01.10.2022, 11:54

Benim vites tek; “Uşak’ta binlerce insan kış günü işsiz kalacak”

Bir önceki yazımda; özellikle elektrik enerjisi ve diğer maliyetlerini artık karşılayamayan sanayicilerin, işyerinde işçi eksiltmeye gittiğinden ve kış önü binlerce işçinin işsiz ve parasız kalma tehlikesinden bahsetmiştim.

https://www.usakgundem.com/kar-yagar-kar-ustune-usakta-dert-dert-ustune-makale,325.html

Uşak’ta durum tahminimden daha ciddi boyutlardaymış. “Nereden biliyorsun?” derseniz, sizlerden gelen yorumlardan diye cevap veririm.

Örneğin: Bakınız Hüseyin Doğrul adlı okurum nasıl bir yorum yapmış; “Ne bini? Çoban, Kaynak İplik sadece önümüzdeki hafta şalter indiriyor. Bu iki firma çalışanı sadece o kadar eder minimum 3500 - 4000 kişi işsiz kalacak seramikler bunu dışında tabi.”

Ömür Erbay adlı Okurumda; “Yılbaşından önce 8.000 TL gelen elektrik faturası, bugün daha düşük kullanımla 39.000 TL geldi. En büyük maliyet artışı elektrikte oldu. Kasımda yine %30 zam geleceği söylentisi var. Asıl krizi o zaman göreceğiz..” yorumunu yapmış.

İsmi bende saklı bir okurum da sıkıntısını şu kelimelerle dile getirmiş:

“Karma Organize Sanayi de çalıştığım firma, herkesi 1 aydır ücretsiz izine çıkardı. 3 Ekim de başlayacağız dediler. Şu ana kadar hiçbir ses çıkmadı.

Kış kapıya dayandı. Bu arada okullar açıldı. Parasız bir ay nasıl geçer? 3 çocuk var. Ev kira biri 12 sınıf seneye üniversiteye girecek biri 9 sınıf lise başladı. Okullar 20 gün oldu açılalı yemin ederim sadece büyük çocuğun kitap parası 1900 TL ve daha alınacak mı? Bilmiyorum. Diğer çocuğumun okul masrafı 1100 TL tuttu.

Havalar soğuyor. Bizi işsiz kalan ve çalışmaktan başka gelir olmayan insanlar olarak doğalgaz parasını nasıl ödeyeceğiz? Odunu kömürü nasıl alacağız? Daha elektriği var, suyu var, telefonu var, kirası var. Yetkililer lütfen sesimizi duysun ve derdimize bir çare bulsun. “

Sayın yetkililer!

İktidarın ve muhalefetin çok Sayın Milletvekilleri!

İktidar partisinin çok Sayın yerel yöneticileri!

Muhalefet partisinin  çok Sayın yerel yöneticileri!

Bakıyorum hepiniz sosyal medya sayfalarında sayfalarınızda, falancaların düğününde, mevlidinde, yemeğinde, cenazesinde boy gösteriyor, “Ben her daim halkın içerisindeyim” mesajı veriyorsunuz.

Peki, binlerce işçinin işsiz kalma tehlikesini görmüyor musunuz? Bakın, bu sorun orman yangını gibi büyük bir sorun olacak. Sonra demedi demeyin.

Çok affedersiniz, atalarımız; “Aç köpek,fırın deler” diye boşuna dememiş. İnsanlarımızın aç kalmasına  izin vermeyin ve derhal acil önlemler alın. Fabrikalar kapanmasın, emeğinden başka geliri olmayan insanlar ve çocukları aç kalmasın. Yoksa memleketimizde ne düzen kalır, ne de nizam…

“Ni la bombe atomique Un amour platonique”

Her ne kadar, Hazine ve Maliye Bakanı Sayın Nureddin Nebati, katıldığı bir zirvede iktidarın ekonomik politikalarına ilişkin ;“Neo klasik ekonomi düşüncesinden epistemolojik bir kopuşu temsil eden heterodoks yaklaşım günümüzde giderek ön plana çıkan davranışsal ekonomi ve nöro ekonomi ile daha fazla önem kazanmaktadır” demişse de kusura bakmasın.

Benim kafa tek ve düz vites. Öyle epistemolojik kopuştan, nero ekonomiden falan anlamıyorum. Nasıl çözülecekse bir an önce çözün. Kış gününde insanlar mağdur olmasın.

Yorumlar (13)
Harun Gök 6 ay önce
Iktidarın hiç bir suçu yok herşey iyi yapılıyor yollar, hastaneler, havaalanları ( Uşakta hiçbirisi yok, gibi) herşeyi düzeltiyor ama dijgüçler ve cehape yüzünden pahalılık var enfasyon var bu cehabe ve dişgücler olmasa biz uçuyorduk.
Dış güç 6 ay önce
Ah o dısh güçler.
Dünyada sadece biz kalsak, bu seferde sorumlu olarak marslıları hedef alırız. :))
Hasan 6 ay önce
Büyük şirketlerin ve farklı sektörlerin uşak a giremediği,5/6 ailenin yönettiği bir uşak var karşımızda.organizede yeni bölge kurulur yine aynı kişiler yer alır.aldıkları yerleri al sat ile para kazanırlar.Çevrenize bakın Afyonkarahisar,Denizli,Manisa aldı başını gidiyor.Ailelerin yönettiği uşak ve Kütahya giden refaha bakıyor.uşaklılar bir bakmalı uşak ı kimler yönetiyor.sivil toplum kuruluşlarında bile tek kişi ile şeçime gidiliyor.suç devlette demek poliyanacılıktır.suç devletteyse diğer şehirler nasıl ilerliyor.uşaklı sivil toplumlar ancak turistik gezi düzenlesinler.giden kişilere bakın ihracatı onlar geliştirecekmiş.neyse bunlar benim düşüncelerim.ayrıca kimsenin dikkat etmediği birşey var kaliteli gençlerimiz uşak ı terk ediyor.yakında emekli şehri olacak....
Yasi 6 ay önce
Gözünü acabilrsen sağına soluna çevrene bakabilirsen hepsini görürsün. Gözleri vardır görmezler. Ha bu arada eksiklikler yokmu elbette tabiki var. CHP ip olayına girersen onlar zaten benim ülkemi kankalarina şikayet etme derdinler. Sizde onlara bayrak sallayin olur mu
Cengiz HAN 6 ay önce
Daha bunlar iyi günler a.k.p. varsa huzur yok KAPAT
dayı 6 ay önce
bunlar iyi günlerimiz ekonomiden anlamayanların ekonomist olduğu ülkede bunlar normal chp yada dış güçler ekonomiyi bu halemi getirin dediler beçeriksizlikleri örtmenin en iyi yolu kandırıldık dış güçler yaptı demek hani bir laf var at yalanı inananı öpeyim diye yalanlara inanmaya deve kuşu gibi kafanızı kuma gömmeye devam edin kanmazsınız yazıklar olsun
Yasi 6 ay önce
Artır faizleri çıkar %70 lere dolar düşsün sorun kökten çözülür. Ama ozaman da fabrikalar stop yapar. Allah Allah bu işte bir terslik var. Neyse bakin dalganiza, hic kimse ne tasarruf derdinde ne de rahatindan ödün veriyor. Gazeteci olmak illa muhalif olmak mi demektir??? Bir günde bununla ilgili bir yazı yazabilir misiniz o cesaretiniz varsa tabi.
osbden biri 6 ay önce
Merhaba Salih Bey,
Çok güzel ve inşAllah farkındalık yaratacak bir köşe yazısı olmuş. Bence araştırmalarla daha çok desteklenip devamının gelmesi gereken bir yazı dizisi olmalı.
Enerji maliyetleri gerçekten çok yükseldi farazi konuşmaya hiç gerek yok fabrikalara gelen faturalardan birim kwh fiyatlarına bakabilirsiniz hata ben size örneği vereyim 2022 ocak ayında kwh birim fiyatı (vergiler, dağıtım bedeli vs. hariç) 1,3 TL, 2022 Ağustos ayı birim fiyatı 3,22 TL. Bu sadece elektrik maliyeti daha bunun su, doğalgaz, işçilik, yemek, servis maliyetleri eklenince fiyatlar artıyor.
Şimdi diyecekler ki patronlarda ona göre fiyat artırıyor kazançları artıyor evet haklılar zaten patronların kazançları azalmaz arkadaşlar bu hiçbir zaman olmamıştır, kapitalizmin olduğu bir dünyada patronların kazancı azalmaz. Şuanda bu maliyetler tekstil sektörü özelinden gidersek bizlere yani halka kıyafet fiyatlarında artış olarak yansıyacak.
Artık ülkemizde herhangi bir şeyin maliyet artışı öyle bir duruma geldi ki kelebek etkisine döndü. İlk üreticideki 1 birimlik artış son kullanıcıda 10 birime neden oldu.
Son olarak vatandaş olarak her şeye körü körüne bağlanmaya gerek yok. Neyin neden olduğu neler olabileceğini herkes görmesi gerekiyor.
Harun Gök 6 ay önce
Ülkemizde partisini eleştiremeyen, eleştirenede hain diyen at gözlüklü cahiller herşeyin en doğrusunu bilen cahiller olduğu sürece bu ıktidar asla düşmez aslafa yaptığı yanlışı kabul etmez. Zeten yanlışını savunmamn kütlesi var, umutsuz vaka. Mecburen bi çok bilmiş tek muslumanve yek vatansever kendileri olan kotleyr boyun eğcez.
Murat 6 ay önce
Kimse işsiz kalmaz Uşak'ta organize sanayi Bölgesi ne gidin her yer iş ilani benim çalıştığım yerde 2000 kişi çalıyor ve dahada alima devam insanlarda iş begenmemizlik var geçin bunlari ihracat tırları sırada yoldan geçen i acemiyi 6300 le başlatıyor lar
osbden biri 6 ay önce
kardeş o zaman söyle işten çıkartılanlar gelsin senin fabrikana başvursun kimse işsiz kalmaz diyorsan. Adamlar işten çıkartılan yerler var diyorsun sen bunları yok sayıp neymiş ihracat tırları sırada bekliyor diyorsun onlar tabikide olacak, haberde zaten ihracat yapılmıyor denilmiyor. Enerji maliyetleri yükseldi bazı fabrikalar işçi çıkartıyor bu devam ederse sıkıntı olur deniliyor.
Mücahit Akgün 6 ay önce
Tekstil organizede işçi çıkartılıyor benide çıkardılar bazı işyerleri kepenk kapatıyor artık çoğu işyeri birsürü işçi çıkartıyor böyle giderse kriz kapıda AKP istifa artık yeter ülkeyi ne hale getirdiler
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın