09.11.2018, 14:40

“Eleştır Men’ler” Uşak’ı Rahat Bırakın

Şehrin her yerinde bilboardlarda reklam tabelalarında gördüğünüz “Çok Değiştin Uşak”  başlığı içinde neler barındırdığını biliyor musunuz? Gözle görülen değişimin farkında olup memnuniyetini dile getirenlerden misiniz? Yoksa sizde "Yaa yine abartmışlar Uşak'ta ne değişti ki" diyip Uşak'taki muhteşem değişime gözünü kapatanlardan mısınız?

Çok değiştin Uşak! Evet gerçekten çok değişti. Kent Park'ıyla ulaşım ve altyapı hizmetleriyle,  bisiklet yoluyla, mahalle konaklarıyla, şehir tiyatrosuyla, güçlü Utaş Uşakspor'uyla çok değişti Uşak! Gelişime ve değişime bizzat şahit olmuş biri olarak ne kadar tebrik etsem ne kadar anlatsam lügatımın yetmeyeceği yeni bir kent ortaya çıktı. 3 yıl önce buraya geldiğimde karşılaştığım Uşak'ın yerini daha modern daha gelişmiş bir Uşak aldı. Çalışmalar bu hızla ve bu gayretle devam ederse gelecek 3 yıl içinde de şehrin dokusunda muhteşem değişikler yaşanacağını yapılan yatırımlardan da anlayabiliyorum. Çünkü bu güveni veren yaptığı yatırımlarla kendini gösteren güçlü bir Belediye var: Uşak Belediyesi!

Şimdi hatırlıyorum da Uşak'a ilk geldiğim yıllarda karşılaştığım alt yapı çalışmaları hiç bitmeyecek gibi görünüyordu. Fakat bu işleri yürüten özenle düşünen bir başkan var ki 3 yıl önce "acaba bitmez mi?" diye düşündüğüm bütün çalışmaları tamamladı. Bu da yetmezmiş gibi sayısız projelere imza attı. Şehrin her köşesine modern bir dokunuş bıraktı. İnsanların minnetle bakacağı gurur duyacağı eserler bırakmak herkese göre değildir. Ancak değişime inananlar ve bunun için çalışanlar ardında gurur duyulacak eserler bırakırlar. Tıpkı Nurullah Cahan gibi.

Değişimin gözle görülür hali Uşak ise, bu değişimin mimarı Nurullah Cahan...

Azimle kararla her gün daha iyiye giden bu güzel şehrin baş mimarı Nurullah Cahan için hayat ne kadar da kolay değil mi? Makamında oturarak şehirde harikalar yaratıyor. Ya da sadece siz böyle düşünüyorsunuz.

Şimdi biraz beyin jimnastiği yapalım. Evlisin ve iki çocuğun var. Sadece iki çocuk mu? Tabi ki hayır! Şehirde ilgilenmen gereken binlerce çocuk var. O çocuklar rahata kavuşsun güzel bir şehirde yaşasın ve iyi eğitim alsın diye kendi çocuklarınla vakit geçiremiyorsun. Başka anneler çocuklarıyla rahat rahat vakit geçirsin, parklarda güvenli bir şekilde eğlensin diye sen eşin ve çocuklarınla hafta sonu da dahil güzel bir kaç saat geçiremiyorsun. Herkes mesai saati bittiğinde evine giderken sen şehrin sokaklarında proje incelemesi yapıyorsun. Herkes akşam eşiyle çocuğuyla sıcak çayını yudumlarken sen programdan programa koşturuyorsun. İnsanlar mesaileri sonrası evlerine çekilirken, sen kapı kapı dolaşıp ihtiyaç sahibi ailelere yardım eli uzatıyorsun. Bunca çabanın yanı sıra sana hizmet karşıtı kesimler tarafından yapılan propagandalara göğüs geriyorsun. Gece gündüz demeden hep daha iyi bir Uşak için çabalıyorsun... Zor, değil mi? Hem de çok zor! Hatta şuan okurken bile yoruldunuz. Bir de bu yazdıklarımı gerçekten yaşayan insanı düşünün...

Yazının başında da söylediğim gibi bu değişime şahit olup yapılan yatırımların farkındaysanız memnuniyetinizi veya isteklerinizi bir şekilde dile getirin. Bu isteklerinizin gerçekleştirilmesi için daha uygun bir yol olacaktır. Ayrıca memnuniyetinizi dile getirmek, sizin onların yanında olduğunuzu bilmeleri Uşak Belediyesini  daha güçlü kılacaktır. Herkesin açıkça görüşlerini  dile getirdiği sosyal medyayı da bu yönde kullanmayı ihmal etmeyin.

Bazen çevremde olup bitenlere bakınca o kadar kızıyorum ki! Hiç bir meziyeti olmayan insanlar gece gündüz çalışan bir Başkanı ve ardındaki ekibi nasıl oluyor da rahatça karalayabiliyorlar? Ya da eksik bilmenizi bir kenara bırakıyorum yapılan projeler hakkında hiçbir fikriniz olmadan eleştiri yapmak size ne kazandırıyor? Sosyal medyadan atıp tutmakla, kahvehanelerde, kafelerde dedikodu yapıp insanları örgütlemekle bir sonuca ulaşamazsınız. Bir konu hakkında fikrinizi beyan etme hakkınızı kullanın. Ama tabi saygı çerçevesinde, verilen emeği hiçe saymadan.

Eleştiri dediğin güçlü olur. Ciddi bir eleştiri yaptığında büyük yankı uyandırırsın. Hatta yeri geldiğinde bütün hazırlanmış planları bozarsın. İnsanların göremediklerini gösterirsin. Eleştiriyle iyi veya kötü bir etki yaratırsın.  Ama bazen öyle şeyler görüyorum ki eleştiri dışında her kalıba sığıyor. "Çok değiştin Uşak" afişinin fotoğrafını çekerek üzerine "Peki Uşak'ın bundan haberi var mı?" yazarak paylaşan çok kültürlü arkadaşlarım… Size ve buna benzer saçma eleştiri sahiplerine sesleniyorum… Ne Uşak'ın ne de çalışmalarıyla Türkiye’de pek çok konuda örnek olan Uşak Belediyesi’nin bu anlamsız eleştirilerle kaybedecek vakti yok.

Nurullah Cahan, şehre kattığı yeni değerlerle yönetme gücünü göstermiş, her zaman halka destek olmasıyla da insanların sempatisini kazanmış örnek nitelikte bir insan. Kaya gibi sağlam, dürüst, çalışkan bir başkan. Ne kadar kötü davranırsanız davranın, onun kişiliğinden, iyi niyetinden ve çalışkanlığından bir şey eksilmez. Ee boşuna dememişler:  "Fırtına ne kadar sert eserse essin, kayadan alıp götüreceği sadece tozdur.”

Yurdagül Bulut

Yorumlar (2)
Emine yanar 2 yıl önce
Başarıların devamını dilerim canım benim tek kelimeyle muhteşem bir gazateci olacağına inanıyorum.
Yasin ÖZDEMİR 1 yıl önce
başarılarının dewamını dilerim umarım kalemin hep böyle güçlü olur... :)