Hidayet KIRAN

Hidayet KIRAN

YHT ve Güney çevre yolu yapımı kaplumbağadan bile yavaş ilerliyor

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve İzmir Milletvekili Hamza Dağ, “2023 vaatlerimizden İzmir Ankara hızlı tren projesi 2025 yılında hayata geçirilecek. Çalışmalar 3 etapta sürüyor” dedi

İzmir-Ankara hızlı tren projesinin 2023 vaatlerinden biri olduğunu ifade eden Hamza Dağ, "İzmir-Ankara hızlı tren projesinde müteahhit firmadan kaynaklanan aksamalar oldu. Şubat ayında Hazine Maliye Bakanlığı ile İngiltere Exim Bank 2.16 milyar Euro kredi anlaşması imzaladı ve çalışmalar 3 etapta devam ediyor. Polatlı-Banaz, Banaz-Salihli, Salihli Menemen İzmir bu 3 etabı oluşturuyor. İnşallah şubattan itibaren Polatlı Banaz arası 28 ayda bitecek. Menemen Emiralem Manisa Salihli arası 28 ayda, Salihli Banaz arası ise 40 ayda tamamlanacak. 2025 yılı Temmuz ayında İzmir Ankara hızlı tren projesi hayata geçirilmiş olacak” bilgisini vermiş.

AK Parti Uşak Milletvekili Sayın İsmail Güneş’de Uşak Gündem İnternet Haber sitemize vermiş olduğu demeçte; 29 kilometrelik Uşak Güney Çevre Yolu için Ulaştırma ve Alt Yapı Bakanlığı bütçesinden 200 milyon TL ödenek ayrıldığını, bu yılsonuna kadar Uşak Tekstil OSB kavşağından Sivaslı yol ayırımına kadar olan kısmın tamamlanacağını müjdelemişti.

Sanırım, Sivaslı yol ayırımı – Göğem Kavşağı arasının da 2023 yılı bütçesinden ayrılan para ile tamamlanması bekleniyor.

Kısaca YTH diye bildiğimiz Ankara – İzmir Tren yolu yapımına 2013 yılında başlanmıştı. Bir önceki Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Sayın Mehmet Cahit Turan, "Ankara-İzmir YHT hattında çalışmalar aralıksız devam ediyor. İzmir-Ankara arasını 3,5 saate düşürecek olan hattımızın Mayıs 2020’de tamamlanmasını hedefliyoruz” demişti.

Sonra Cumhuriyetimizin kuruluşunun 100. Yılı olan 2023 yılında hızlı tren seferlerine başlanacağı açıklandı. Şimdi de en yetkili ağızlar 2025 yılından bahsediyor. Bu arada Ankara – İzmir HTY maliyetini 8’e katlıyor.

Uşak Güney Çevre yolu zaten yapım başlangıç tarihi olan 2013 yılında 88 milyon TL’ye mal olacakken, şimdi 900 -950 milyon TL olan maliyetini 12’ye falan katlamış durumda.

Bu yolumuzda 2016 yılı sonunda bitecekti. Olmadı 2020 sonu dendi yine olmadı. Bana sorarsanız bu HTY ve Güney Çevre yolu projeleri 2023 ve 2025 yıllarında da bitmez. Neden derseniz, gelecek yıl bir seçim var. Artan maliyetler var. Var oğlu var.

Türkiye genelinde iptal edilen 183 okul ihalesi arasında Uşak’tan bir okul yok

Dün ulusal basında şöyle bir haber yer almıştı: “İnşaat sektörünün, Türk Lirası’ndaki değer kaybı ve dövizdeki artışla birlikte sıkıntıya girmesi, yeni okul binası yapımını olumsuz etkiledi. 2022 başından bu yana okul inşa etmek için ihaleye çıkan Milli Eğitim Bakanlığı ve diğer kamu kurumlarının eli boş kaldı. 183 okul yapımını kapsayan toplam 114 ihale iptal edildi.”

www.usakgundem.com İnternet Haber Sitesi olarak yaptığımız araştırmaya göre; okul ihalesi iptal edilen iller arasında Uşak yok.

Son günlerde çok popüler olan ve tamiratı yılan hikayesine dönen Bozkuş Ortaokulu binasına gelince; işi üstlenen ve artan maliyetleri bahane ederek yapmak istemeyen müteahhidin işi bitirmesi gereken Haziran ayı bekleniyormuş. Süresi dolunca, müteahhitte kamu ihalelerinden men cezası verilecek. Sonra yeni bir ihale yapılacak. Yeni yüklenici de caymazsa okul tamiratı gelecek eğitim yılının ilk yarı yılının yarısında (Kasım ayı) gibi bitirilecek.

Burada cezalandırılan müteahhit mi? Yoksa öğrenciler ve aileler mi? Ben karar veremedim. Siz ne düşünüyorsunuz?

“Ey benim güzel Allah’ım yaratıyorsun. Bari takip et”

CHP Uşak Milletvekili Sayın Özkan Yalım, sosyal medya sayfasından bir paylaşım yapmış. Paylaşımda Uşak Havaalanı’nın 2 yıldır kapalı olduğundan bahsediyor ve Uşak Havaalanı’nın Zafer Havaalanı için boş yere harcandığını belirtiyor.

Sitemizin sıkı takipçilerinden olan  bir okurumuz yorumunun altına şunları yazmış:

“Sayın Vekilim. Uşak Havaalanı ulusal ve uluslararası tüm uçuşlara açıktır. Kapalı değildir. Lakin şu an için tarifeli yolcu seferleri mevcut değildir. Hatta pandemiye rağmen trafik sayılarında gayet iyi bir noktadır.”

Uşak’ta iktidar vekilleri ve yerel yöneticileri, neredeyse 10 yıldır bitmeyen projeler hakkında mazeret bulmaktan; “Aha bugün tamamlanacak, aha yarın tamamlanacak” tan başka bir söz söyleyemez. Yeni yatırımların önünü açamaz.

Muhalefet parti yöneticileri ve milletvekili ne Uşak’ın sağlık sorununa değinir…Ne çevre yoluna… Ne de okulların durumuna.

40 yılın başı sosyal medyadan bir şey paylaşır. Onda da çarşafa dolanır.

Önceki ve Sonraki Yazılar
Hidayet KIRAN Arşivi