18.04.2022, 11:29

CHP Uşak İl Örgütü etkin ve aktif olmalıdır

Bu yazımda Uşak’ta muhalefetin durumuna bir göz atmaya çalıştım. İlimizde iktidar partisi son birkaç yıldır aktif ve etkin olamıyor görüşündeyim. Bu durum muhalefet partilerinin ekmeğine yağ sürüyor dersem fena halde yanılmış olurum.

Ne yazık ki başta ana muhalefet partisi CHP olmak üzere muhalefet de etkin ve aktif olamıyor. Uşaklının yanında olduğunu sorunlarına derman olacağını bir türlü kanıtlayamıyor.

Genel merkezin 81 ilde aynı anda yapılmasını istediği basın açıklamaları, Dünya Emekçi Kadınlar Günü, Lozan Antlaşmasının yıldönümü gibi rutin açıklamalar dışında Uşak gündemini sarsacak, iktidar partisinin kendisine çeki düzen vermesini sağlayacak hareketlerden çok uzak duruyor.

Örneğin; Uşak’ta sağlıkta randevu alamamakla başlayan bir takım sıkıntıları, www.usakgundem.com İnternet Sitesi olarak Ocak ayından bu yana dile getirdik. CHP Uşak İl Örgütü daha 10 gün evvel bir basın açıklamasında dile getirebildi. Bu kadar ağır olunca da Uşaklı adama “Günaydın” demez mi?

Üstelik CHP Uşak İl Başkanı Sayın Ali Karaoba doktor.

Bir milletvekilliğini kapmak yerine Uşaklının sorunlarına sahip çıkın

Uşak’ın 10 yılı aşkın bir süredir bitmeyen çevre yolu, milyonlarca liraya yapılan ve standart dışı bulunduğu için maç izni verilmeyen yeni spor salonu gibi ilimizin kronikleşmiş onlarca sorununu ya hiç dile getirmiyorlar. Ya da çok geç kalarak günler sonra, “Dostlar alış verişte görsün” hesabı cılız basın açıklamaları ile geçiştiriyorlar.

Şimdiki yönetim, daha önceki yönetimler, kimseyi kast ederek söylemiyorum. Ama CHP Uşak İl Örgütünde; “Bir olsun benim olsun” hâkim olduğu aşikâr.

Bunu neye dayanarak söylüyorum. Uşak’ta CHP’nin oy oranı yüzde 25’tir. En iyi zamanında yüzde 28, en kötü zamanında yüzde 21 olur. Her durumda bir milletvekili çıkarır.

İşte bu garanti milletvekilliğini kapmak için de gönünde aslan yatan CHP’liler, AK Parti ile falan uğraşmayı değil de birbirlerinin gözünü oymayı tercih ederler. Kendi aşiretinden ya da cemaatinden pardon grubundan olmayanı kâfir ilan ederler.

Uşak’ta kırsal kesimden 50 yaşın üzerindeki seçmenlerin tercihi CHP

CHP, öteden beri tahsil oranı yüksek elit bir kesimin partisi gibi bilinir. Ancak Uşak’ta bu durum tam tersinedir. Kent merkezinde yaşayan tahsilli ve elit kesim CHP’yi fazla tercih etmemektedir. Bunun doğruluğunu Uşak merkez belediye seçimlerinde görmekteyiz.

En son 1989 yerel seçimlerinde o zamanki adıyla SHP’den merhum Ali Künek ile Uşak Merkez İlçe Belediye Başkanlığı kazanılmış, geçen 30 yılı aşkın süreçte hiçbir yerel seçimde CHP varlık gösterememiştir.

Günümüzde de CHP Uşak Belediye Meclisi’nde sadece yazı ve rakamla 2 (İki) üye ile temsil edilmekte, İl Genel Meclisi’nde ise merkezden hiç üyesi yoktur.

CHP’nin Uşak’taki tabanı yaşı 50’nin üzerinde, çoğu kırsal kesimde yaşayan, “Atatürk’ün ve İsmet İnönü’nün partisi” diyerek hiçbir beklentisi olmadan oy veren kesimlerden oluşmaktadır.

Bu yazı dizisine neden olan ve geçen ay Uşak için yapılan bir ankette CHP’ oy oranını ancak yüzde 28’e çıkarabilmiştir. Küskün oyların geri gelmesi dışında genç kesimden (Z Kuşağı) çok da oy aldığı görülmemektedir.

CHP Uşak İl Örgütü, işine gelmeyen basına sansür uygulamak, parti içerisinde gruplaşmaya neden olmak gibi beyhude işlerle uğraşmayı bırakıp Uşak halkının sorunlarına eğilmelidir.

CHP İktidar olsa Uşak’ın sorunlarına çözebilir mi?

Bu söylediklerime katılmıyorlarsa kendilerine Uşak’ta mini bir anket düzenlemelerini öneririm: Anket de tek soruluk olsun.

Soru da şu: “Genelde ve Yerelde CHP iktidar olsa Uşak’ın sorunları çözülür mü?” Bakalım kaç Uşaklı bu soruya olumlu cevap verecek?

Son olarak; geçtiğimiz 2021 yılında CHP Uşak Milletvekili Sayın Özkan Yalım’ın adı adam vurdurma, kaçak inşaat, vergi borçları nedeni ile Bulgaristan’da tırlarına el konması gibi birçok nahoş olayla anılmıştı.

Sayın Yalım suçludur demiyorum. Ama bir milletvekilinin adının sürekli böyle hoş olmayan olaylarla anılması dahi bühtandır, son derece yanlıştır. Partisine oy, kendisine de itibar kaybettirir.

CHP, örgütü ile milletvekili il Uşak’ın sorunlarına daha çok eğilmeli, çözüm önerilerini net bir şekilde ortaya koymalıdır.

O eskimiş nabza göre şerbet verme siyasetini geride bırakmalı, özü sözü bir olmalıdır. CHP Genel Başkanı Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’nun yıllar önce söylediği bir sözü CHP Uşak Örgütüne hatırlatmakta yarar görüyorum.

“Biz, CHP olarak halka asla yalan söylemeyeceğiz.”

Yorumlar (6)
Uğur Acar 10 ay önce
CHP UŞAK,TA DEĞİL T.C VARLIĞI YOK HÜKMÜNDE... 6 PARTİ LİDERİ BİR ARAYA GELDİ FAKAT HÂLÂ ADAYLARI BELLİ DEĞİL... SADECE BOŞ LAF LAKIRTIDAN İBARET
Cengiz 10 ay önce
Ne yapsınlar adaylarını şimdiden söyleyipte yamyamlara yemmi etsinler
celal 10 ay önce
CHP kendi partilisine gencine sahip çıkmıyor özellikle uşakta onun için uşak CHP den bir durum olmaz herkes kendi derdine düşmüş durumda partiye gidip oturmakla birşey olmaz halka ineceksin bunlarda halka inmeyi boş ver kendi partilisine sahip çıkmıyor
Tuncay 10 ay önce
Gazeteci Salih bey yerinde uyarılar yapmıştır.Bir olsun bizim olsun anlayışından vazgeçmeliyiz.Onun yerine birlik beraberlik içinde hak,Hukuk ve adalet ilkeleri doğrultusunda vatandaş yalan söylemeden onun seviyesine inerek(Salon solculugundan ayrılarak) sorunlarını öğrenmeliyiz, çözüm yoluna gitmeliyiz.Ülkenin sorunlarını,gelinen durumu anlatmalıyız.Kısaca vatandaşa tepeden bakmayalım ve ona samimiyetimizi hissettirmeliyiz.Bizim içimizde bu ülkeyi şimdi bizi yönetenlerden daha iyi yönetecek kadrolarda var,insanlarda var.Bu böyle biline
Şükrü karapınar 10 ay önce
CHP Uşak İLİ VE İLÇE Kadrolarında gerek Uşak’ı gerekse ülkeyi yönetecek kudred ve dirayet vardır zamanı geldiğinde ortaya çıkar .
Şükrü karapınar 10 ay önce
CHP Uşak İLİ VE İLÇE Kadrolarında gerek Uşak’ı gerekse ülkeyi yönetecek