Hidayet KIRAN

Hidayet KIRAN

Vatandaşın Türküsü; Işıklar altında sönmüş gibiyim Zamların içinde yalnız biriyim

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Ankara-İzmir Yüksek Hızlı Tren (YHT) Hattı Projesi kapsamında yapımına başlanan Eşme-Salihli kesimindeki T-1 Tüneli'nde 12 Ekim Salı günü yapılacak ışığı görme törenine katılacaktı.

Ancak Uşak’a gelemedi. Allah rahmet eylesin, AK Parti kurucularından İsmet Uçam vefat edince Bakan Bey cenaze törenine katıldığı için gelemedi. Bizde YHT Hattı T-1 tünelinde yine ışığı göremedik.

İnşallah, bu 2016, 2018, 2020 de ve şimdi de 2023 yılında biteceği söylenen  Ankara-İzmir Yüksek Hızlı Tren (YHT) Hattı Projesi bir an önce biter de vatandaş olarak bizlerde A, B, C… ‘Z’ye kadar tüm tünellerde ışığı görürüz..

Çünkü geciken tüm projelerin artan maliyetini vatandaş karşılıyor.

Baktığınızda neredeyse tamamı bitmiş. Ama 29 kilometrelik güney çevre yolu bir türlü hizmete girmiyor. Hiçbir yetkili de vatandaşa 10 yılı aşkın bir zamandır bu yolun neden yapılamadığını lütfedip açıklamıyor.

Yol geciktikçe, Uşaklının trafikte can ve mal güvenliği azalıyor. Sıkışık araç trafiğinde yakıt maliyeti artıyor. Zaman kaybı yaşıyor. İnşallah güney çevre yolunda da ışığı görürüz.

Çünkü geciken tüm projelerin artan maliyetini vatandaş karşılıyor.

Önce “Kentpark” dendi. Sonra” Millet bahçesi”  oldu. Okullar dağlar ardına taşındı. Çocuklarımız, İzmir, İstanbul gibi büyük metropollerde okula gider gibi 2 otobüsle para ve zaman harcayarak okula gitmeye başladı.  Hatta tek tük “Bu kadar çile çekilmez” deyip okulu bırakan gençler olduğunu duyuyor kahroluyoruz.

Bütün bu sıkıntılara neden olan Millet bahçesi 6 yılı aşkın zamandır bir türlü hayata geçmedi ve biz 6 yıldır burada da ışığı göremedik. İnşallah en kısa zamanda görürüz de çekilen sıkıntılara değer.

Çünkü geciken tüm projelerin artan maliyetini vatandaş karşılıyor.

www.usakgundem.com İnternet Haber Siteniz yaptığı bir araştırma haber ile ekmeğe yapılan gizli zammı ilk duyuran basın kuruluşu oldu. Önce 260 gram olarak 2 TL olarak zamlanan ekmek, sonra 230 grama indirilerek yine 2 TL’den satılmaya başlamıştı.

Fırıncılar Esnaf Odası Başkanı Sayın Hasan Kurnaz, fırıncı esnafının artan maliyetler karşısında güç durumda kaldığını öne sürerek ekmeğe yapılan gizli zammı savunmuştu.

Esnaf da haklı tabi,   Zararına mı satsın? Ben de esnafım, halden anlarım.

Uşak’ta toplu ulaşımı sağlayan halk otobüsçüleri de zarar ettiği için otobüs ücretlerine 25 kuruş, öğrencilere 50 kuruş zam yaptı.

Kanımca onlarda haklıdır. Zararına çalışmamak ve ışığı görmek istiyorlar.

Herkes haklı da bir tek vatandaş mı haksız kardeşim?

Dolar 9 TL’yi geçmiş. Asgari ücrete, emekliye, memura hiç zam yapılmamış.

Otobüsçünün, fırıncının, belediyenin herkesin eli dar gelirlinin gırtlağında.

Hani yukarıda bahsettiğim, geciken hızlı tren yolu, güney çevre yolu, millet bahçesi var ya.

İşte onların gecikmeler ve döviz kurunun yükselmesi sonucu artan maliyetlerini de vatandaş karşılıyor. Bilin istedim.

Çünkü geciken tüm projelerin artan maliyetini vatandaş karşılıyor ve karşılığında ışığı göremiyor.

Önceki ve Sonraki Yazılar
Hidayet KIRAN Arşivi