Doktor Vekil Uşak Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ndeki sıkıntılara değindi

Uşak Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde üniversiteden gelen bazı doktorların hasta bakmaması, bazı bölümlerin doktorsuz kalmasına neden oldu.

SAĞLIK 18.01.2022, 10:43 18.01.2022, 12:32

Doktor Vekil Uşak Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ndeki sıkıntılara değindi

Uşak Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde üniversiteden gelen bazı doktorların hasta bakmaması, bazı bölümlerin doktorsuz kalmasına neden oldu.

SAĞLIK 18.01.2022, 10:43 18.01.2022, 12:32
Doktor Vekil Uşak Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ndeki sıkıntılara değindi

Bu konunun sıkıntı yarattığını söyleyen Doktor kökenli AK Parti Uşak Milletvekili İsmail Güneş, öğretim üyesi olan doktorların hasta bakmamasına anlam veremediğini, doktorların kadrosu dolu göründüğü için de yerlerine atama yapamadıkları için sıkıntı yaşandığını belirtti.

Güneş, vatandaşın randevu alamamasının da Türkiye’nin genel sıkıntısı olduğunu, bu konuda yaşanan sıkıntıları da Sağlık Bakanlığına ilettiğini kaydetti.

“Kadroları dolu olduğu için yerlerine hasta bakacak doktor da atayamıyoruz”

Uşak Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nin Uşak üniversitesi Tıp Fakültesi’nden gelen bazı doktorların yeni yıldan itibaren hasta bakmaması ve hastalanan Uşaklılara yaklaşık 2 ay sonra randevu verilmesi yakınmalara neden oluyor.

Üniversite kökenli doktorların hasta muayene etmeme kararı sonucu, nefroloji bölümünde hiç doktor kalmadığı ve böbrek hastası Uşaklıların başta Afyon olmak üzere yakın illere giderek tedavi olmaya çalıştıkları öğrenildi.

Konu ile ilgili görüştüğümüz AK Parti Uşak Milletvekili İsmail Güneş, “Hemşerilerimizin şikâyetleri bana da geliyor. Uşak Devlet Hastanesi, yıllar önce, Uşak Üniversitesi Tıp Fakültesi’ne hizmet verebilmek adına Uşak Eğitim ve Araştırma Hastanesi olmuştu.

Yeni yıldan itibaren Tıp Fakültesi kökenli bazı doktorlar, hasta muayene etmeyeceklerini, yalnız eğitim alanında hizmet vereceklerini belirtti. Bunun üzerine hemşerilerimiz sıkıntılar yaşamaya başladı.

Kadroları da dolu göründüğü için yerlerine hasta muayene edecek doktor atanmasını da sağlayamıyoruz. Böyle bir şey yok. Başhekim beyden aldığım bilgilere göre 8 öğretim elemanı imzalamamış, bununla ilgili Sağlık Bakanlığı ve YÖK arasında bir sözleşme var problem bu sözleşmeden kaynaklanıyor. Kamu Hastaneleri Genel Müdürümüzle bu konuyu görüştüm burada yapılabilecek bir şey varsa tüm Türkiye genelinde bu konuyu tekrardan gözden geçirmeleri gerektiğini ifade ettim. Uşaklıların vekili olarak bu durumu Sağlık Bakanlığına sürekli bildiriyorum. İnşallah en kısa zamanda çözeceğiz” dedi.

“Randevu alamamak tüm Türkiye’nin sorunu”

Uşaklı vatandaşların Uşak Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nden randevu alamamaktan kendisine de yakındıklarını belirten Güneş; “Hastanelerden randevu alamamak ya da çok ileri tarihlerde randevu verilmesi, sadece Uşak’ın değil tüm Türkiye’nin sorunudur.

Uşak’ta hemşerilerimizin sağlık sorunlarını da yakından takip ederek çözüm önerileri ile birlikte Sağlık Bakanımıza iletiyorum. İnşallah kısa zamanda randevu sorununu da en aza indireceğiz” ifadesini kullandı.

Doktor kökenli AK Parti Uşak Milletvekili İsmail Güneş, öğretim üyesi olan doktorların hasta bakmamasına anlam veremediğini, doktorların kadrosu dolu göründüğü için de yerlerine atama yapamadıkları için sıkıntı yaşandığını belirtti.

(SALİH KILINÇ / HABER)

Kaynak: UŞAK GÜNDEM
Yorumlar (22)
Hülagü 5 ay önce
Toplam 8 doktor sözleşme imzalamadı diye bütün Uşak randevu bulamıyor benim anladığım. Tüm Uşağın hastasına 8 kişi mi bakıyordu. Eğer öyleyse Uşağa 8 doktor atayın çözülsün. Yahu Tanzanyaya bes yıldızlı devlet hastanesi açan sağlık bakanlığı Uşağa sekiz doktor atayamadi öyle mi..Doçent olmuş adama hastane döner sermayesi alabilmek için sözleşme imzala ve bashekimin kölesi ol yoksa parasız bırakırız seni diye artistik yapan sistem, doktorlar paranız sizin olsun biz akademisyeniz eğitim araştırma yaparız deyip imzalamayınca bütün Uşak sekiz doktor yüzünden bu halde gibi veryansın ediyor. Vatandaş aile hekimine randevu bulamıyor yeri geliyor bu da mı bu 8 doktor yüzünden.... Doktor milletvekili bile doktoru hedef gösteriyor...
Mete mert 5 ay önce
Uşak tıp fakültesinin açılışı için ismail vekilin ne kadar uğraştığını bilen bilir. 500 bin altına tıp fak. açılmazken uğraşıp didinip ilimize kazandırdı. Ama ömer karahan kadrolaşma uğruna bu imkanları kötüye kullandı.şimdi de hasta bakmak istemediğinden sözleşme imzalamamış. İsabet olmuş. kendi iradesi bu. Neden vekile yükleniyor..kendisine bu imkanı tanıyanlara karşı öğrencileri örgütlemiş yorum yazdırıyor. Yazık...
Cevdet Duran 5 ay önce
Hastanenin sadece bir tane mi nefroloji kadrosu var? Bildiğim kadarıyla personel dağılım cetvelinde en az iki kadro mevcut, ve bu kadrolar sağlık bakanlığına bağlı, üniversiteye veya YOK e değil! Atasaydiniz ikinci hekimi, engel olan mi oldu? Hekim arkadaşların kadro işgalcisi gibi gösterilmesi hoş olmamis. Madem hekim bulamıyorsunuz, elde olanında kıymetini bilmek lazım.
Cevdet Duran 5 ay önce
bir düzeltme yapmam gerekecek, personel dağılım cetveline baktığımda, yandallarda her bölüm için birer kadro görülüyor, ancak her ne kadar birer kadro görünse de hastanede bu kadrolarda çalışan olarak; gastroenteroloji de iki (ikiside sağlık bakanlığı personeli), endokrinolojide iki (ikisi de üniversite personeli, biri sözleşme imzalamadı), onkoloji, hematoloji ve romatolojide birer hekim mevcut. Nefrolojide ise yaklaşık 1 yıl önce biri bakanlık personeli, biri üniversite personeli iki hekim var iken şu anda bakanlık personelinin atama ile gitmesi, üniversite personelin de sözleşme imzalamaması nedeniyle aktif çalışan hekim. Nefroloji halihazırda boş görünmekte. Hekim bulunursa hemen atama yapılabilir.
süleyman 5 ay önce
nihayet farkına varıp itiraf ettiler sonuçta batı bizi kıskanıyor bunlar hep dış güçlerin oyunu yersen
********* 5 ay önce
Öğretim elemanı doktorların kadroları YÖK e bağlı olduğu için yerlerine Sağlık Bakanlığı kadrosundan doktor ataması yapabilirsiniz. İnsanları istifaya zorlayarak suçu da onların üstüne atmak hekimler için Uşak'ı seçenek olmaktan çıkarmak demektir.
ERDAL 5 ay önce
SAĞLIK SİSTEMİ ÇÖKTÜ BUNUN FARKINA YENİ VARDILAR
Arda 5 ay önce
Eğer doktorlar isyan ediyorlar ise ve doktor bir milletvekili buna anlam veremiyor ise gitsin meslektaşlarını bir daha bir daha dinlesin..
Umutsuz Hasta 5 ay önce
Üniversitedeki 8 hoca neden hastanede çalışmak istememiş ki? Hergün yeni bir haber okuyoruz Uşak devlet Hastanesiyle ilgili. Bu doktorlara ne yaptınız da kaçıyorlar? Gelen gidiyor.. Koskoca vekil Hemi de doktor bir nefroglog atattiramiyor mu? Kim şimdi suçlu? Şikayet etme yerinde değil çözüm bulma yerinde oturuyorsunuz. Çoğu bölüme sıra bulamıyoruz.
Ahmet 5 ay önce
ÇOK KOMİK , Kim kimi şikayet etmiş anlaşılmıyor, Vekil Başhekimi mi , Başhekim ekibindeki arkadaslarini mi, Vekilin bu yönetmeliği yazan Bakanliğa Bakanlık yetkililerini , Yoksa bunlarin yaşanacağının bilinmesine öngörülmesine rağmen yeni öğrenilmiş gibi yapanları kim kime şikayet edecek, haberi detaylandirabikirmisiniz sayin haberci arkadaşım
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın