24.01.2020, 11:31

Eminim erken seçim olacak

Hiç dikkat ettiniz mi? Şu sıralar, Uşak’ta iktidar partisi olsun, muhalefet partileri olsun, siyasi partiler yok gibi bir şey.

Ne bir etkinlik, ne bir basın açıklaması; hiçbir partide gözle görülür, dişe dokunur bir şey kamuoyunda hissedilmiyor. Ya da yıllardır seçim yorgunu Uşaklı artık geçim derdine düştü seçimi falan boşladı mı?

Merak ettim. Uşak’ta AK Parti, CHP, İYİ Parti ve MHP’de neler oluyor? Bu yazımda da siyaset yazayım dedim.

CHP’Lİ CHP’NİN KURDUDUR

CHP Uşak İl Örgütü yine lahana gibi içine dürüldü. Parti içinde birbirine horozlanmaktan Uşak’ta neler olup bittiğini hiç göremiyor. Uşak’ta ne sosyal hayata ne de ekonomik hayata baktıkları yok. Bu Pazar günü yapılacak merkez ilçe başkanlığını parti içerisinde hangi grup ya da ağa kazanacak? Tüm dertleri budur.

Beyaz liste, mavi liste, kırmızı liste.

Uşaklı CHP’li vatandaş her seçim sonrası mosmor geziyor. Ağalar hala “parti benim olsun” derdinde. Geçen yıl yapılan yerel seçimlerde Uşak’ta dip yapmış ve tarihi bir hezimet yaşamışlardı. Daha önce CHP’ye gönlünü ve oyunu vermiş yaklaşık 23 bin CHP’li bu kez başka partilere oy vermiş. Ama kimin umurunda?

Üstüne üstlük, “Daha önce bize oy verenler bu kez niye vermedi?” diye soracaklarına oy vermeyenleri ‘hain’ ilan ediyorlar.

O vakit ben sorayım: CHP Uşak’ta 31 Mart yerel seçimlerinde aldığı oydan daha fazla oy alabilir mi? Yoksa daha mı az oy alır? Başka sorum yok. Söz savunmanın.

İYİ PARTİ BİR TAŞINSIN BİR YERLEŞSİN BAKALIM

İnşaat Mühendisi Sayın Muhammed Gür’ün belediye başkan adaylığı ile 31 Mart seçimlerinin yıldızı olan İYİ Parti de seçim bitti yorgan gitti.

Yerel seçim sonrası, İl Başkanı Naci Yıldırım’ın ve yönetiminin büyük bir bölümünün ayrılması ile çalkantılı günler yaşayan İYİ Parti, seçim sonrası Merkez İlçe Başkanı Hakan Savaş’ın her hafta düzenlediği flaş basın toplantıları ile popülerliğini korumuştu.

Ancak, yaklaşık 1 ay önce Savaş’ın silahlı saldırıya uğradığı iddiasının ardından CHP gibi o da kabuğuna çekildi. Ses seda yok. (Bu arada o silahlı saldırı ne oldu? Failleri bulundu mu? Amaçları neydi? Bütün Uşak gibi bende çok merak ediyorum.)

İYİ Parti şu sıralar binasını taşımış. Uşak’ın sorunları bir kenarda dura koysun bakalım. Yeni binalarına bir yerleşsinler. Sonrası Allah kerim.

MHP’yi de yazacaktım ama Uşak’ta böyle bir parti teşkilatı var mı? Emin değilim. Yanlış hatırlamıyorsam en son İl Başkanı işadamı Sayın Ayhan Kınden di. MHP Uşak İl Teşkilatı varsa birisi bana haber versin.

Bu arada Sayın Ali Babacan’ın, Sayın Ahmet Davutoğlu’nun yeni partileri için Uşak’ta da bazı temasları olduğu kulağımıza geliyor. Velâkin somut bir ilerleme olmadığı için dedikodularla uğraşıp buradan kurusıkı sallamayayım.

Yalnız, elini hepsinden çabuk tutan bir yeni parti var ki Uşak’ta tabelayı asmış. Eski başbakanlardan merhum Necmeddin Erbakan’ın oğlu Sayın Mücahit Erbakan, Uşak teşkilatını kurup tabelayı bile asmış.

Bana inanmayan Hakkı Yağcı Caddesi (Ziraat Bankası Aralığı) girsin baksın tabelası sallanıp durur.

KIZILDERİLİLER ÇOK ÇALIŞIYOR KIŞ AĞIR GEÇECEK

“Bir sonbahar mevsiminde Kızılderililer toplanıp şeflerine kışın nasıl geçeceğini sormuşlar. Şef konuyla ilgili fikri olmasa da şeflik karizmasını çizdirmemek için kışın soğuk geçeceğini, ona göre hazırlık yapmaları gerektiğini, özellikle de odun toplamaları gerektiğini söylemiş. Fakat o da merak etmiş ve yakın bir kasabaya inip oradan telefon açarak meteoroloji yetkililerine kışın havanın nasıl geçeceğini sormuş. Telefondaki yetkili, `Evet, bu kış soğuk geçecek` cevabını vermiş.

Kabilesine geri dönen şef, odun toplamaları konusunda acele etmeleri gerektiğini söyleyerek odun toplama işini hızlandırmış. Bir iki hafta sonra şef tekrar kasabaya inerek meteoroloji yetkililerine, kış mevsiminin gerçekten soğuk geçip geçmeyeceğini sormuş.

Telefondaki yetkili `Evet, bu kış gerçekten soğuk geçecek` cevabını vermiş. Bunun üzerine kabilesine geri dönen şef Kızılderilileri daha çok odun toplamaları gerektiği konusunda uyarıp, emirler vermiş.

Aradan yine bir iki hafta geçince şef tekrar yine kasabaya giderek meteorolojiyi arayarak: `Bu kışın gerçekten soğuk geçeceğinden emin misiniz?, şeklinde aynı soruyu yöneltmiş.

Karşıdaki yetkili `Evet, kesinlikle eminiz, Çünkü Kızılderililer deli gibi odun topluyorlar` cevabını vermiş.”

AK Parti Uşak Teşkilatının özellikle en sona sakladım. Ne bir basın önüne çıkarlar ne eskisi gibi şov yaparlar. Peki, ne yaparlar?

Valla gece gündüz çalışıyorlar. Uşak kazan AK Parti teşkilatı kepçe misali, il, ilçe, gençlik kadın, çoluk çocuk durmadan çalışıyorlar. Mahalle mahalle, sokak sokak, köy köy, ev ev çalışıyorlar.

Bu kez Reisleri Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın karizmasına ve sevilirliğine güvenmeden Uşak’ta karış karış geziyorlar.

Sahalarda görmeye alışık olmadığımız gedikli AK Parti Uşak Milletvekili Avukat Sayın Mehmet Altay ve diğer vekil Sayın Dr. İsmail Güneş günde iki üç köy ya da ilçede dolaşıyor. Geceleri de mahalle aralarında ev toplantıları, STK ziyaretleri durmak yok.

Ben de bu çalışmalardan şunu çıkardım: Kızılderililer, kış şiddetli geçecek diye nasıl deli gibi odun topluyorsa, AK Partililer de seçim olacak diye deli gibi oy toplamaya çalışıyorlar.

Erken seçim yakındır. Sonra demedi demeyin.

KATLANIR TABURE DEĞİL Kİ BU

Uzun bir dinlenme döneminden sonra Uşak’ın en çok tıklanan, en havalı internet haber sitesi Uşak Gündem’deki köşeme dönünce vatandaşlar; “Salih Bey bizim dertlerimizi de yaz” deyince üzerimize farz oldu.

“Elçiye zeval olmaz” deyip züğürt milletvekili olarak halkın derdini çözmeye soyunduk. Bir zamanlar Uşak’ın simge isimlerinden olan Mustafa Özkan ya da yiğit namı ile anılır TOYTOY amcamız geçtiğimiz Pazar günü Hakka yürüdü. Allah rahmet eylesin.

Vasiyeti gereği köyü olan Aktaş Köyünde toprağa verecektik. Merkez Akarca camisinde cenaze namazı kılındı. Köyden gelemeyen eş ve dostları için orada bir cenaze namazı kılınması planlanmış.

Ancak Uşak’ta yaşayan bir Aktaş köylüsü sağ olsun bizi uyardı. Bir yılı aşkın bir zaman önce köyün son imamı askere gitmiş. O vakittir köyde imam yokmuş.

Bu bilgi üzerine mahalleden rahmetlinin komşusu Ali Hocaya rica ettik de Hocam köye kadar gelip hem cenaze namazını kıldırdı hem de gömme merasimini yerine getirdi sağ olsun.

İyi de bu ayaklarındaki rahatsızlıktan dolayı namaz kılmayanların yanında taşıyacağı katlanır tabure değil ki. Her zaman katlayıp köye götürelim.

Aktaş Köylüleri bir an önce camilerine yeni bir hoca ister. Haberiniz olsun.

Yorumlar (10)
AVGAN 1 yıl önce
BİR VATANDAŞ OLARAK KESİNLİKLE ERKEN SEÇİM OLMASI TARAFTARI DEĞİLİM. YETER ARTIK SÜREKLİ SEÇİM SÜREKLİ SEÇİM HALK YORULDU. SIRF SÜREKLİ SEÇİM OLMAMASI İÇİN KEŞKE BAŞKANLIK SİSTEMİNE EVET DESEYDİM. ŞİMDİ PİŞMANIM
Ustama sevgilerle 1 yıl önce
Salih bey bir uşaklık olarak oy kullanmaya gitmek istemiyorum. Kimseye oy vermek istemiyorum. Emin olunki suriyelive afganlılar aday çıkarsa kesin kazanır kesin
Turan 1 yıl önce
Bakmak ile görmek arasındaki fark bu işte Salih bey
Bakıyor ama görmüyorsunuz yada
Görüyor ama görmezden geliyorsunuz
İstediğinizi çok iyi görüyorsunuz
Anlaşılan Ara sokaklardaki sallanıp duran tabela ya bakmaktan basınız dönmüş kendinize gelince MHP nin yerini bilmiyormuş gibi taklit yapın ve Google den yerini bulup gidin fakat üç Hilal i ve Bozkurt u görünce sırtınızı kedi gibi kabartmadan nasıl faaliyetleri varmış öğrenin yerini de safını da iyi belleyin
alamadan dinlenmeden araştırmadan boş konuşmayın.
KAYMAK 1 yıl önce
GERÇEKTEN YAZILARINIZ ÇOK GÜZEL GURBETTE YAŞAYAN BİR UŞAKLI OLARAK İLGİ İLE SİZİ TAKİP EDİYOR YAZILARINIZIN DEVAMINI BEKLİYORUM SAYGILAR
Fevzi 1 yıl önce
Oylar Genç Partiye
Ramazan 1 yıl önce
Erken seçim felanda olmayacak erken seçimi muhalefet istiyor ülke umurlarında değil buna sende dahilsin yazar
Sinan 1 yıl önce
Ülke sizin umurunuzda mı? Kaç yıllardır.....
Banazlı 1 yıl önce
Değerli üstad yazının her satırını iyi bir şekilde analiz yapmak namına bir kaç defa okudum g,zel br analiz lakin mlliyetçi hareket partisiyle ilgili gözlemin ve düşüncülerin çok garip sonuçta onunda bir hitap ettiği kesim var onları da düşünmelisin
Uşaklı 1 yıl önce
Abi yeter artık bıktık şu seçimlerden Seçim olmasın Geçim olsun
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın