17.09.2021, 18:00

Zamlanan ekmeğin parası vatandaşın cebinden değil midesinden çıkıyor

Bir hafta daha biterken Uşak’tan en taze ve en önemli haberleri www.usakgundem.com  farkı ile siz Değerli okurlarımızla paylaşmanın onurunu yaşadığımı gurur duyduğumu ifade ederek yazıma başlamak istiyorum.

Örneğin Sivaslı ilçemizde bulunan antik Sebaste kenti için önemli çalışmalar yapıldığını, Büro Memur Sen Uşak Şube Başkanı Osman Savaş’ın ilginç silahlı saldırıya uğradığı iddiası, Metil alkolden imal ettiği içki ile zehirlenen ve makinaya bağlı olarak yaşayan 2 çocuk babası gencin dramı, gibi birçok habere yine haber birimimiz imza attı. Kendilerine çok teşekkür ediyorum.

Bana göre,  Siz Değerli okurlarımızın da katkısı ile www.usakgundem.com İnternet Haber Sitesi Uşak halkının tek ve gerçek haber kaynağı, gözü ve sesi olmayı başarmıştır.

Bu hafta yaptığımızı en önemli ve en ilginç haber ise halkımızın ekmeği ile ilgili oldu.

Kurt gazeteci köşe komşum Salih Kılınç Ağabey yine klasını ve gazetecilik deneyimini konuşturdu. Geçen yıl Ekim ayından bu yana Uşak’ta ekmeğe gizli saklı yapılan 3. zammın haberini yaptı.

Ben de bu zamma takıldım. Zam öyle bir zam ki, Uşaklının cebinden para çıkmıyor, midesinden çıkıyor. Daha nisan ayında 260 gram ekmeği 2 TL’den satarken şimdi 230 grama düşürülüp yine 2 TL’den satılıyor.

Tamam, maliyetler artıyor. Fırıncılar ne yapsın? Anladık da….

Peki, vatandaş ne yapsın?

Ekmeğe zam, yumurtaya zam, geçen hafta toplu ulaşıma zam gelmişti. Önümüz kış, doğalgaza elektriğe durmadan zam geliyor.

Vatandaşın maaşına gelen zam ise  küçülen ekmekten daha küçük miktarda. Sanki her şeyin sorumlusu vatandaş. 

Bu haksızlığa karşı fırıncıyı esnafı sorumlu tutmuyorum. Kendilerine göre haklıdır. Ancak vatandaşın günah keçisi olmasına da gönlüm razı gelmiyor. Her durumda altta kalan ve canı çıkan Uşaklı oluyor. Bu haksızlığa bir çare bulunsun istiyorum.

SAHTE İÇKİDEN ZEHİRLENEN GENCİN ÇOCUKLARINA DEVLET SAHİP ÇIKTI

Eski Gediz Yolu üzerinde bulunan TOKİ- evlerinde ikamet eden 2 çocuk babası C.B. nin içki imal ederken metil alkol kullanıp, şimdi hastanede makinaya bağlı olarak yaşam savaşı verdiğini www.usakgundem.com farkı ile sizlere duyurmuştuk.

İşte bu haberimiz üzerine talihsiz gencin çocuklarının bir yardıma ihtiyacı olup olmadığını öğrenmek için, Aile ve Sosyal Politikalar Müdürlüğünden haber merkezimizi arayıp iletişim adresini istediler.

Tabi ki sevinerek verdik. Devletimizin şefkatli elini zor durumdaki vatandaşlarına uzatması ne kadar güzel bir şey.

UŞAK’TA ZAMLARA KARŞI DEVLET DENETİMİ YAPILIYOR

Salih Ağabey, son köşe yazısında “Uşak’ta zamlara karşı bir denetim yapılıyor mu? Bilmiyorum” diye sormuştu.

Salih Ağabey bu durur mu? Ne yapmış, ne etmiş kendi sorusunun cevabını bulmuş. Bir sohbet sırasında bana Uşak’ta özellikle market ve AVM’lerde  sürekli denetim yapılıyormuş denildi. (Bu denetimler bütün Türkiye’de yapılıyormuş)

Abdülhafiz Bozdağ Müdür yönetimindeki Uşak İl Ticaret Müdürlüğü ekipleri esnafı ve AVM’leri bir bir teftiş ediyor, giriş fiyatları ve satış fiyatlarını karşılaştırıp, arada fahiş fark varsa cezayı basıyormuş.

Ama bu pahalılığı önlemede başarılı bir yöntem mi?  Bence “HAYIR”

Tarladan 50-60 kuruşa alınan domatesin, biberin tezgâhta 5-6 TL’den satılmasını engellemiyor. Devletin bir an önce aracıyı kaldırıp üreticiden direk tüketiciye ulaşan bir sistem kurması gerekiyor diye düşünüyorum.

BELEDİYE VATANDAŞIN PARASINI UŞAKSPOR İÇİN HARCAYABİLİR Mİ?

Son olarak bu konuya girmeye neden gerek gördüm? Hemen açıklayayım Efendim.

Ben bu konuda nötrüm. Futbolla fazla ilgim yok. Çok tepki alacağımı bilerek bunu baştan söyleyeyim de arada kalmayayım.

Haber merkezimize ulaşan çok sayıda vatandaş, “Kardeşim belediye benim paramla hovardalık yapamaz. Bu kadar borcu varken, 2,5 yıldır hiçbir hizmet yapılmamışken benim paralarım spora niçin harcanıyor? Ben bunu istemiyorum” diye yakındı.

Onların da sesi olmak gerekir diye buradan dile getirdim. Öte yandan Uşakspor’un kapısına kilit vurulduğu ve BAL’da amatör köy takımları ile karşılaşmanın acısını da unutmamalıyız şeklinde düşünüyorum.

Yorumlar (1)
Yıldız 12 ay önce
Belediye demişken daha dört ay önce su faturam
genellikle altmış lira geliyordu bir sonraki ay doksan geçen ay yüzelli bu ayda kırkbeş lira geldi bu gelgitlere hiç aklım ermedi markete gelince on liraya aldığım peynir onbeş lira pazarda on liradan aşağı meyve yok gibi ekmeği yemeyerek işi çözdük ama her ne hikmetse aylık üç bin sadece mutfağa gidiyor faturalar ne olacak bilmem valla yazarken başım döndü bu karmaşayıı yaşarken ne olacak bilmem gari