Salih Kılınç

Salih Kılınç

Tunceli’nin Caddelerinde Uşak Laleleri Açtı

Uşak Belediyesi yaklaşık 2 yıldır cadde ve sokakların aydınlatmasını lale motifli ışıklandırmalarla yapmış, Uşak’a değişik bir estetik hava getirmişti. Bu laleli ışıklandırmalar bazı kesimler tarafından alay konusu olmuştu.

Bildiğim kadarı ile Uşak laleli aydınlatmaları bulunan Türkiye’nin ilk ve tek kenti unvanını taşıyordu. Taşıyordu diyorum. Tunceli Valisi Sayın Tuncel Soyel, sosyal medyada yayınladığı video ile Uşak’ın lale figürlü aydınlatmaların Tunceli de de bulunduğunu Uşak’ın artık bu konuda tek il olma özelliğini kaybettiğini ilan etmiş durumda

Memleketini güzelleştirmek için her türlü bela ve eleştiriye göğüs gererek, doğru olduğuna inandığı bir işi sonuna kadar kovalayarak gerçekleştiriyor. Karşılığı da bol bol yıpranmışlık olarak geri dönüyor.

Öte yandan Türkiye’nin en doğusunda bir ilde caddelerini Uşak gibi lalelerle aydınlatıyor. Yani Uşak’ın laleleri Tunceli de açarak akşamlarını aydınlıklar içerisinde bırakıyor. Doğu ilinin valisi de bunu gururla sosyal medyada paylaşıyor.

Örnek alan değil örnek alınan bir kent olma yolunda ilerleyen güzel Uşak’ım için ne kadar gurur verici bir gelişme.

Nurullah Cahan, Uşak Belediye Başkanı seçildiği 2014 tarihinden bu yana Uşak’ta sosyal, kültürel, sportif, kent gelişimi ve dönüşümü aklıma gelen gelmeyen birçok konuda Uşak adına çok olumlu gelişmelere imza attı. Şimdi de belediyecilik alanında yaptığı çalışmalar ve anlayışı başka belediyelere örnek olma yolunda ilerliyor.

Kaderin cilvesi olarak da ilk örnek alındığı çalışma ise kendi memleketinde gerçekleştirdiği ve çok eleştiri aldığı laleli aydınlatmalar oldu. Ne diyelim? Hani bir şarkıda diyor ya:

 “Biz mi olduk terk edilen felek alacağın olsun / Bize böyle dert çektiren sevgiliye selam olsun”

Uşak, yükselmek ve ilerlemek istiyorsa, valisi, belediye başkanı, milletvekilleri, rektörü, komutanı, emniyet müdürü, iktidar partisi, muhalefet partisi, vatandaşı hepsi el ele verip ortak akılla hareket etmek durumundadır.

Yöneticisinin, belediye başkanının başarısız olduğu bir il her konuda başarısız olur vatandaşın eline bir şey geçmez. Aksisine, elindeki avucundakini de yitirir. Onun için Uşak halkı olarak dua edelim ve birlikte çalışalım da yönetimlerimiz ve belediye başkanımız başarılı olsun. O zaman hepimiz kazanırız.

Bak, Tunceli, Uşak’ın lale figürlü aydınlatmalarını örnek almış. İlkler şehri Uşak’ta gerçekleştirilen bir ilk, örnek olup çoğalıyor ve tek olmaktan vazgeçiyor

BİR DE …. LALELERİ VAR Kİ

Lale çiçeği anlamı, asil, aşk ve zarif anlamlarını taşımaktadır. Sadece ilkbahar aylarında görülen lale, gururlu bir çiçek olarak bilinir. Lale insana rahatlık, sıcaklık ve huzur veren bir çiçektir.

Sarı, kırmızı, mor, pembe gibi farklı renklerde lale bulunmaktadır. Soğanlı ve otsu bir bitki olan lale, Anadolu’da yaşayan bir çiçektir. Hatta geçmiş tarihte Osmanlı döneminde, Lale döneminin geçmesi, Lalelerle süslenmiş saray bahçeleri, lale motifleriyle, desenleriyle yapılmış mimari yapıları görmek mümkündür. Dönemin şiirlerine ve aşklarına konu olmuş bir çiçektir.

Bir de lale çeşitleri vardır: Uşak’a özgü İtecik Lalesi, top lalesi, kırlangıç, gülgün, dil şikar ve dağ lalesi (Anemon) gibi yüzlerce lale çeşidi vardır.

Kendi üç kuruşluk menfaatleri için insanlara yalanlar uyduran iftiralar atan, karalar çalanlar vardır ki; bu taife nokta kadar menfaatleri yoksa her güzel ve iyi şeye saldırır. Bunlar da bir cins laledir.

Halk arasında bu cinslere biraz argo tabirle çok affedersiniz;  … Lalesi denir. Bu tür laleler konumuz dışında olmakla beraber aziz milletimizi uyarmak açısından parantez içerisinde bu lale çeşidinden de bahsetmek gereği duydum.

Bunlar, çok pis bir gaz salınımı yapıp atmosferi kirletip, havayı da çok kötü kokutur. Her ne kadar Uşak’ın güzel kokulu laleleri, Tunceli’de çiçek açsa da bu … lalerinin kokusundan kaçmak ve her zaman uzak durmakta yarar var.

Anladınız siz onu…

Önceki ve Sonraki Yazılar
Salih Kılınç Arşivi