27.12.2020, 21:56

DEVE KUŞU GİBİ BAŞIMIZI KUMA SOKSAK TA KAZAZEDELER HALA AÇIKTA DURUYOR

Tarih 13 Aralık 2020 Pazar

Uşak güne buz gibi bir ortamda uyandı. Çayı ocakta, kendisi ayazda kaldı. Belediye ekipleri bir alt yapı çalışması sırasında yer altındaki doğal gaz ana borusunu delmiş, şehrin büyük bir bölümüne doğal gaz verilememişti.

Tarih 14 Aralık 2020 Pazartesi

Hala doğal gazı açılmayan evler, ekipler yetişemeyince doğal gazlarını ücret karşılığı piyasadaki ustalara açtırmaya başlamıştı.

Atatürk Mahallesi 2. Şeker Sokakta saat 10.00 sıralarında birinci patlama, saat 14.00 sıralarında da 500 metre ilerideki 6. Yunus Emre Sokaktaki bir evde de ikinci patlama meydana gelmişti. Bu iki patlamada toplam 8 kişi yaralanmıştı.

15 Aralık 2020 Salı günü Kemalöz Mahallesi 2. Serap Sokakta Cihan Apartmanında meydana gelen patlamada ise bina sahibi Cihan Özer yaşamını yitirmişti.

www.usakgundem.com internet haber sitesi olarak can dostum Hidayet Kıran ve Ben Salih Kılınç, bir hafta boyunca olayları takip ederek doğal gaz dosyası açmış ve yazı dizisi olarak sizlere sunmuştuk.

www.usakgundem.com/guncel/www-usakgundemcom-dogal-gaz-dosyasini-aciyor-h6741.html

www.usakgundem.com/guncel/gume-gittin-usak-h6742.html

www.usakgundem.com/guncel/bu-kbusun-tek-suclusu-gariban-kepce-operatoru-mu-h6743.html

www.usakgundem.com/guncel/hirsizin-hic-mi-sucu-yok-h6744.html

Aradan neredeyse 15 gün geçti. Hala Uşak’ı yönetenlerden tatmin edici bir açıklama gelmedi. Teknolojinin baş döndürücü bir hızla ilerlediği çağda, küçük bir açıklama yapmak, yüreğimize birkaç damla su serpmek, bizi yönetenlerin görevi olmalıydı. Ama olmadı.

Bu olayın başlangıç noktasında suç kimindir?

Uşak’ta doğal gaz sıkışması sonucu meydana gelen 3 ayrı patlamada 9 kişinin yaralanması ve bir kişinin yaşamını yitirmesinin vebali kimindir?

Uşak’ı baştan aşağı sarsan bu rezaletin ve yitirilen canın sorumlusu olarak kim tutuldu ve hakkında soruşturma açıldı mı?

Uşaklı olarak doğal gazımızı güvenle kullanıyor muyuz? (Ben şahsen çok tedirginim ve hiç kendimi ve sevdiklerimi güven içerisinde hissetmiyorum. Huzursuzum)

Geçen 15 günlük sürede kusura bakmasınlar ama, ne valimiz, ne belediye başkanımız, ne UDAŞ, ne de vekillerimiz bizi tatmin edici bir açıklamada bulunmadı.

KAZAZEDELER 15 GÜNDÜR EVLERİNE GİREMEDİ

Neyse Uşak’ta 15 gün önce yaşanan bu doğal gaz rezaletini takip ederken olayın hiç bilmediğim bir boyutu tesadüfen karşıma çıktı.

Atatürk Mahallesi 2. Şeker Sokakta ikamet eden ve bir kamu kuruluşunda çalışan bir Hanımefendinin bana anlattıkları gerçekten beni çok üzdü ve Uşaklı olarak ne kadar sahipsiz kaldığımızı bir kez daha çıplak şekilde gözler önüne serdi.

Biz bu Hanımefendiye E Hanım diyelim. Kendisi fotoğrafı çektirmekten ve kimliğinin belli olmasından korktuğu için bende E Hanımın bu isteğine saygı göstererek kendisinin ve evinin fotoğrafını çekmedim.

E Hanım en baştan beri bana şöyle aktardı: “Atatürk Mahallesi 2. Şeker Sokakta oturuyorum.  14 Aralık Pazartesi günü patlamanın sokakta olduğunu duyunca koşa koşa evime gittim. Evinde patlama olan komşumun duvarları havaya uçmuştu. Ama bizim ve yandaki blokta da 4 daire ağır, 4 daire cam kırılması gibi hasarlarla 8 bina zarar görmüştü. Kapının önünde duran otomobilimizde zarar olduğunu görünce çok üzüldüm. Aracı yeni almıştık ve borcu bitmemişti.

Dairemizin bulunduğu binanın sokak kapısı uçmuş, zemin kattaki evime çıkan merdivenler ve duvarları yıkılmıştı. Dıştan bakıldığında pencere diye bir şey kalmamış, camlarla birlikte çerçeveler bile uçmuştu. Yan daireler de aşağı yukarı aynı durumdaydı.

Biz derdimize yanarken, incelemelerde bulunmak için Vali Hanım, Belediye Başkanı Bey ve vekillerimiz olay yerine gelerek bize geçmiş olsun dileklerini iletmişler, devletimizin yanında olduğunu, her türlü masraflarımızın devlet tarafından karşılanacağı sözünü vermişlerdi. Bizde umutlandık. Evlerimiz oturulmayacak kadar kötü olduğu için çoluk çocuk akrabamızın evine sığındık.

Olayın üzerinden 15 gün geçti. Biz hala başkasının evinde sığıntıyız. Kimse masraflarımız karşılamadı. Sorduğumuzda; “Siz tamir ettirin. Biz ödeyelim” diyorlar.

El yanında durmak kolay mı? Paramız olsa biz zaten şimdiye yaptırmıştık. Hala çok mağduruz.”

Sayın Uşak’ı yönetenler!

Uşak’ı derinden sarsan ve bir kişinin ölümü, 9 kişinin yaralanmasına neden olan olayın üzerinden 15 gün geçti. Sis perdesi hala aralanamadı.

Deve kuşu gibi başımız kuma gömüp olmamış gibi davranmak gerçekleri değiştirmiyor.

Biz başımızı sokacak kum bulsak da E Hanım ve birçok doğal gaz kazazedesi hala başını sokacak ev bulamıyor. Onlar dışarıda kaldı.

Yeni yıla girmeden şu gariplere el atsanız da evlerine girse…

Valla büyük bir sevaba girmiş olursunuz.

Yorumlar (0)