Hidayet KIRAN

Hidayet KIRAN

Haydi Uşak! GÜN BİRLİK OLMA GÜNÜ

Uşak Gündem İnternet sitesi olarak ilimiz Uşak ile ilgili her konuda sizleri neredeyse 24 saat bilgilendirmeye çalışıyoruz. Allah utandırmasın.

Ne yazık ki sizlerle daha mutlu, daha neşeli bir ortamda buluşmak, güzel haberler vermek isterdik. Bütün dünyayı ve ülkemizi kasıp kavuran covid-19 salgını, geçtiğimiz Cuma günü komşumuz güzel İzmir’de yaşanan depremin üzüntüsü bu dileğimizi geçekleştirmeyi engelledi.

Hürriyet’in haberine göre: AFAD’dan, İzmir depremine ilişkin yapılan son açıklamada, deprem sonrasında, büyüklüğü 4’ün üzerinde 46 artçı olmak üzere, toplam 1944 artçı sarsıntı yaşandığı belirtilerek, "SAKOM’dan alınan bilgilere göre 114 vatandaşımız hayatını kaybetmiştir. Yaralanan 1035 vatandaşımızdan 999’u taburcu edilmiş olup 36 vatandaşımızın tedavisi devam etmektedir. İzmir’de yürütülen arama ve kurtarma çalışmaları tamamlanmış olup, enkaz kaldırma çalışmaları titizlikle devam etmektedir" denildi.

Felaketin güzel yanı olmaz. Ama bu felaketin güzel yanı şucu bucu demeden Türkiye olarak kenetlendik. İnsanlığımızı ön plana çıkardık. İzmir için tek yürek tek ses olduk. Yardımları akın akın İzmir’e ulaştırmaya çalıştık

Her ne kadar sosyal medyada bu felaketi siyasi çıkarlarına alet etmeye kalkanlar çıktıysa da kadir kıymet bilir insanımız bunlara yüz vermediği için bir önemleri olmadı.

30 Ekim’de yaşadığımız bu acı deprem olayına ilk yardıma koşan Uşak Valiliği AFAD ekipleri, Uşak Belediyesi İtfaiyesi ve görevlileri olmuştu. Depremden birkaç sonra sokakta kalan ve soğukta titreyen depremzedelerin içini ısıtan tarhana çorbası haberini sizlere Uşak Gündem İnternet Sitesi olarak anında duyurmuştuk.

Uşak yardım olacak İzmir’e akacak

Uşak Valiliği, Uşak Belediyesi ile birlikte 15 Temmuz Şehitler Meydanı’nda, hayırseverlerimizin yardımlarını depremzedelerimize ulaştırabileceği bir çadır kurdu.

Depremzedelerimize şu an için gıda ve battaniye yardımı yapılacak. Yardım yapmak isteyen vatandaşlarımız hazırladıkları ürünleri bu çadıra getirebilirler.

Yaşanan bu afetin yaralarını beraber saracağız. Yardımlarınızı bu çadır vasıtası ile İzmir’de mağdur durumdaki kardeşlerimize iletebilirsiniz.

HAYDİ UŞAK!

Yardımda ve dayanışmada en önde giden il olalım. Mağdur durumdaki kardeşlerimiz için yardım olup seller gibi İzmir’e akalım.

VAR MISINIZ?

LÜTFEN BU UYARIYA KULAK VERELİM

Gündem deprem olunca Uşak Gündem olarak Siz Değerli Okurlarımızı, Uşak ve deprem ilişkisi hakkında bilgilendirmek istedik. Yılların gazetecisi Salih Kılınç Abimiz bu konuyu kafayı taktı ve gitti Uşak İnşaat Mühendisleri Odası Başkanı Sayın Ali Osman Doruk ile bir röportaj gerçekleştirdi. (Bu arada Uşak Gündem ile ilgili röportajlarımız sürekli olacak)

Sayın Doruk Uşak’ta büyük bir depremin olmasına ihtimal vermediğini, ancak bunun “Uşak’ta deprem olmaz” anlamına gelmeyeceğini üstüne basa basa vurguladı. Bir de Uşak ve deprem ilişkisinde bir hatırlatması var ki bu hatırlatma gerçekten tüylerimi ürpertti.

Sayın Doruk, Uşak Kentsel dönüşüm alanının, yeni devlet hastanesi ve Uşak Nuri Şeker Şeker Fabrikasının ve de şimdiki adı ile Fevzi Mahallesi, eski adı ile Sinekli, Esentepe gibi adlarla bilinen semtlerin tren yolunun güneyinde kalan kısımlarının ‘aliviyonlu’ yani eskiden bataklık olan arazilere yapıldığını, buralarda zeminin inşaat yapmaya elverişli olmadığı uyarısında bulundu.

Umarım bu onlarca yıldır yapılan hatalar düzeltilir. Biz de rahat bir nefes alırız.

Önceki ve Sonraki Yazılar
Hidayet KIRAN Arşivi