmesi, sırat köprüsünden geçmek gibi bir şey. Çoğunlukla yer yok deniliyor ve kolay kolay da hasta kabul edilmiyor.

Görüştüğüm madde bağımlısı insanlarımızın ailelerinden aldığım bilgilere göre il dışında tedavi olmak hem madde bağımlısı kişi, hem de aileleri için çok zor ve uzun süreli bir iş. Sürekli bir koşuşturma içerisinde olan insanların madde bağımlısı yakınlarına ilgi gösterip rehabilitasyon sürecini takip etmeleri neredeyse imkansız gibi görünüyor.

Madde bağımlısı bireylerin aileleri benden Uşak’ta bir AME TEM Merkezi açılmasını ve bunu dile getirmemi istediler. Uşak’ta madde bağımlıların tedavisi için çalışmalar yapan bir tek Yeşilay Uşak Şubesi ve Şube Başkanı Sayın Feyza Güler’in gayretleri ile kurulan bir YEDAM var. YEDAM, çalışmalarıyla Türkiye’deki YEDAMLAR arasında ilk 5 te yer alıyor. Onlar, ancak psikolojik destek sunabiliyor.

Oğlunu alkolün pençesinden kurtarmak için uğraş veren annemizin benden Uşak’ta da AME TEM açılması talebi üzerine harekete geçtim. Nuri Şeker Şeker Fabrikası yanında bulunan Uşak Eğitim ve Araştırma Hastanesi 2013 yılında faaliyete geçmiş, Dörtyol’da bulunan eski devlet hastanesi binası ve tesisleri, bir de Cumhuriyet Mahallesi’nde bulunan eski SSK Hastanesi binası tesisleri ile çürümeye terk edildi.

Her iki binada bomboş duruyor. Buralarda açılacak bir AME TEM’in çok masraf gerektirmeyeceğini, Uşak’ta yaşayan ve tedavi görmesi gereken gençlerimiz ve aileleri için büyük bir kolaylık olacağını düşünüyorum.

Sayın büyüklerimizden bu talebi değerlendirmelerini dilerim.

Sanat paraya değişilmemeli

Son olarak: Uşak Üniversitesi Recep Tayyip Kongre Merkezi’nde bulunan bin kişilik büyük salon ile ilgili bir şeyler söylemek istiyorum. Geçtiğimiz yıllarda izleyici kapasitesinin yüksek olmasından dolayı organizatörlerin tercih ettiği bu salonda ülke çapında tanınmış sanatçıların sahnelediği oyunları ve çeşitli gösterileri büyük bir keyifle izlemiştik.

Geçen yıl kirası 5 bin TL’den kiralanan bu salonun kirası, yeni bir kararla 6 kat artırılarak 30 bin TL olmuş.

Sayın Rektörüm;

Salonun ısınma aydınlatma, işçilik gibi bir çok gideri artmış olabilir. Ancak her şey para değildir.

Gelin Uşak’ın tiyatro sanatı ile ilgili bir damarını koparmayın. Uşaklı olarak Değerli Tiyatro sanatçılarından ve güzel oyunlarından mahrum kalamayalım. Para her şey demek değil. Zam yapacaksınız da daha makul bir oranda yapın.

Türkiye Cumhuriyetinin kurucusu Ulu Önder Atatürk ne demiş?

“Sanatsız kalan bir milletin hayat damarlarından birisi kopmuş demektir.”

Son günlerin en güzel haberi:”Uşakspor Ziraat Türkiye Kupası 3. Tur maçında 4-2 galip gelerek 4. Tura yükselmesi olmuştur. O kadar…

Yorumlar (0)