06.12.2021, 00:19

Yanarım yanarım! Uşaklının akıp giden parası ve zamanına yanarım

Ne derseniz deyin son zamanlarda canım Uşak’ta en çok artan bina ile…

Var mı son yıllarda Uşaklının; “Hay Allah razı olsun” diyeceği bir yatırım? Emniyet Müdürlüğü, Uşak Eğitim ve Araştırma Hastanesi yeni çocuk ve kadın doğum ünitesi, Eşme Hükümet Konağı, başka, başka valla benim aklıma gelmiyor.

Kadın doğum ünite binası dışında yapılan binalar “Aman devlet-i âliye sıkış tepiş durmasın. Rahat rahat çalışsın” mantığı ile yapılan binalardır.

Yapılmış yapılmıştır. Yine de yapandan Allah razı olsun da…

Uşaklı vatandaşın acil ihtiyaçları için gerekli bina veya tesisler niçin yapılmaz? Köşe komşum Hidayet Kıran Can güzel bir gazetecilik örneği göstermiş. Bugüne kadar hiç bilmediğimiz bir konuyu araştırmış ve köşesine taşımış.

Birkaç yıl önce yaklaşık 600 bin TL harcanarak güçlendirilmiş Atatürk Spor Salonu yıkılmış, yerine Huzurkent civarında yeni bir spor salonu yapılmış, ancak bu salon standartlara uymadığı gerekçesi ile Türkiye Basketbol Federasyonu (TBF)  tarafından maç yapılmasına izin verilmemiş. Hidayet can’ın yazısından bunu anladım. Aklim durdu.

https://www.usakgundem.com/sen-arada-sirada-ugra-bana-vatandasin-parasi-hovardaca-nasil-harcandi-anlatayim-sana-2-makale,219.html

Uşak Belediyesi, yeni bir basketbol takımı kurdu. Bu takım 2. Ligde mücadele ediyor. Milyonlarca lira harcanarak yapılan salon standart dışı bulunduğu için belediyenin basketbol takımı içerideki maçlarını, Uşak Üniversitesi Şehit Ömer Halisdemir Spor Salonu’nda oynamak zorunda kalıyor.

Hani şu Uşak Belediye Başkanı Sayın Mehmet Çakın’ın kaçak olduğu gerekçesi ile 2 milyon TL para cezası kestiği salon. Ne yaparsın? Kaderin bir cilvesi işte.

GÖLETLERİN SUYUNU BOŞA KOYSAN DOLMAZ DOLUSU ALMAZ

Yaklaşık 2 yıl önce (23.Şubat 2020) tarihinde Banaz İlçesi Bahadır köyünde inşasının üzerinden bir yıl bile geçmeden patlayan gölet duvarı ile ilgili bir yazı yazmıştım.

https://www.usakgundem.com/al-sana-1000-gunde-1000-golet-makale,76.html

Bahadır Göleti ne oldu? Bilmiyorum. Ancak, üzerinden 2 yıl geçmesine rağmen

İlyaslı Göleti için yapılan çalışmalarda milletin parasının nasıl çarçur edildiğinin canlı bir kanıtı olmuştur. Gölet yapımına yaklaşık 8 yıl önce başlanmış, gölet o tarihten beri bir damla su tutmamıştır. Gölete konan sular kaybolup gitmiştir.

Bunun nedenin hakkında araştırmalar yapan İlyaslı köyünden emekli Öğretmen Sayın Hasan Korkmaz Hocam’dan edindiğim bilgilere gelince; “Göletin enjeksiyon sistemi inşa edildiği yıllarda bitirilmemiş, yani iş yarım yapılmıştır.

Enjeksiyon sistemi dediğimiz olay suyu tutacak zeminde gerekli işlemlerin yapılarak biriken suyun heba olmamasını sağlıyormuş. Devamlı bir şekilde akan su ile beslenmeyen bu tarz kuru dere üzerine yapılan göletlerde eğer gölet alanı killi toprak değilse yapılması zorunlu bir işlemmiş. Yani uzun sözün kısası iş vakti zamanında yarım yapılmış. İnşallah bu sefer gerekli olan ve yapılması gereken neyse yaparlar da gölet ülke ekonomisine yük olmaktan çıkarak katkı sağlamaya başlar.”

Geçen yazımda yaptığım gibi; göletin maliyetini Dolar’a falan çevirip hesaplamaya hiç niyetim yok. Güney çevre yolu, 10 yıldır yapılmadığı için maliyeti nasıl artmışsa yüzde 726 artmışsa bu göletin de aşağı yukarı o kadar artmıştır.

(Not; Siz Değerli okurlarımdan Aşağıkaracahisar – Çamyuva arasında yapılan bir göletin de yıllardır bir damla su tutmadığı yönünde yakınmalar geliyor. Ama bu göleti gidip araştırmadığım için hakkında hiçbir bilgiye sahip değilim)

Bugün ekonomik olarak yaşadığımız kaos hepimizi büyük sıkıntılara sokmaktadır.

Bırakın, Uşak’a yeni yatırım yapmayı;

Şu gelişi güzel yapılan projeler bile doğru dürüst yapılmış ve zamanında bitirilmiş olsaydı. Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşının cebinden milyonlarca lira para boşuna heba olup gitmeyecekti.

Uşak gibi 2 Uşak daha kurulacaktı.

Seçimler erken olur geç olur bilemem. Ancak şu bir gerçek ki ülke olarak seçim sathına girmiş bulunuyoruz. Vekiller falan oradan oraya koşturuyor. Yine temelle falan atıyor. ( İktidarın 2 Uşak Vekili geçen hafta Eşme ilçesinde hükümet konağı temeli attı)

Uşak Milletvekilleri Sayın Mehmet Altay ve Sayın İsmail Güneş, seçim çalışmalarında halka indiklerinde; Uşak’ın heba olan bu yatırımlarının hesabını nasıl verecekler çok merak ediyorum.

Sayın Valiler, Sayın Belediye Başkanları çarçur edilen bu kamu yatırımlarının yıllardır niye bitmediğini Uşak halkına niçin izah etmez?

CHP ve MHP gibi muhalefet partilerinin il başkanları, milletvekilleri, belediye

ve il genel meclisi üyeleri niçin bu konuları gündeme bir türlü getirmez? İktidarla ya da yerel yöneticilerle ters düşerse şahsi hesaplarının bozulmasından mı endişe ederler?

Peki, sivil toplum kuruluşları, odalar, sendikalar bu memlekette ne işe yararlar?

Niçin halkın yıllardır çarçur edilen parasına sahip çıkmazlar? Allah aşkına sizlerin tek işiniz, aidat, bağış vb, adı altında üyelerinizi söğüşlemek midir?

Ya Sen Uşaklım?

Paranın çarçur edildiğine mi yanayım?

Boynundan ne taraf çekerlerse uysal uysal o taraf gidişine mi yanayım?

Yıllardır hiçbir hizmet alamadığına mı yanayım?

Bundan 30 yıl evvelin kadar senin yanında köy gibi kalan komşu Kütahya, Afyon gibi illerin şimdi Uşak’ın yanında Paris gibi durmasına mı yanayım?

En iyisi senin haline yanayım.

Yorumlar (3)
Orhan Dengiz Mezunu 6 ay önce
Sevgili Salih abi ne güzel okullarımız yıkıldı orhan dengiz-uşak lisesi-besin atalay-kız meslek-endüstri meslek bu bölgede geçti gençliğim orhan dengiz mezunuyum
Zeyn 6 ay önce
Belediye Başkan Adaylığından seçime kadar hem Uşak geçmişinin olmaması hem de İl Başkanlığı dönemindeki tavırları nedeniyle sancılı bir dönem geçiren Mehmet Çakın, Uşak’ta muhalefetin ittifak yapmaması ve 2014-2019 yılları arasında tarihinde görülmemiş yatırım yapılan Uşak’ta her görüşten gönüllere giren belediye yönetiminin çalışmaları neticesinde Belediye başkanı seçildi.
Adaylık sürecinde birçok konuda seçim vaadinde bulunan Çakın, Başkan seçildikten sonra vaatler yerine bir önceki dönem belediye hizmetlerinden olumsuz anlamda bahsetmeyi tercih etmiştir. Sürekli eski dönem Belediye başkanı, Belediye Yönetimi, Personel, Belediye Şirketi ve bu kurum ve şirketlerin iş yaptığı kişi ve firmaları suçlar nitelikte yaptığı açıklamalar vatandaş tarafından hoş karşılanmamaktadır. Uşak gibi küçük bir şehirde bir önceki dönem Belediyesi’nin temas etmediği neredeyse hiçbir kimse kalmamıştır. Bu suçlamalar da hizmet alan kişilere dokunmaktadır.
Uşak’ın büyük firmalarından, Uşak’ta 2014-2019 yılları arasında yapılan yatırımlarda neredeyse maliyetine iş yapan Fettahoğlu’nun Uşak Belediyesi’nin çıktığı ihalelere -alsın/almasın- verdiği teklifler dahi yapılan yatırımların maliyetini düşürmüştür. Rekabetin gerçekleşmesine etki etmiş, Uşaklının parasının Uşak’ta kalmasını sağlamış ve Uşaklıya iş imkânı yaratmıştır. Nitekim Uşak’ın alt yapısına büyük oranda hizmet veren bu şirkete seçimden hemen sonra zaten maliyetine yaptığı işlerin ödemesi neden belirtilmeksizin yapılmamış, seçim dönemine kadar aksatılmadan gerçekleştirilen ödemeler bu firma için de yapılmamıştır. Yapılan işler için ödeme planına uymayan Başkan tarafından şirket batmaya terk edilmiştir. Sadece şirket bünyesinde çalışan 400’den fazla çalışan personel Uşak Belediyesi’nin uyguladığı politika nedeniyle işsiz kaldığını bilmektedir. Ödeme planına uyulmadığından ortaya çıkan azımsanmayacak orandaki faiz Belediye yönetimin keyfi anlayışından doğmaktadır. Şu an yapılan en küçük işler için bile zamanında ödeme taahhüt edilirken maliyetten uzak afaki rakamlar ödenmektedir.
Sadece kâğıt üzerinde olmaktan çıkartılıp yapılan yatırımlarla büyütülen hem personel hem de araç parkıyla sadece Uşak’a değil bölgeye hizmet veren Belediye Şirketi Utaş’ı kapatarak kendi imkanlarıyla hareket edemez duruma gelmiştir. Bunun neticesinde firmalardan gelen yüksek tekliflerle ihale yapmaya mahkûm kalmıştır. Utaş’ın kapatılmasıyla birlikte yıllardır Uşak’ın altyapısına imza atan uzman personel işsiz bırakılmış ancak Personel AŞ’ye daha fazla sayıda personel alınmaya devam edilmiştir. İş yapmayan, ihalelere girmeyen, Uşak sokaklarında görünmeyen personelin ise ne amaçla alındığı ve ne iş yaptığı partililerce merak edilirken Belediye Meclisi’nde muhalefet partileri tarafından sorgulanmaktadır.
Belediye içinde de liyakat kavramından uzak olarak görevlendirmeler yapılmış, birçok personel belediye yönetimine dava açmak zorunda bırakılmıştır. Görevinde deneyimsiz, uzman olmayan personel atamaları sonucunda Belediye tarafından gerçekleştirilen Altyapı çalışmaları esnasında zarar verilen doğalgaz hattı ve evlerde patlayan doğalgaz neticesinde ağır yaralanan hatta yaşamını yitiren vatandaşlarımız olmuş, bu haberler ülke gündemine yansımıştır.
Her kesim/görüşten vatandaşa dokunmaktan kaçan Çakın, STK’lar tarafından bile yapılan küçük eleştirilere büyük tepki vermiş, kişileri ve kurumları kırmaktan çekinmemiştir. Hem muhalefet hem de OSB gibi STK başkanlarına düşmanca davranmaktan imtina etmemiştir. Şehrin en yoğun, trafiğin en işlek olduğu caddeye yapılan bisiklet yolu nedeniyle OSB Başkanı tarafından yapılan trafik sıkışıklığının artacağı eleştirisine daire müdürleriyle bisiklete binerek yanıt vermiş üzerinden 2 yıl geçmeden bisiklet yolunu iptal etmek için tüm yolu gereksiz yere yenilemiştir. Bu çekişme diğer faaliyetlerde de olduğu gibi şehirde yapılan 3. Sanayi bölgesi çalışmalarına da yansımış OSB Başkanı Teşekkür ilanı yayınlamış ve Cumhurbaşkanı, Bakan ve Vali’ye teşekkürlerini sunarken göremediği destek nedeniyle Belediye Başkanı’nı bilhassa anmamıştır. Bu yatırımın Uşak Belediyesine rağmen yapıldığı Uşaklı sanayici tarafından bilinirken vatandaşa da bu vurgulanmıştır. STK’lar Belediye Başkanı’na güven duymamaktadır. Çakın ise Makamında haftalık 3-5 vatandaş ağırlayıp fotoğraf paylaşarak bu durumu düzeltebileceğini düşünmüştür.
Seçilir seçilmez eski personele düşmanlık göstermekten çekinmeyen Çakın, işten çıkardığı alanında uzman ve birçok projede aktif olarak görev almış personeli hukuka aykırı olarak, neden belirtmeksizin alelacele işten çıkarmıştır. Sözleşmesini feshettiği personeli haklarını hukuk yollarında aramaya mecbur bırakmış, yıllardır emek vererek çalıştıkları kuruma dava açmak zorunda bırakmıştır. Dava neticesinde işe dönmesi yönündeki kararı tanımayarak hukuka meydan okuduğunu açıkça belli etmiştir. Bu kişilerin geçmişe dönük maaşlarını yargı kararı neticesinde ödeyecek olan Uşak Belediyesi’nin cebinden yaklaşık 4 milyon TL çıkacak.
Çakın, başkan seçileli nerdeyse 3 yıl olmasına rağmen seçim vaatleri için henüz harekete geçmemiş, eski yapılan yatırımları göz ardı etmiş ve hatta yıkıma terk etmiştir. Şehirde önceki dönem konsept proje kapsamında yapılan aydınlatma direklerinin hurdacılarca çalınmasına göz yumulmakta hem elektronik hem mekanik aksamlarının talan edilmesi neredeyse memnuniyetle karşılanmaktadır.
Seçim kaybedilen büyükşehirlerde dahi bir önceki başkan için kin/nefret söylemleri bitmiş; bahaneler bir kenara bırakılmış ve hizmet mantığıyla harekete geçilmiş olmasına rağmen Uşak Belediye Başkanı Mehmet Çakın tarafından aynı davadan bayrağı devralmış olduğu eski yönetim için ürettiği bu bahaneler sona ermemiştir. Bu da Uşaklıların seçim kaybedilen belediyelere imrenmesine neden olmaktadır.
Halbuki Uşak gibi küçük bir şehirde bu bahaneler ve suçlamalar hem partilileri hem de daha önce siyasi olarak ayrım gözetilmeksizin hizmet götürülen kesimi rahatsız etmektedir. Çünkü bu suçlamalar kendilerine de dokunmaktadır.
Öğrenci T 5 ay önce
Sevgili Salih Hocam ben 15 yaşında Lise 2. Sınıf Öğrencisiyim. 15 yıl Uşakta yaşadım ama hiç haberlere ilgi ve merak duymadım. Son zamanlarda okumaya başladım ve şunu öğrendim: İyi ki liseyi başka bir şehirde seçmişim. Uşak Türkiye’de ve Osmanlı’da pe çok ilki ve önemi barındıran bir yer olmasına rağmen şu anda hiç bir iktidar ve muhalefet parti/mebusları Uşak gibi yerleri küçük ve önemsiz görüp hiç bir geliştirme çabasında bulunmadılar. Halbuki biraz yatırım yapılsa daha güzel olabilirdi. İnegöl’de okuyorum ve Uşak’tan geldiğimi söyleyince arkadaşlarım “Ya Uşak köy be, köylü” gibi şeyler söylüyor. Bu arada makaleleriniz ve düşünceleriniz gerçekten çok güzel ve mantıklı. Başarılarınızın ve makalelerinizin devamını diliyorum…