11.06.2021, 22:00

Uşak’ta Aşı Mevsimi

                                                                  

“Aşı olmazsan ölmüşlerine

Aşı olursan torunlarına kavuşursun”

(Bu bir Hidayet Kıran Sözüdür)

Çocukluğumuzda bir kampanya vardı. Sloganı da “Haydi Çocuklar Aşıya” şeklindeydi. Özellikle çocuk felci başta olmak üzere, çiçek, kolera, kızamık gibi daha adını hatırlayamadığım bir çok hastalığın şimdilerde ortadan kalkmasında aşılanma oranın yüksek olması çok etkili olmuştu.

Hepimizin bildiği gibi, bir buçuk yıldır dünyayı kasıp kavuran bir covid-19 virüsü çıktı. Gerçek anlamda dünyamızı kararttı. Ne yazık ki; ilimizde bu virüsün acısını ilk tadanlardan birisiyim.

Çevremde çok sayıda olmasa da “Ben aşı olmam”, “Aşı kısırlık yapıyormuş”, “Aşının içerisinde çip varmış” gibi saçma sapan nedenler ileri sürerek aşı olmak istemeyen insanlara rastladıkça kahroluyorum.

Hele birisi var ki adı lazım değil, “Ben ve ailemde covid-19 virüsü çıktı. Ancak hiç de öyle anlatıldığı gibi rahatsızlık geçirmedim. Bence böyle bir hastalık yok. Onun için aşı da olmayacağım” gibi absürt bir yaklaşım gösterdi ve beni çıldırttı.

Be mübarek bu hastalığın olduğuna inanman için ölmen mi gerek? Sen ne istiyorsun? Anlayamadım ki.

Aşı olma konusunu araştırırken değerli bir bilim insanın şu makalesi çok ilgimi çekti.

Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı Başkanı ve Koronavirüs Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Yeşim Taşova, salgında 1.5 yılı geride bıraktıklarını, bu süreç içerisinde herkesin konunun öneminin farkına vardığını, ufacık bir ihmalin nelere yol açtığının acı şekilde görüldüğünü anlattı.

Aşı olan kişilerde enfeksiyonun hafif geçtiğini gözlemlediklerini kaydeden Taşova, "Aşı; enfeksiyon olmasını, tekrar hastalığı almanızı engellemeyecek. Kaldı ki mutasyonlar oluyor, tıpkı grip virüsünde olduğu gibi ancak aşıda bunca zaman deneyimlerimiz de birikti. Aşı olan kişilerde enfeksiyonun hafif geçtiğini gördük, enfeksiyon olmuyor değil, oluyor. Dolayısıyla aşının pandemide önemi ortada. Etkili tedavi bulmanız gerekiyor ki bu hala korona için söz konusu değil. Aşı olan kişilerde enfeksiyonun hafif geçtiğini gördük. Aşılanmanın önemini herkesin anlaması gerekiyor. Deneyimlerimizde de hastalığın daha hafif geçtiğini gördük. O yüzden hangi aşı olursa olsun herkesin aşılanması gerekliliğini bir kez daha vurgulamak gerekiyor" diyor.

Aşı sonrası vücudun bazı reaksiyonlar göstermesi normal sayılıyor; örneğin aşının vurulduğu yerde kızarıklık, şişlik ve ağrı yaşanması. Ayrıca aşı sonrası yorgunluk, ateş, baş ve eklem ağrıları da ilk üç gün içerisinde ortaya çıkabilecek olağan reaksiyonlar arasında. Bu reaksiyonlar genelde orta dereceli seyrediyor ve birkaç gün içerisinde kendiliğinden kayboluyor. Vücudun verdiği bu tepkiler, aşının etkili olduğunu ve bağışıklık sisteminin aşıya cevap vererek antikor üretmeye başladığını gösteriyor.

Halihazırda uygulanmaya başlanan Biontech/Pfizer, Moderna, AstraZeneca ve Rus aşısı Sputnik V aşılarından sonra da tipik sayılan bu yan etkilerin ortaya çıktığı gözlendi.

UŞAK’TA AŞI BAHARI YAŞANIYOR

Uşak İl Sağlık Müdürlüğü İl Sağlık Müdürü Sayın Dr. Sedat Kavas yönetiminde aşı olayında da başarılı bir tablo sergiliyor.

Edindiğim bilgilere göre; Uşak’ta 20 binden fazla Covid-19 aşısı var. Aile hekimliklerinde de aşılama çalışmaları başlamış. Sağlık bakanı Sayın Fahrettin Koca’nın belirttiği, avukat, taksici, lokantacı vb. gibi meslek gruplarına da aşılma başlamış.

Banim izlenimlerime göre; Uşak’ta tam bir aşı baharı yaşıyoruz. Bu konuda hiçbir sıkıntı görünmüyor. Hala aşı olmamışsınız, ilimizdeki bu ‘aşı baharı’ mevsiminden en üst derecede istifade etmeliyiz diye düşünüyorum.

Sağlığımız korumak için özveri il 24 saat çalışan başta İl Müdürümüz Sayın Sedat Kavas olmak üzere tüm sağlık çalışanlarımıza teşekkürü bir borç bilirim.

Bilim inatla, “Aşı olun” derken, kaynağı belli olmayan ve hiçbir bilimsel açıklaması olmayan hurafelerle aşıdan kaçmak, bana göre insanlığa ihanettir.  Sevdiklerinin yaşamıyla oynamaktır.

Covid-19 virüsünün acısını bilen bir insan olarak söylüyorum:

“Sizin ve sevdikleriniz canı değerliyse lütfen aşı olun.

Hiçbir şey sizin ve sevdiklerinizin yaşamınızdan değerli değildir.

Yorumlar (2)
Mahir 2 yıl önce
SİNOVAC kalmadı herhalde randevu cevap vermiyor
hurafeci 2 yıl önce
prof dr. SERHAT FINDIK dinleyin deriim