Hidayet KIRAN

Hidayet KIRAN

Uşak’a yeni statlar yaptıramadım uçaklar gelmedi de uçuramadım

Uşak’a yeni stat yok. Madem zafer havalimanı zarar ediyor. Uşak Havaalanı devreye girsin. Aracı olmayan Uşaklılar Yapağılar mezarlığına nasıl gider?

Uşak Bir Eylül Stadyumu, 1967 yılında hizmete girmiş. Yani bugün 55 yaşında. Salih Ağabeyden 4 yaş küçük. Yarım asırdan fazla ufak tefek rötuşlarla ayakta kalmayı becermiş. Türkiye’de türünün son örneği bir stat gibi.

www.usakgundem.com okurları, sürekli olarak bu emektar stadının Uşak iline yakışmadığını, artık birçok ilçede bile modern ve çok güzel statlar yapıldığını ve bu konuyu dile getirmemizi istediler.

Bizde Uşak 1 Eylül Stadyumu’ndan sadece 4 yaş büyük olan Salih Ağabey ile neden Uşak’a diğer illerde hatta birçok ilçede yapılan modern şık görünüşlü statların yapılmadığını araştırmaya başladık.

Salih Ağabey konuyu AK Parti Uşak Milletvekili Sayın Dr. İsmail Güneş’e aktarmış. Sayın Güneş’in cevabını da bana getirdi. Ben de aynen sizlere aktarıyorum:

“Salih Bey,  Uşak stadyum projesinin yaklaşık 2 yıl önce proje çalışmaları bitti ve ihaleye çıkacaktı. Uşak Üniversitesi ‘ne de yeni bir stadyum yaptık. Bazı eksiklikler giderilip orası birlikte kullanılabilir mi görüşü hâkim oldu.

Son yıllarda ülkemizde çok fazla yatırıma başlandığı için Bütçe Strateji Başkanlığı önce bunların bitmesini istiyor. Uşak için elzem olanlara öncelik veriyorlar. Mesela 140 milyon TL lik Uşak Belediyesi arıtma tesisi, diş hekimliği hastanesi, Sivaslı devlet hastanesi, Banaz ve Eşme hükümet konağı gibi.

Hükümetimiz şimdiye kadar Uşak’ımıza sayısız eser yapmıştır. Bu konuda Sayın Cumhurbaşkanımıza ve bakanlarımıza şükranlarımı arz ediyorum. Uşak Stadyumumuzu da takip ediyoruz. Onu da yaptırırız inşallah. Endişe etmesinler. Şimdiye kadar ne söz verdiysek Allah'a şükür yaptırdık. Önemli olan tesis yapmak, değil, tesisleri verimli kullanmak. Uşak merkezimize ikincisi ve Eşme ilçemize yarı olimpik kapalı yüzme havuzumuzu yaptırıyoruz.

Gençlerimiz burada yüzme öğrenecek. Uşak merkeze Kapalı ve açık tenis kortu,  olimpik pist sahası ve her ilçemizde kasabalarımızda ve bazı köylerimizde spor tesisleri yapıyoruz. Stadyumumuzun da yapılması konusunda takipçisi olduğumuzu bilmelerini isterim. İyi çalışmalar dilerim.”

Milletvekilimiz Sayın İsmail Güneş, Uşak adına ne sorsak bizi hiç geriye çevirmeden kamuoyunu aydınlatmaya yönelik cevaplar veriyor. Bu duyarlılığından dolayı kendisine bir kez daha çok teşekkür ediyorum.

Stadyum konusunun takipçisi olacağına eminim. Ama ben açıklamasından şunu anlıyorum: “Devlet Uşak’a çok yatırım yaptığı için gündemde yeni bir stadyum yok. Şimdilik Üniversite yerleşkesinin orada yapılan statla idare ediverin.”

Yaşasın! Emektar 1 Eylül Stadı…

Zarar eden Zafer Havaalanı yerine

kâr edecek Uşak Havaalanı’nı kullansak olmaz mı?

CHP Kütahya Milletvekili Sayın Fazıl Kasap CİMER’e Zafer Havaalanı’nı 2021 yılında kaç yolcunun kullandığını ve ne kadar zarar ettiğini sormuş.

Aldığı cevabı da sosyal medya sayfasında; “Kütahya Zafer Havalimanı her yıl kamuyu zarara uğratıyor. Garanti ödemeleri Türk Lirasına çevrilmiyor. Sadece 2021 yılı için 1,3 milyon yolcu garantisi verilmiş. Havalimanını sadece 11 bin 132 yolcu kullanmış. Garanti ödemesi 6 milyon 938 bin Euro!” şeklinde paylaşmış.

Madem Zafer Havalimanı zarar ediyor, madem yolcular burayı tercih etmiyor. Uşak Havaalanı’na tarifeli uçaklar koysak da devletimiz daha az zarar etse (Zarar edeceğini hiç sanmıyorum) ilimiz hareketlense olmaz mı?

Uşak Havaalanı, bildiğim kadarıyla pek boş kalmıyor. Eğitim amaçlı ve özel uçaklar inip kalkıyor. Ama tarifeli uçak seferleri olsa, Uşaklılar, Afyonlular ve Kütahyalılar hiç zaman kaybetmeden İstanbul’a daha çabuk ulaşır diye düşünüyorum.

Yapağılar Köyündeki mezarlığa gitmek için ölmeleri mi gerekiyor?

Yapağılar Köyünde sanırım 2010’lu yıllarında hizmete giren Asri mezarlık iyi hoş da aracı olmayan vatandaşlar için burada ölmüşlerini ziyaret etmek tam bir işkence. Bu dünyadan göçmüş canlarını rahatça ziyaret etmek için dünya değiştirmeleri gerekiyor.

Aracı olmayan hemşerilerimiz, mezarlığa gitmekte büyük sıkıntı yaşadıklarını, Uşak Belediyesi’nden buraya hiç olmazsa haftanın bir iki günü servis koymasını istediklerini iletmemi istediler.

Yapağılar köyü, merkez ilçeye 16 kilometre uzaklıkta, mezara köy dolmuşları veya Sivaslı araçlarıyla gidebilirsiniz. Ancak bunun da şöyle bir sakıncası var: Köy ve Sivaslı istikametine giden araçlar, sizi mezarlığın karşısında indirmek zorundalar. Aradan Uşak – Denizli karayolu geçiyor. Mezarlıkta kaybettiği yakınlarını ziyaret etmek isteyenler genelde kentiminiz eli öpülesi yaşlı kesimleri oluyor.

Bu karayolundan geçmek yaşlı insanları sevdikleri ile bir daha ayrılmayasıya kavuşturacak kadar tehlikeli görünüyor.

Hani hiç olmazsa Cuma günü ya da Pazar günü bir kez olsun sefer düzenlense belediyemiz büyük bir sevaba girer.

Önceki ve Sonraki Yazılar
Hidayet KIRAN Arşivi