Uzman isimden İç Anadolu için kritik deprem uyarısı! O deprem İç Anadolu'yu tetikleyebilir

Kahramanmaraş merkezli depremlerin ardından tüm uzmanlar harekete geçti. Kritik uyarılar art arda sıralanırken İç Anadolu için ezberleri bozan bir açıklama geldi.
Uzman isimden İç Anadolu için kritik deprem uyarısı! O deprem İç Anadolu'yu tetikleyebilir

Uzman isimden İç Anadolu için kritik deprem uyarısı! O deprem İç Anadolu'yu tetikleyebilir - 6 Şubat tarihinde Kahramanmaraş merkezli 7,7 ve 7,6 büyüklüğündeki depremlerin ardından büyük yıkım yaşandı. 11 ilde  yaşanan yıkımların ardından artçı sarsıntılar da devam ediyor. Yaşanan artçıların büyüklü 5'i geçerken vatandaşların endişesi devam ediyor. 

Depremlerin ardından uzmanların yaptığı değerlendirmeler önem kazanırken Eskişehir’in İnönü ilçesindeki nadir görülen fay hattı hakkında konuşan Jeoloji Mühendisleri Odası Eskişehir Şube Başkanı Prof. Dr. Can Ayday, kritik bir açıklamaya yer verdi. 

MARMARA DEPREMİNİN ETKİSİ HAKKINDA KRİTİK AÇIKLAMA

Prof. Dr. Can Ayday, beklenen Marmara depremine ilişkin bir değerlendirme yaparak, ''Marmara’da olacak bir deprem domino etkisiyle burada yeni bir deprem oluşturabilir.'' ifadelerine yer verdi. Eskişehir'den geçen fay hattına dair açıklamalarda bulunan Prof. Dr. Ayday, ''Eskişehir’in İnönü ilçesinden geçen fay hattı, ülkemizde bulunan diğer fay hatlarına göre yer üzerinde olmasıyla ayrılıyor. Fayın geçtiği yerde oluşan yaklaşık 5 kilometre uzunluğundaki kırık, fay aynasını gözler önüne seriyor.'' diyerek nadir görünürlükteki fay hattının muhtemel Marmara depreminden etkilenebileceğini belirtti. Söz konusu açıklamasında ''Eğer bu fayın ucundaki Kuzey Anadolu Fayı’nda hareket olursa, doğal olarak o da burayı da etkiler.'' diyen Prof. Dr. Ayday, ''İnönü fayı, fay aynası diyeceğimiz bir yer. Gördüğünüz gibi fay kırıldığı zaman ayna diyebileceğimiz bu tür düz kırılmalar olan bir yer. Fayın kırıldığı yerden bizim bulunduğumuz blok aşağıya düşmüş. Buranın en önemli özelliklerinden birisi de bu kadar açık, seçik ve uzun devam etmesi. Yaklaşık 5 kilometre devam eden dümdüz bir ayna görüyoruz. Türkiye’de bu kadar uzun devam eden nadir yerlerden birisi diyebiliriz. Bu fay pliyosen ve holosen dediğimiz jeolojik zamandan kalan bir kırık. 1 milyon ile 1,8 milyon yıl arasında bir geçmişi var. Aynı fay değişik aralıklarla farklı zamanlarda da kırılıyor. Bu İnönü fayının aktif olması da ondan dolayı önemli. 10 bin yıl içinde kırılan faylara biz aktif fay adını veriyoruz. Yaklaşık 50 metrelik bir atım var, yukarıdan aşağıya inmiş” dedi. 

DEPREMİN DOMİNO ETKİSİ OLUŞTURABİLECEĞİNE DİKKATİ ÇEKTİ

Beklenen Marmara depreminin İnönü ilçesinden geçen fay hattını da etkileyebileceğini ve İç Anadolu Bölgesi’nde de deprem oluşturabileceğini belirten Prof. Dr. Ayday, ''Marmara’da olacak bir deprem domino etkisiyle burada yeni bir deprem oluşturabilir. Kahramanmaraş’ta olan deprem, Hatay’daki 6,4’lük depremi etkiledi, hatta 6 Şubat’ta Pazarcık’ta olan deprem 9 saat sonra oluşan Elbistan depremini de etkiledi. Domino etkisidir bu. Eğer bu fayın ucunda, Kuzey Anadolu Fayı’nın diğer ucunda Bursa’ya yakın, Yalova’ya yakın bir hareket olursa, doğal olarak o da burayı etkiler. Gücü buraya bindirir. Eğer burada da bir sıkışma varsa, kırılma açığa çıkar. Marmara’da olacak bir deprem domino etkisiyle burada yeni bir deprem oluşturabilir.'' diyerek kritik açıklamalara yer verdi. 

NOT: Bu yazıda yalnızca uzman görüşüne yer verilmiştir, herhangi bir yorum bulunmamaktadır.

İlgili Haberler