26.01.2022, 13:34

Sayın Vekiller! Bari yazı tura atın da bizde rahat edelim sizde

Son yıllarda Uşak’ta yaşanan sağlık sorunları artık çuvala sığmaz oldu. Uşaklı sağlık hizmetini sağlıklı bir şekilde alamıyor. Bu konuda www.usakgundem.com sitemize de binlerce şikâyet geliyor ve bu sorunu dile getirmemizi talep ediyorlar.

Eh, bizi biz yapan okurlarımızın bu talebini yerine getirmek de boynumuzun borcudur. Bende sorunu enine boyuna araştırdım. Bu konuyu AK Parti Uşak Milletvekili Sayın Dr. İsmail Güneş’e de sorup haberleştirmiştim.

https://www.usakgundem.com/saglik/doktor-vekil-usak-egitim-ve-arastirma-hastanesindeki-sikintilara-h9060.html

Bu konuda yaptığım araştırmada en büyük sıkıntının hemşerilerimin aylarca randevu alamadığı, yine görüntüleme işlemleri için aylarca öteye tarih verildiği, tedavi olabilmek için yine aylarca acı çektiğini ya da dünyanın parasını ödeyerek özel hastanede tedavi olmak zorunda kaldığı gibi şikâyetler listenin başında yer alıyor. Tabi, en son tercihte imkânı olanlar için Uşak’a komşu illerden sağlık hizmeti almak oluyor. (Bu arada elçiye zeval olmaz. Özel hastaneye çok para ödedikleri halde yeterli derecede sağlık hizmeti alamadıkları yönünde de yoğun yakınmalar tarafımıza iletiliyor)

Her yazımda üstüne basa basa söylüyorum: ne yazık ki Uşak her geçen gün ileri gideceğine geri gidiyor. Bundan 9 yıl önce (25 Şubat 2013) yeni Uşak Devlet Hastanesi hizmete girmiş, dönemin Kamu Hastaneleri Genel Sekreteri Sayın Dr. Yalçın Atlı ve ekibinin insanüstü gayretleri ile aldığımız sağlık hizmetleri konusunda  “Avrupa bizi kıskanıyor” diye düşünmüş ve günlerce bayram yapmıştık. Gerçekten çok kaliteli sağlık hizmetleri alıyorduk. Doktoru hemşerisi tamdı. Pırıl pırıl övündüğümüz bir hastanemiz vardı.

Sonra; 02.12.2016 tarihinde Sağlık Bakanlığı Türkiye Kamu Hastaneleri Kurumu Başkanlığı ile Uşak Üniversitesi Rektörlüğü arasında birlikte kullanım protokolü imzalanmış olup, hastane adı; T.C. Sağlık Bakanlığı Uşak Kamu Hastaneleri Birliği Uşak Üniversitesi Tıp Fakültesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi, rolü;  A1 Hizmet grubu olmuştu.

Biz Uşaklı saflarda, sanki Türkiye’yi AB’ye almış gibi “Üniversite hastanemiz oldu” diye sevinmiş, neredeyse güpegündüz havai fişek patlatacak hale gelmiştik. Ama maya tutmadı. Hastane kuş mu? balık mı? 5 yıldır çözemedik.

Uşaklı olarak neden istenilen düzeyde hizmet alamıyoruz?

Burada en büyük sorumluyu hemen söyleyeyim: Bu keşmekeşliğin sorumlusu Sağlık Bakanlığı ve getirdiği ucube sistemdir.

Şöyle ki; mecbur hizmeti olan bir doktor Uşak’a geliyor. Bir hasta için en fazla 5 dakika muayene süresi tanınıyor. Ne yapsın Doktor Bey? Günde en az 70 hastaya bakma şartı da var. Hizmet süresi doldu mu pırrr… Kuş misali uçup gidiyor.

Filler tepişiyor çimenler eziliyor

Uşaklının yeterince sağlık hizmeti alamamasının bir diğer nedeni de yapmış olduğum araştırmalara göre; kusuruma bakmasınlar ama Uşak’ın Değerli iki milletvekilidir.

Uşak Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanlığı uzun zamandır boştur. AK Parti Uşak Milletvekili Sayın Mehmet Altay, buraya kendi gönlünde yatan bir ismi, diğer vekilimiz Sayın Dr. İsmail Güneş’de bir başka ismin atanmasını istemektedir.

Aldığım duyumlara göre; Uşak Üniversitesi Tıp Fakültesi adına hasta muayene eden hoca doktorlarımız da “Ne senin dediğin, ne de senin dediğin. Bizim istediğimiz Dekan olarak atanacak” diyerek hasta bakmamaya başlamışlar.

Durum böyle olunca da bazı uzman doktor kadrosu tamamen boşalırken, teke düşen uzmanlık alanında da doktor yetişemeyince, Uşaklı ne randevu alabilir olmuş, ne de kaliteli sağlık hizmeti.

Olan yine uşaklıya olmuş. Bu kışta kıyamette şehir dışında derdine çare arar olmuş.

Eyy Sevgili Okur!...

Benim kendi çapımda yaptığım araştırmadan senin Uşak’ta yaşadığın başlıca sağlık sorunu olarak bu bilgilere ulaştım. Tabi ki başta Sayın vekillerim olmak üzere cevap hakkı kullanmak isteyen olursa köşem sonuna kadar emirlerine amadedir.

Ancak şu da bir gerçektir ki Uşak halkının en başta randevu almak üzere çektiği sıkıntı, cümlenin malumudur.

Sayın Vekillerim…

Uşaklının yaşadığı sağlık başlıca sorunlarından birisi, aranızdaki “Tıp Fakültesine Kimi dekan atayalım? Kavgası ise bu konuda benim naçizane bir çözüm önerim var.

Yazı tura atın da kim kazanırsa onun dediği dekan olsun. Siz de kurtulun, bizde.

Para dik gelirse ona ben karışmam.

Yorumlar (22)
Uşaklı 5 ay önce
Sayın Salih Bey,
Öncelikle halkın hissiyatına tercüman olduğunuz için teşekkürler. Lakin önemli bir noktaya şerh düşmek zorundayım. Şöyle ki: 7-8 hocanın sözleşme imzalamaması öncesinde de bu sorunlar vardı. Yani bu hocalar çekildi, uzman doktor kalmadı, yığılma oldu tezi kanaatimce yanlış.
Sorunun temelinde Eğitim ve araştırma hastanesi olmasını takiben oluşan döner sermaye dengesizliğidir. Üniversite elemanları az hasta bakıp çok döner sermaye alınca ve dahi rektörüne kadar döner sermaye dağılıp normal bir uzman doktora düşen para azalınca kimse burada kalmak istemedi. Devamı 2.yorumumda...
Uşaklı 5 ay önce
Yorum 2...
Gelelim diğer konuya: hastanede doktorundan hemşiresine, oluşan bu maaş farkı ve çift başlılık gerilime yol açtı ve iş barışını bozdu. Örneğin: hastane yönetimi temizlik personeli olmadığından yakınıyor ama üniversitenin temizlik personelleri sadece dekanlık ve sınıflarla ilgileniyor, hastane bizim görev alanımız değil diyor. Bu örneği diğer birimlere de tatbik edin; teknik, güvenlik vb... Bu sorunun sadece bir tarafı.
Gelelim bir diğer yüzüne: Rektör Ekrem SAVAŞ'ın tekrar atanması üniversitede şok etkisi yaptı ama birçok kişi bu konuda -o ya da bu sebepten- sessiz kalmayı tercih etti ve etmekte. Lakin sessiz kalmamayı tercih eden birkaç hoca hasta bakma noktasındaki sözleşmeyi kendi iradeleri ile reddettiler ve sadece tıp fakültesi hocalığına devamı seçtiler. Dekanlık konusu da şüphesiz ki hastanede sıkıntıya sebep oldu zira mekanizmanın akademik ve eğitim cephesi başsız kaldı. Devamı Yorum 3'de...
Gülay uludag 5 ay önce
Bu omursamazlik benim kardeşimin ölümüne sebeb oldu kalp krizi geçirdiğini bir doktor nasıl bilemez doktorluk görevine başlarken yeminlerini insan canını kendi canlarindan üstün tutacaklarini söyleyen doktorlar dekanlar nerede burada hasta bakmama kararı alan doktorlar devletin size bağladığı maaşıda almamaya karar alsanizya
İş yok para cebe yazık bu insanlarımıza devlet mükemmel bir hastane yapmış ama icraat yok hasta bakmayacaksaniz maaslarinizi almayınız ve istifa ediniz
Dr Tarhana 5 ay önce
Hekimler sadece Uşak'ta değil tüm Türkiye'de sıkıntılı. Sağlık sistemi çökeli çok oldu. Hekimlerin özlük hakları umrunuzda olmazsa daha çok HEKİMSİZ kalırsınız. Olay ne afiliyasyon, ne dakan meselesi... Alkışla kimse çalışmaz. Biraz sizi özeller yolsun da aklınız başınıza gelsin. İzmir'e, Afyon'a Kütahya ya, Denizli'ye sürün arabalarinizi...8 yılda asgari ücret dolar bazında %21 azalırken, hastanedeki doktorların gelirleri %81 azalmış...Bulun da çalıştırın artık...
Uşaklı 5 ay önce
Konuyu -Uşak özelinde- çok yönlü değerlendirerek çözüm önerileri ile birlikte yukarıdaki yorumlarda ele aldık. Selamlar
Uşaklı 5 ay önce
Yorum 3
Peki bu kadar teşhis sonrası bir çözüm önerisinde de muhakkak bulunmalıyız:
Çözüm en kısa zamanda Tıp Fakültesinin hastaneden ayrılarak hastanemizin Uşak Devlet Hastanesi olması ve de üniversite hocalarının yeni kurulacak Uşak Üniversitesi Araştırma Hastanesine geçmeleridir. Kısacası hastanenin tekrar UŞAK DEVLET HASTANESİ olmasıdır. Eğer Uşak Üniversitesi Araştırma Hastanesi de kurulur ise Uşak adına çok güzel bir alternatif olacak, tercihen birçok hasta o hastaneyi -şartlarıyla- kabul ederek gidecektir. (Belki araştırma hastanesinde prof için belirlenmiş bir ücret olacaktır.) Bu şekilde döner sermayeden pay alma kavgası bitecek, Uşak yeni bir hastaneye kavuşmuş olacaktır. (Yeni kurulacak Araştırma Hastanesi de dörtyoldaki eski devlet hastanesi binası -bir protokolle- geçici surette kullanılabilir. ) Devamı Yorum 4'de
ALİ BEY 5 ay önce
Görüş ve önerilerinize aynen katılıyorum yıllar önce il devlet hastanelerini o ilde yeni tıp fakültesi açılınca aynı binada aynı kampuste hizmet verdiler genelde hesinde şu an Uşak Eğitim ve Araştırma hastanesinde yaşanılan problemler ve sıkıntılar yaşandiğını medyadan öğreniyorduk hepside birbirinden ayrılıp mustakil hastaneler olunca sıkıntıların birçogu giderildi ve hizmet kalitesi yükseldi sizine ifade ettiginiz gibi tıp fak. ile Uşak Dev.hastanesi birbirinden en kısa zamanda ayrılıp müstakil hale geirilmelidir Başka türlü bu olumsuzluga çare bulunamaz Böyle devam ederse Uşak ilimizde sağlıkta büyük sııkıntıların görülmesi kaçınılmazdır
Uşaklı 5 ay önce
Yorum 4
Bu arada şu konuya da değinmeden geçemeyeceğim: Hastanedeki maaş azlığı ve ast-üst ilişkisi gibi sorunlar sebebiyle gelen doktorlar bu hastanede kalmak istememekte ya tayin istemekte ya da güler yüz göstererek hasta toplamakta bir iki seneye çok güzel maaşlara özel hastanelere transfer olmaktadırlar, tabi hastaları ile. Özel hastane pek tabi ki doktorun popülaritesine önem vermektedir. Getireceği her bir hasta özel hastane için para demektir.
Sonuç olarak o ya da bu sebeple bu sorunlar halka yansımakta, ceremesini halk çekmektedir. Bu muameleyi Uşak halkı asla hak etmemektedir.
En kısa zamanda sıkıntıların çözüme kavuşturulmasını diliyor, herkese sağlıklı günler diliyorum.
Uşaklı Mali
Semih 5 ay önce
Hastane uşağa yetersiz 100 defa söyledim yine söylüyorum proflar asistanlar uzmanlar operatörler iç içe çalışıyorlar uşağı aşaklıdan ibaret sayıyorlar kula gediz simav dumlupınar hocalar sinanpaşa çivril uşağın dört bir yanından kütahya-manisa-afyon-denizlinin çoğunluk ilçeleri burada muayene oluyor dörtyol eski devlet hastanesinin olduğu bölge komple yenilenip tekrar hastane olursa uşaklı sağlık yönünden rahatlayacak halkta bunu istiyor
TarhanaSpor 5 ay önce
Uşaklı nickli arkadaş durumu güzel özetlemiş. Tüm bunlara ilave olarak Uşakta bir başka sağlık sistemi sorunu özel hastanenin yalnızca bir tane olması. Alternatif olmadığı için rekabette yok. Bu tekelleşme fiyat ve kalite olarak biz Uşaklıların aleyhinedir.
UŞAKLI 5 ay önce
Yaklaşık aynı nüfusa çevre illerde birden çok devlet teşebbüsü ve özel teşebbüs hastaneler mevcut. Örneğin Isparta, 3 devlet teşebbüsü hastane 3 de özel hastane, toplam 6 hastane. Burada 2 hastane. Hak mı şimdi bu?
Emekli 5 ay önce
Bırakın artık adama göre iş vermeyide işe göre adam alın hiç olmazsa işi ehline bırakın
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın