09.02.2022, 16:47

Eşme ilçesinde mafya filmlerine taş çıkartacak senaryolar

Adına senaryo mu dersiniz? İddia mı dersiniz? Ne derseniz deyin, Maşallah yok yok. Adam kaçırmaya teşebbüs, gizliden gizliye takipler, fotoğraf çekmeler, adam bıçaklamalar, eve saldırılar, işçilere eziyet. Ne arasan var.

Hak-İŞ Konfederasyonu’na bağlı Öz Gıda İş Sendikası Genel Merkez web sitesinde birkaç gün önce yayınlanan ve hala yayında olan bir habere rastladım. Eşme ilçesinde faaliyet gösteren ve ihracatta Türkiye’nin sayılı firmaları arasında yer alan Eşme Gedik Piliç Firmasının adının karıştığı olaylar zinciri, Uşak, Eşme ve Gedik Piliç açısından hiç hoş olmayan ve düşündürücü olaylar.

Öncelikle şunu belirtmekte yarar var. Sendikanın web sayfasında haberi 7 Şubat Pazartesi günü okudum. Basın etiği açısından iddiaların muhatabı Gedik Piliç bu işe ne diyor? Cevap hakkını kullanmak ister mi? diye Salih Kılınç Ağabeyden yardım istedim. O da şirket santralinden bir Hanımefendi’ye iddialardan bahsederek, şirketin Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Osman Gedik ya da yetkili birisi ile görüşmek istediğini söylemiş. Yetkili bir ismin kendisine döneceği söylenmiş. Aradan 3 gün geçti. Dönen yok. Elimizden bir şey gelmez. Bu yazımdan sonra dönmek isterlerse sayfamız her zaman açık.

İddialara göre: Öz Gıda-İş Sendikası  Örgütlenme Dairesi'nde görevli sendikacılara saldırı girişimi yaşandı.

Eşme ilçesinde gün içerisinde işçilerle görüşen sendikacıları takip edip, fotoğraflarını çeken kimliği belirsiz şahıslar, sendikacıları kaldıkları otele kadar takip ederek otelin önünde arabadan indirmeye çalıştı. Sendika görevlilerinin araçtan inmeyerek uzaklaşmaları sonucu saldırı girişimi sonuçsuz kaldı.

Sendikacıların saldırıya uğramalarının nedeni ise Gedik Piliç’de kendi tabirlerine göre çok iyi giden bir örgütlenme çalışmasını engellellemekti. Sendika genel merkezine göre; kısa bir süre sonra Gedik Piliç işçileri sendika üyesi olacak.

Öz Gıda İş Sendikası’nın bundan sonraki iddiaları olayı daha da ilginç hale getiriyor.

İşte birbirinden ilginç iddialar:

  • Burada işçiler huzursuz, ücretler asgari ücret düzeyinde ve ödeme dönemlerinde de problemler yaşandığı söyleniyor.
  • Elden ücret verilmesi, kaçak, göçmen işçiler çalıştırılması gibi iddialar var.
  • Burada işçiler arasında çeşitli sıkıntılar, kavgalar yaşanmış, bıçaklanan işçiler olmuş.
  • Gedik Piliç Yönetim Kurulu Başkanı Osman Gedik'in evinin taşlanmasına varan hadiseler yaşandığı söyleniyor.
  • Burada işçi mutsuz ve anayasal hakkını kullanarak, sendikaya üye olmak, hakkını aramak istiyor.

Öz Gıda İş Sendikası’nın kendi web sitesinde yayınladığı bu iddialar, gerçekten can sıkıcı.

Uşak’ın, Eşme ilçesinin ve Gedik Piliç’in adına leke düşürecek cinsten. Bir Uşaklı olarak bu iddiaların gerçek olmadığını ümit ederim. Ancak, çok ciddiye alınması gereken iddialar olduğunu düşünüyorum.

Öte yandan Öz Gıda İş Sendikası web sayfasında yayınlanan bu iddialar, ulusal yayın yapan bazı gazetelerde de yer almış.

Benim düşüncem o dur ki; bu nahoş iddiaların üzerini örtmeye çabalamak boşunadır.

Akıllarda; “Sukut ikrardır” düşüncesi oluşturacaktır.

Bu iddialar hakkında kim ne söylemek isterse sütunlarımız sonuna kadar açıktır.

www.usakgundem.com İnternet Haber Sitesi; insanlarına ve kurumların cevap hakkına her zaman saygı duyan bir yapıdadır.

https://www.ozgidais.org.tr/en/haber/4895/gedik-pilic-te-orgutlenen-sendikamiz-gorevlilerine-saldiri-girisimi

Yorumlar (5)
Hahaha 8 ay önce
Bu tip olaylar organize olaylardır, şirket yönetimi ile alakalı değil,şirkete giren idare kısmına yükselme yada kalıcı eğiliminde olan üç beş çapulcunun işi. Eğitimsiz olduklarından başvurdukları sistem Türkiye'nin her yerindeki sistem ile aynı. Amaçları kargaşa çıkarıp bir yere gelmek, gelince alt grubu ezmek. Yani işe yaramazları adam etsende etmesende onlar çorap başına örer. Şirket sahibi değil suçlu, suçlular kendini akıllı sanan üç beş hilekar çok iyi olduklarını sanıyorlar ama olaylar detaylı aydınlanınca işçilerde işverende huzurlu ortama kavuşacaktır. Çünkü bu tür oyunlar büyük firmalarda hep olur ve çoğunlukla cahil uzak akraba oyunları diye adlandırılan basit düşünce kaynaklı olma ihtimali yüksektir. Ne diyelim şaşırdık
ANIL 8 ay önce
Gedik pilicte calisanlarin cogunun gocmen oldugunu,onlarin dusuk ucretle calismasi Turklerin maaslarinin zamaninda odenmemesi surekli isten cikmasina neden oluyor.Acun’a survivorda reklam verecegine iscilerin hakkini versinler once.
Gamsız 8 ay önce
Sendikacılar buradan para yiyemeyecegini anlayınca böyle yalan ve iftiralara baş vuruyor.
Fatih kocaman 8 ay önce
Öz gıda is sendikası sen once alasehir tariş üzüm işçilerini nasil sattığını açıkla.45 kisi sizin yüzünüzden disarda kaldi.isverenle bir oldunuz 45 KISININ KARSISINA birde kendi temsilcilerinizi şahit cikardiniz.kendi üyelerinizi işveren icin satan insanlarsınız siz.hakli olduğumuzu bile bile arkamızda durmadınız aksine davaları kaybedelim diye karşımızda durdunuz.esme halkı az bile yapmis size.Allah büyük bu 45 KISININ ahi hicbirinize iyi etmez hepimiz Sizin bize yaptıklarınıza Allaha havale ediyoruz.inanmayin bu iki yüzlü insanlara bunlarin dini imani para alacakları aidat bunlarin amacı doymadılar işçinin paralarını yemeye.isverenlerden farkı yok bunlarin.6 yıldır davamız sürüyor hep önümüze engel oldular kendileri avukatlara baskı yaparlar sonra bize soyle boyle yaptılar derler inanmayın kanmayın bunlar yüzünden işinizden olmayın daha fazla.inanmayanlar delilli ispatlı zamanı gelince egeye çıkıp anlatcaz bu sendikanın bize neler yaptığını.numaramda 5050046335 isteyen arayabilir.ben manisa Alasehirde yazıyorum bu yorumu.kimse bunlarin arkasına dusmasin bizi işverenin önüne attılar ben bunlari halkın önüne aricam bekleyin siz öz gıda is sendikası.
Doğrudan yana 8 ay önce
Kaçak işçi 18 yaşından küçük işçi calistirdikları bence doğrudur sigortasız işçi calistirdikları bence doğrudur 8 saatten çok fazla calistirdikları doğrudur ama orda calisanların hiç birisi hakkini arayamiyor buna inanıyorum burası denetlemeye gelindiginde kaçak işçiler sigortasiz ve küçük çalışanlar izine çıkartılıp herkes 8 saat çalışıyormuş gibi gözüküyor sigara ve tuvalet saatleri bile sınırlıdır işçi köle değildir işçi haklıdır ve hakkının aranmasını siz büyüklerden rica ediyorum