20.08.2021, 14:16

Yollar seni gide gide usandım (3)

Denizden bir maşrapa su almak isteyen derviş misali, Uşak’ın yol sorununa 3. kez değinmek istiyorum.

Belki bir faydası olmayacak, ama ben; vicdanımın sesini dinleyeceğim ve gazeteciliğin bana yüklediği misyon gereği ısrarla Uşak’ın yol sorununu dile getireceğim. Belki hiçbir şey değişmeyecek ama hiç olmazsa vicdanım bir parça rahat edecek.

Uşak’ın yol sorununu yeniden ele almama neden, pazartesi günü ilimizde yaşanan ve gencecik bir çiftin aramızdan ayrılmasına neden olan kazadır. Bu kazayı Uşak’ta ilk duyuran basın kuruluşlarından birisiyiz.

https://www.usakgundem.com/asayis/feci-kazada-esi-ile-birlikte-can-verdi-h8331.html

Aşigo Çerezlerinin sahibi olduğunu öğrendiğim, Uşaklıların ve aşigoların çok sevdiği merhum İsmet ve eşi Serpil Özçelik, İkisaray köyü girişinde bulunan kontrolsüz hemzemin geçitte araçları ile tren altında kalarak can verdiler.

Burada tren geldiği zaman yolu kapatan bariyerler falan yok. Ancak bildiğim kadarı düz ve geniş bir arazi. Merhum İsmet Özçelik treni nasıl göremedi? Şaşılacak bir şey. Bırakın Uşak’ı, Türkiye’nin görüş alanı en açık korumasız hemzemin geçidi diyebiliriz.

Merhum İsmet Özçelik ve eşinin yaşamını yitirdiği kontrolsüz hemzemin geçit, aynı zamanda İkisaray köylülerinin araçları ile köye sürekli girip çıktığı bir geçit. Bugüne kadar orada tren ve otomobil çarpışma haberi ben şahsen hiç duymadım.

Afyon – Uşak ve Uşak – Manisa arasında il sınırları, yani Uşak il sınırları arasında toplam 179 kilometre uzunluğunda bir demir yolu hattına sahibiz. Bu güzergâhta 25 korumalı, yaklaşık 10 kadar da korumasız olmak üzere 35 kadar hemzemin geçit olduğunu öğrendim.

Edindiğim bilgilere göre, TCDD Genel Müdürlüğü tarafından görevlendirilmiş bir teknik ekip kazayı araştırmak üzere birkaç gün içerisinde Uşak’ta olacak. Onların raporuna göre olay aydınlanacaktır diye düşünüyorum. Özçelik çiftine Allah tekrar rahmet eylesin.

Gelelim asıl meseleye;

‘Ankara-İzmir Yüksek Hızlı Tren (YHT) Projesi’nin 96 kilometrelik bölümü ilimiz sınırlarından geçecek şekilde planlandı. Faaliyete geçtiğinde İlimizin ekonomisine ve sosyal yaşamına önemli katkı sağlayacak olmasını tartışmaya bile açmayı çok gereksiz görürüm.

Geçenlerde Uşak Valisi Sayın Funda Kocabıyık çalışmaları yerinde görmek için TCDD Genel Müdür Yardımcısı Öner Özgür ile birlikte demir yolu yapım şantiyesini ziyaret ederek çalışmalar hakkında bilgi aldı.

Sayın Kocabıyık, Uşak’tan geçen YHT hattı üzerinde; 7 viyadük, 1 istasyon, 41 alt geçit, 24 üst geçit, 5 köprü, 136 menfez imalatının bulunduğunu,  güzergâhta 400 işçi, yüzlerce iş makinesi ve araçla projeyi planlanan zamanda bitirmek için gece gündüz çalıştığını ve YHT hattında ilk tren seferinin 2023 yılında sefere başlayacağını ümit ettiğini dile getirdi.

Sayın Valim kusura bakmasın. Ama ben YHT’nin Cumhuriyetimizin 100. Yıl dönümünde bitirileceği ve seferlerin başlayacağına dair hiç ümitli değilim. (Sadece Uşak’tan geçen 96 kilometrelik bölümü kastediyorum. Hattın başka illerde kalan kısımlarında yapılan çalışmalar hakkında bilgim yok)

YHT projesi 2012 yılında törenlerle tüm yurtta duyuruldu. Hatta dönemin Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım 2012 yılında Uşak’a gelerek törenlerle karşılandı. Bizzat kendisi projenin 2017 yılında hayata geçeceğini açıklayıp Uşaklı olarak hepimizi sevindirmişti.

2017 olmadı. “2019 yılı” dediler. O da olmadı. “2020 yılı” dediler. O da olmadı. Şimdi “2023 yılı” deniliyor.

2012 yılından bu yana 1 Cumhurbaşkanı, 3 Başbakan, birisi tarafsız bürokrat olmak üzere 7 Ulaştırma ve Alt Yapı Bakanı, Uşak’ta da 5 vali 3 belediye başkanı değişti. 9 milletvekili seçildi. YHT bir türlü hizmete giremedi.

Hâlbuki bir an önce girse; İzmir ya da Ankara’ya 1-2 saate gitsek, oradan havaalanlarından Uşaklı olarak tüm dünyaya aksak ne güzel olurdu değil mi?

Havaalanı demişken, Uşak Havaalanı yıllardır bomboş duruyor. (Zafer Havaalanı da)

Karayollarımızın halini sürekli yazıyorum. Diğer illerin karayolunu gördükçe utanıyorum.

Uşaklı olarak doğru dürüst karayolumuz yok.

Havaalanımız var çalışmıyor.

Güvenli ve hızlı demir yolumuz bir türlü bitmiyor.

Şunu bilir şunu söylerim.

Uşak olarak yolsuz kaldık vesselam…

Yorumlar (8)
Gıranköylü 2 yıl önce
Karayollarını yazdığınızı söylüyorsunuz fakat Uşak-Ulubey-Eşme yoluna deyindiğiniz yazınızda bile iki kelam söylemediniz yolla alakalı sadece hatta yoldan biraz övgüyle bahsettiniz genişletildi ve asfaltlandı diyerek fakat yol köstebek çukuru gibi
Esmeli 2 yıl önce
Kiralik araba veren sirketler USAK taki yollari bilseler. Kesinlikle araba kiralamazlar
Fiko 2 yıl önce
Haklısın kardeşim.
So64 2 yıl önce
Sizin yaşınızmı küçük acaba.yada sonradanmı uşaklısınız, Uşak yollarının nesi varmışki. Daha 15-20 sene öncesinde sadece ana caddelerde biraz (!)düzgün asfalt yol vardı be. Gerisi köstebek yuvaları gibiydi. Çoğu yerde zaten toprak yoldu.yol konusunda hiç konuşmayın bence.çünkü ülke tarihinde görülmemiş hızda ve kalitede yol bu hükümet sayesinde yapıldı.kör olmamak lazım. ben tüm avrupayı gören yaşayan bilen birisiyim ve avrupanın hiçbir ülkesi yapamaz bunu.
Eleştirelim ama nankörlük başka bişey. Gazeteci eleştirmeli ama Yalancı olmamalı. Pireyi Deve gibi göstermek gazetecilik değil,olsa olsa Nankörlük olur.
Yapılmayanı yazın sizi destekleyelim ama yapılan güzel işleride amasız keşkesiz söyleyebilmelisiniz.
Tabi amacınız gerçekten gazetecilikse !
Saygılar sunarım.
:) 2 yıl önce
Ruyadamisin dayi . Gercekleri gor kabullen.
Sakalcı 2 yıl önce
Benim aklım eriyor yaşımda yetiyor avrupayıda gördüm türkiyeninde bir çok ilini gezdim 60 şehir gördüm türkiyede işimden dolayı halâ kütahya afyon denizli haftada üç gün şehir dışındayım en kötü yollar uşakta
Dereköylü Ahmet 2 yıl önce
Hacı emmi biz gezemedik avrupayı anlatsana biraz yollar nasıl oralarda havası suyu nedir necidir
Mahir 2 yıl önce
Trenlerin önüne ambulans gibi çakar takılması lazım gece karanlığında tren farı farkedilmeye biliyor son anda farkedile biliyor o zaman iş işden geçmiş oluyor