Ömer Kahya

Ömer Kahya

Biri insan sarrafı çıktı diğeri de İnsana kıymet verdi

Çakırcalı Uşaklı beyleri soymaya kıyamadı

Çakırcalı'nın yolu Beylerhan Köyüne düşmüştü bir zamanlar.

Batı Anadolu’nun en meşhur efelerinden Çakırcalı, yıllarca dağlarda gezmiş,insanları soymuş çok canlar yakmıştı.Devleti de epeyce uğraştırmıştı. Ta ki 1912 de kolcular onu dağda sıkıştırıp öldüresiye kadar.

Çakırcalı nın davası zenginden alıp fakire vermekti.Ama ne kadar bu düşüncesini uyguladı bilemeyiz!

İşte Çakırcalı nın fırtına gibi estiği ve insanların adını duyduğunda beti benzinin attığı yıllarda,İki kişinin namını duyuyor.Bunlar;Beylerhan dan Mıdıkoğlu Sabit Ağa ve Selendi den Dilikoğlu Mustafa Ağa. Kulağına geldiği kadarıyla bu şahıslar altın babası, halkı ezen zalimlerdir.İlk iş olarak grubunu toplayıp baskın yapmak yerine tebdili kıyafet onları mekanlarında ziyaret etmeyi ve anlatıldığı gibiyse de üzerlerine çökmeyi düşünüyor.

Yolu ilk önce Beylerhan’a düşüyor. Bir yolcu derviş kılığında Ağanın konağına varıyor. Tabi misafirin geldiğini haber alan Sabit Ağa yanına gelip “nerden gelir nereye gidersin derviş?” diye sorar oda “Manisa tarafına” diye cevap verir. Böyle ayak üstü hal yarenliğinden sonra Ağa yolcu için sofra kurulmasını emreder. Ardından yatacak yer gösterir. Bir kaç gün Konağın yanında bulunan odada kalır. Kimse “kimsin? necisin?” demez. İzzet ikram görür. Çakırcalı bakar ki Sabit Bey hiçte zalim birine benzemiyor, aksine misafirperver ve insana değer veren bir kişiliği var. Ayrıca altın salkım la dolu bir evi de yok.Bir sabah erkenden orayı terk eder ve Selendi’ye doğru yollanır.

Selendi ye varınca orada da Çerçici kılığında Dilikoğlu nun karşısına çıkar. İçinde ıvır zıvır bulunan bir cam çerçeveyi sallayarak “Çerçii çerçi,çerçicii geldiii” diye bağırıyor.  Ağa bakıyor bu adam bu işin erbabı değil. Yaptığı iş eline yakışmıyor.  Karşıdan buna sesleniyor “Bre adem aslına dön!!” Çakırcalı Mehmet Efe birden böyle bir tepki alınca üzerinde ki çerçi kıyafetini sıyırıveriyor. Belinde kama,tabanca,fişeklik ortaya çıkıyor ve diyor ki “Mıdıkoğlu ile seni soymaya niyet ettim ama baktım ki biri insana kıymet veriyor,biri insan sarrafı olmuş ben sizi soyamam” diyerek yoluna devam ediyor.

Anlatan:Selim Mıdık (Sabit Ağanın torunu)

Derleyen:Ömer Kahya

Önceki ve Sonraki Yazılar
Ömer Kahya Arşivi