05.12.2021, 17:15

Sen arada sırada uğra bana Vatandaşın parası hovardaca nasıl harcandı? Anlatayım sana (2)

Eveet… Nerede kalmıştık? Uşak Belediyesi tarafından Uşak halkından toplanan, ÇTV, emlak, su, otopark yapım ücreti daha bir sürü paranın nasıl hovardaca harcandığından bahsediyorduk.

 

Belediyenin sahipsiz kalan gayrimenkulleri çürümeye terk edildi

 1. Huzurpark’ın üzerinde bir kale gibi duran “Şelale Restoran” bundan yaklaşık 6 ay önce dünyanın masrafı harcanarak restore edildi. Tekrar işler hale getirildi. Ancak 6 aydır boş, bakımsız ve kaderine terk edilmiş bir şekilde duruyor.

Yağmalansın, yine eski haline dönsün virane olsun diye mi? İlk yapılırken sonra restore edilirken harcanan para kimlerin parasıydı? Tabi vatandaşın parası. Şahıs parası olsaydı kimse çivi bile sökemezdi.

 1. Atapark’ta bulunan kulenin altında insanların suyun başında yorgunluk kahvesi yudumlarken huzur buldukları bir mekan vardı. İşte bu huzur dolu mekân yaklaşık 3 yıldır virane halde duruyordu.Şimdilerde duyduğum kadarıyla bir vakıf yada dernek için kullanılmaya başlanmış. Burası harap olmadan, nikah salonu, ne bileyim suyun üzerinde gondol kayık türü bir şeylerin gezdiği bir yer olarak değerlendirilemez miydi?
 2. Buradaki kuleyi unuttum sanmayın. Burası da yıllardır atıl vaziyette hiçbir işe yaramadan öylece duruyor. Yıkayım desen o da yine bir sürü para.
 3. Uşak Belediyesi’ne ait Kayağıl termal tesisleri pandemi nedeni ile 2 yıl önce kapanmıştı. Şimdilerde otel bölümü çalışır gibiymiş. Ama kimler kalabiliyor. Orasını karıştırmayın gayri. Havuz hala kapalı. Banaz Belediyesi Hamamboğazı termal havuzuna pandemi falan sökmüyor galiba. Orası açıkta.
 4. Birde belediyemizin şu meşhur Çayzadeleri var. Uşak’ın en güzel, en hareketli ve en kalabalık bölgelerinde yer alıyor. Ancak duyumlarıma göre karlılık oranı yok denecek kadar azmış.
 5. Bir zamanlar, yemyeşil ağaçların olduğu, şırıl şırıl suların aktığı, havuzlarında ördeklerin kazların yüzdüğü, Uşaklıların en sevdiği mesire alanı olan bu cennet köşe şimdi baykuş yuvasına dönmüş. Buradaki halı saha, yüzme havuzu amfi tiyatro virane olmuş.
 6. Gelelim Ulu Cami yanında bulunan eski belediye binasına: “Ön tarafı yıkacağım”, arkasını bedesten yapacağım”, üstünü STK’lara vereceğim”, “Alt katları AVM’lere satacağım” diye diye tam 7 ay geçti. Akşamları ışıkları bile yanıyor. Ne yapacağına Sayın Başkan da bir türlü karar verememiş. Benim anladığım bu.
 7. Her üç yazımdan birisinde dile getirdiğim Uşak’ın yolları da bu hovarda harcamalardan nasibini alıyor.  Süper on line firması alt yapı için kazı çalışması yapıyor. Kazılan yerlere asfalt yama yerine beton dökülüyor. Uşak’ın en güzel ve müstesna semti Kemalöz (Karakıran) yolları yamana yamana 40 yamalı fukara esvabına dönmüş durumda.
 8. Bir Eylül Stadı önüne kuş yuvası gibi briketten garip küçük küçük bir yerler yapılmış. Nedir Allah aşkına o ucubelikler? Biz yeni bir stat isterken emektar Bir Eylül Stadı da iyice maymuna çevriliyor.
 9.  Çarşamba Pazarının çatısı uçtu. Esnafı, karın, yağmurun, güneşin altında perişan oldu. Hala dertlerine dermen olacak bir belediye yönetimi yok. Tarihi pazaryeri de virane oluyor.

Yapın şu pazaryerini ya viran olmasın. Esnafı da rahata ersin. Korkmayın, buraya harcayacağınız para da halkın parası. Babanızın parası değil.

 1.  www.usakgundem.com İnternet Haber Sitesi olarak bu olayı yazmaktan biz yorulduk ve usandık. Buna rağmen kimseden gık çıkmadı. Uşak Belediyesi’nin taşındığı Kentsel dönüşüm alanında bulunan ve 2 bloktan oluşan yeni binası aslında bir çok odadan oluşuyor. Koca 2 blokta Sayın Çakın’a bir makam odası yeri bulunamadı mı?

2 blok arasına vatandaş geçsin bahanesi ile yaklaşık 17 milyon TL harcanarak makam katı yapmaya gerek var mıydı?

Vatandaş A bloktan B bloka geçmekte güçlük çekiyorsa 100 bilemedin 150 bin TL’ye güzel ve çok şık bir tünel ile bağlantı sağlanmaz mıydı?

Makam katına harcanacak 17 Milyon TL’ ile Uşak’a kaç pazaryeri yapılırdı. Hem de vatandaşın parası hovardaca harcanmış olmazdı.

Uşak Belediyesi yaklaşık 3 yıldır kente daha doğru dürüst bir çivi çakamadı. Borçları ödemeyi bir kenara bırakın, belediyenin birçok gayrimenkulünü satışa çıkarmasına rağmen borç katlana katlana yükselmeye devam etti.

Bildiğiniz gibi Uşak Belediyesi, Uşak İş Özel İdaresi gibi kurumlar, her yılın Kasım ayında gelecek yılın tahmini bütçesini ve performans programını oylarlar.

Uşak Belediyesi’nin 2022 yılı tahmini bütçesi de meclisten 584 milyon 775 bin TL olarak oylandı ve kabul edildi. Hayırlı olsun.

Umarım vatandaştan toplanacak bu 584 milyon TL Uşak için hayırlı işlere vesile olur.

Yorumlar (8)
adil 7 ay önce
Eski belediye binası yıkılıp millet bahçesi yapılsın, bedava kek dağıtılsın. Yada otopark yapılsın. Ama olmazsa olmazım Nurullah Çahan yeniden başkan olsun.
Çakın 7 ay önce
Bu başkanın en kritik ve kendi dönemini hatırlatacak hatası bu makam katı olacağa benziyor.
(Gizli İsim) zeyn@mail.com.tr 7 ay önce
Belediye Başkan Adaylığından seçime kadar hem Uşak geçmişinin olmaması hem de İl Başkanlığı dönemindeki tavırları nedeniyle sancılı bir dönem geçiren Mehmet Çakın, Uşak’ta muhalefetin ittifak yapmaması ve 2014-2019 yılları arasında tarihinde görülmemiş yatırım yapılan Uşak’ta her görüşten gönüllere giren belediye yönetiminin çalışmaları neticesinde Belediye başkanı seçildi.
Adaylık sürecinde birçok konuda seçim vaadinde bulunan Çakın, Başkan seçildikten sonra vaatler yerine bir önceki dönem belediye hizmetlerinden olumsuz anlamda bahsetmeyi tercih etmiştir. Sürekli eski dönem Belediye başkanı, Belediye Yönetimi, Personel, Belediye Şirketi ve bu kurum ve şirketlerin iş yaptığı kişi ve firmaları suçlar nitelikte yaptığı açıklamalar vatandaş tarafından hoş karşılanmamaktadır. Uşak gibi küçük bir şehirde bir önceki dönem Belediyesi’nin temas etmediği neredeyse hiçbir kimse kalmamıştır. Bu suçlamalar da hizmet alan kişilere dokunmaktadır.
Uşak’ın büyük firmalarından, Uşak’ta 2014-2019 yılları arasında yapılan yatırımlarda neredeyse maliyetine iş yapan Fettahoğlu’nun Uşak Belediyesi’nin çıktığı ihalelere -alsın/almasın- verdiği teklifler dahi yapılan yatırımların maliyetini düşürmüştür. Rekabetin gerçekleşmesine etki etmiş, Uşaklının parasının Uşak’ta kalmasını sağlamış ve Uşaklıya iş imkânı yaratmıştır. Nitekim Uşak’ın alt yapısına büyük oranda hizmet veren bu şirkete seçimden hemen sonra zaten maliyetine yaptığı işlerin ödemesi neden belirtilmeksizin yapılmamış, seçim dönemine kadar aksatılmadan gerçekleştirilen ödemeler bu firma için de yapılmamıştır. Yapılan işler için ödeme planına uymayan Başkan tarafından şirket batmaya terk edilmiştir. Sadece şirket bünyesinde çalışan 400’den fazla çalışan personel Uşak Belediyesi’nin uyguladığı politika nedeniyle işsiz kaldığını bilmektedir. Ödeme planına uyulmadığından ortaya çıkan azımsanmayacak orandaki faiz Belediye yönetimin keyfi anlayışından doğmaktadır. Şu an yapılan en küçük işler için bile zamanında ödeme taahhüt edilirken maliyetten uzak afaki rakamlar ödenmektedir.
Sadece kâğıt üzerinde olmaktan çıkartılıp yapılan yatırımlarla büyütülen hem personel hem de araç parkıyla sadece Uşak’a değil bölgeye hizmet veren Belediye Şirketi Utaş’ı kapatarak kendi imkanlarıyla hareket edemez duruma gelmiştir. Bunun neticesinde firmalardan gelen yüksek tekliflerle ihale yapmaya mahkûm kalmıştır. Utaş’ın kapatılmasıyla birlikte yıllardır Uşak’ın altyapısına imza atan uzman personel işsiz bırakılmış ancak Personel AŞ’ye daha fazla sayıda personel alınmaya devam edilmiştir. İş yapmayan, ihalelere girmeyen, Uşak sokaklarında görünmeyen personelin ise ne amaçla alındığı ve ne iş yaptığı partililerce merak edilirken Belediye Meclisi’nde muhalefet partileri tarafından sorgulanmaktadır.
Belediye içinde de liyakat kavramından uzak olarak görevlendirmeler yapılmış, birçok personel belediye yönetimine dava açmak zorunda bırakılmıştır. Görevinde deneyimsiz, uzman olmayan personel atamaları sonucunda Belediye tarafından gerçekleştirilen Altyapı çalışmaları esnasında zarar verilen doğalgaz hattı ve evlerde patlayan doğalgaz neticesinde ağır yaralanan hatta yaşamını yitiren vatandaşlarımız olmuş, bu haberler ülke gündemine yansımıştır.
Her kesim/görüşten vatandaşa dokunmaktan kaçan Çakın, STK’lar tarafından bile yapılan küçük eleştirilere büyük tepki vermiş, kişileri ve kurumları kırmaktan çekinmemiştir. Hem muhalefet hem de OSB gibi STK başkanlarına düşmanca davranmaktan imtina etmemiştir. Şehrin en yoğun, trafiğin en işlek olduğu caddeye yapılan bisiklet yolu nedeniyle OSB Başkanı tarafından yapılan trafik sıkışıklığının artacağı eleştirisine daire müdürleriyle bisiklete binerek yanıt vermiş üzerinden 2 yıl geçmeden bisiklet yolunu iptal etmek için tüm yolu gereksiz yere yenilemiştir. Bu çekişme diğer faaliyetlerde de olduğu gibi şehirde yapılan 3. Sanayi bölgesi çalışmalarına da yansımış OSB Başkanı Teşekkür ilanı yayınlamış ve Cumhurbaşkanı, Bakan ve Vali’ye teşekkürlerini sunarken göremediği destek nedeniyle Belediye Başkanı’nı bilhassa anmamıştır. Bu yatırımın Uşak Belediyesine rağmen yapıldığı Uşaklı sanayici tarafından bilinirken vatandaşa da bu vurgulanmıştır. STK’lar Belediye Başkanı’na güven duymamaktadır. Çakın ise Makamında haftalık 3-5 vatandaş ağırlayıp fotoğraf paylaşarak bu durumu düzeltebileceğini düşünmüştür.
Seçilir seçilmez eski personele düşmanlık göstermekten çekinmeyen Çakın, işten çıkardığı alanında uzman ve birçok projede aktif olarak görev almış personeli hukuka aykırı olarak, neden belirtmeksizin alelacele işten çıkarmıştır. Sözleşmesini feshettiği personeli haklarını hukuk yollarında aramaya mecbur bırakmış, yıllardır emek vererek çalıştıkları kuruma dava açmak zorunda bırakmıştır. Dava neticesinde işe dönmesi yönündeki kararı tanımayarak hukuka meydan okuduğunu açıkça belli etmiştir. Bu kişilerin geçmişe dönük maaşlarını yargı kararı neticesinde ödeyecek olan Uşak Belediyesi’nin cebinden yaklaşık 4 milyon TL çıkacak.
Çakın, başkan seçileli nerdeyse 3 yıl olmasına rağmen seçim vaatleri için henüz harekete geçmemiş, eski yapılan yatırımları göz ardı etmiş ve hatta yıkıma terk etmiştir. Şehirde önceki dönem konsept proje kapsamında yapılan aydınlatma direklerinin hurdacılarca çalınmasına göz yumulmakta hem elektronik hem mekanik aksamlarının talan edilmesi neredeyse memnuniyetle karşılanmaktadır.
Seçim kaybedilen büyükşehirlerde dahi bir önceki başkan için kin/nefret söylemleri bitmiş; bahaneler bir kenara bırakılmış ve hizmet mantığıyla harekete geçilmiş olmasına rağmen Uşak Belediye Başkanı Mehmet Çakın tarafından aynı davadan bayrağı devralmış olduğu eski yönetim için ürettiği bu bahaneler sona ermemiştir. Bu da Uşaklıların seçim kaybedilen belediyelere imrenmesine neden olmaktadır.
Halbuki Uşak gibi küçük bir şehirde bu bahaneler ve suçlamalar hem partilileri hem de daha önce siyasi olarak ayrım gözetilmeksizin hizmet götürülen kesimi rahatsız etmektedir. Çünkü bu suçlamalar kendilerine de dokunmaktadır.
Umut Suzan 7 ay önce
"Gönüllere GİREN belediye yönetimi" mi? ahahahahahahahahahahahaha; son zamanlarda hiç nbu kadar gülmemiştim :)
uşaklı 7 ay önce
özel istek üzerine özel binaların otopark alanlarına belediye işçileri ile belediyenin dubaları çakılıyor. ödediğimiz vergiler çarçur ediliyor.
Tuncay 6 ay önce
Belediye başkanı gelecek şekilde aday olurmu acaba diye düşünüyorum.Olmaz.Çünkü memleketime bir çivi çıkmadı.Bol bol poz verdi güldü.Odası için harcadığı para azbuz para değil. Şaçı bitmedik yetimin hakkı var onda.Ben ayıplıyorum.Ama nafile .İlimin başına gelen en kötü başkan.
Vatandaş 7 ay önce
Belediye 10. Bölgede imar iptali yapıyor bütün karagaç mahallesi sakinleride koyun gibi 6 aydır sesini çıkaramıyor
Bravo uşak halkı
Teşekkürler uşak belediyesi
Karaağaç mahallesi sakinleri 7 ay önce
Karaağaç mahallesi sakinleri, Allah bizi böyle yaşamak için yaratmış demek ki bize hak görülen buymuş, dünyadan kopmuş ahireti yaşamaya mecbur edilmiş gibi, şükürlü dualı, halinden memnun. Kaldırımı yok, ya inşaat için kazmışlar, ya esnaf işgal etmiş, olsun yol var yolun ortasından yürürüz. Özellikle öğrenci yurdu ve tokilerin yapılmasıyla ulaşım hat otobüsleriyle sıkıntılı kucak kucağa gidiyor, olsun kucak kucağa olsa da gidiyoruz. Çocukların kaliteli okullara ulaşmak için çok zahmet çekiyor, 2 otobüs değiştiriyor veya 300-350 TL servis parası ve 13 TL yemek parası ile cebine de harçlık koyuyorsun, asgari ücretli adamsın, diğer çocuklara ne kadar harçlık veriyor, evde ne yiyip içiyorsun, kömürün, tüpün fiyatı %100 artmış ne yakıyorsun? Olsun İzmir asfaltının öbür tarafı zenginlerin mahallesi, çocuklarda sıkıntı çekiversin ne olacak? Yazın dağa yevmiye ile çapaya, yolma işine gittiydim, gelişlerde kozalak, odun parçası topladıydım, onlarla idare ediyorum. Karaağaç mahallesinin garibanlarının hakkını hukukunu Allah soracak olursa ödeyemezler de diyeceğim ama Allaha havale ederler mi, şükür bu verdiklerine de derler mi orası muamma.