Salih Kılınç

Salih Kılınç

Yenişehir Köyünde doğdu Uşaksporlu oldu

Bu yazımızda Uşakspor’un başarılarla dolu, bir o kadar da hüzünlü öyküsünü anlatmaya çalışacağım.

Kurulduğu 1967 yılından bu yana geçen 51 yılda Nesimi misali ,” Kah çıktı gökyüzüne seyretti âlemi, kah indi yeryüzüne alem seyretti. Onu”

Yaklaşık 50 yıllık tarihinde makineye bağlı bir hastanın kalp grafiği gibi ya tavan ya da taban yapan Uşakspor, son 10 yılında girmiş olduğu bitkisel hayattan küllerinden yeniden doğan bir “Zümrüdü Anka kuşu” misali nasıl göklerde nazlı nazlı süzülmeye başlamıştı?

Uşak Merkeze bağlı Yenişehir Köyünde doğan, genç yaşta atıldığı siyasetin dikenli ve taşlı yollarında dişi ve tırnağı ile mücadele veren genç bir avukat, belediye başkanı adayı olduğu dönemde herkesin ölmek üzere olduğunu düşündüğü Uşaksporu yeniden hayata döndürme sözü vermişti.

Bu genç avukatın samimiyetine inanan Uşaklı da onu belediye başkanı seçmişti. Başkan seçilen Cahan, verdiği sözleri yerine getirmek için kolları sıvadı ve başta UTAŞ Uşakspor Kulüp Başkanı Ali Rıza Çümen olmak üzere bir grup kader arkadaşı ile uzun ince bir yola çıktı.

Yenişehir Köyünde doğan ve Uşaksporlu olan bu genç avukatın çıktığı ince uzun yolun öyküsünü dileseniz 51 yıl öncesinden başlayarak anlatmaya başlayalım.

Geçti yıllar bir su gibi

Neredeydik nerelere geldik

Uşak Şekerspor ve Ulubeyspor 1967 yılında nikah kıydı ve nur topu gibi Uşakspor isminde yavruları oldu. Bu yavruyu kırmız siyah renklere sarıp sarmaladılar. Çok yakıştı. Bu güzel yavru o kadar sevimliydi ki; doğrudan 2. Lig’e almışlardı.*

Bütün Uşak ahalisi bu kırmızı siyahlı yavruyu çok sevmişti. Tek eğlenceleri bu yavruydu. O devirlerde ne televizyon vardı, ne bilgisayar, ne de internet. Koca şehir üstüne titriyordu bu yavrunun. Ancak bu bahtı kara yavru, o yıl 3. Lige düşerek kendisine umut bağlayanları bir yaşını doldurmadan üzmüştü.

Ya gökyüzünde gezen ya da yerin dibine inen bu kırmızı siyahlı yavru, 1968 – 1969 Futbol Sezonunda sadece bir yıl kaldıktan sonra şampiyon olup tekrar 2. Lige çıkmıştı. O vakit nüfusu ancak 30 bin civarında olan kasaba irisi Uşak Vilayetinin tek eğlencesi olmak bir yana, gururu ve onuru olan Uşakspor Futbol Takımı, Bir askeri birliğin sancağı ne anlam ifade ediyorsa Uşaklı için de o anlamı taşırdı.

Onun içindir ki; yaşı 50’nin üzerinde olan aşigolaraın Uşakspor sevdası hiçbir zaman bitmez. Şimdiki UTAŞ Uşakspor’u seven birçok genç taraftar olduğunu memnuniyetle görüyorum. Ama 50 yaş üzeri aşigoların kırmızı siyah aşkına hiçbir aşk benzemez.

Hiç unutmam bundan 30 yıl önce çok değerli bir aşigo ağabeyim, “Ben 40 yıllık karımı boşarım. Uşakspor’dan asla vazgeçmem” diye yemin billâh ederdi. O zamanın Uşaklısına eşini bile boşatmayı göze alan bu sevda Uşaklının kendini ifade edebildiği tek varlık olarak gördüğü ve kendisini özdeşleştirdiği Uşakspor Futbol takımından kaynaklanıyordu.

Uşakspor; 1970-1971-1972-1973-1974 ve 1975 yılları arasında tam 5 sezon mücadele verdiği 2. Ligden 3. Lige düştü.

Allah kimseyi elden ayaktan düşürmesin, bir düşmeye gör, bayır aşağı tepe taklak gidersin. Uşakspor; 1975 yılından 1980 yılına kadar 3. Ligde ayakta durmaya çalışsa da 1980 sezon sonunda amatör kümeye düştü.

Uşak şehrinin kırmızı siyahlı sancağı, 1984-1987 yıllarında amatör kümede mücadele ettikten sonra, dönemin Uşak Belediye Başkanı Şanal Öztop döneminde sezon sonunda 3.ligde şampiyon olarak 4 yıl aradan sonra 2.lige yükseldi.

1989–90 Futbol Sezonunda yine amatör kümeye düştü ise de Anavatan Partisi’nden dönemin Uşak Milletvekili seçilen ve bu yıllarda Adalet Bakanı olan merhum Mehmet Topac’ın gayretleri ve sahanın çim olması nedeniyle tekrar 3.lige alındı. Uşakspor, 1990 yılından 2000 yılına kadar tam 10 yıl 3. Ligde mücadele etti.

2000–2001:Umpaş Holdingin sponsorluğunda 3.ligde 5.grupta mücadele edildi, şampiyon olarak 2.lige çıkıldı.

Takıma iki yıl sponsor olan UMPAŞ’ın Uşakspor’u bırakması ile kara günler başladı. 2002-2003 sezonunda gazeteci Abdurrahman Yavuz’un gayretleri ile kapanmaktan son anda kurutulan takıma işadamı Asım Kalelioğlu başkan oldu.

2003- 2004 ve 2004 -2005 Futbol Sezonlarında altın çağını yaşayan Uşakspor, Teknik Direktör Hayri Obüs idaresinde 32 maçta 25 Galibiyet,3 beraberlikle en yakın de şampiyon oldu ve o zamanki adı  “TÜRK TELEKOM LİG A” olan Süper Ligin bir alt basamağına yükseldi. Bu arada Ziraat Türkiye Kupasında Uşak’ta oynanan ve unutulmazlar arasına giren 6-2 lik bir Fenerbahçe maçını da es geçmeyelim.Uşakspor’un Süper Ligde FB; GS, BJK ve TS gibi takımlarla maç yaptığını hayal ederken, 2006 -2007 Futbol sezonunda “TÜRK TELEKOM LİG A” dan 2. Lige düştü ve sezon sonunda Başkan Asım Kalelioğlu istifa edince takım sahipsiz kaldı.

Uşakspor, 2007-2008 Futbol sezonunda bitkisel yaşama girmeye başlamış, aynı sezonda da 3. Lige düşmüştü.

2008–2009:3.lig 3.grupta 1.etap maçları sonrasında, Ergun Kutsal’ın teknik direktörlüğünde transfer yasağı nedeniyle amatör oyuncular profesyonel yapılarak oluşturulan takım ile çıkılan 18 maçta 18 mağlubiyet alınmış, atılan 6 gole karşılık 80 gol yenmiştir. Bu durum nedeniyle 2.etap maçlarına çıkmama kararı alınarak sezon sonu beklenmeden amatör kümeye düşülmüştür.

2009–2010:Uşak Amatör ligine katılmayan Uşakspor’ da bazı oyuncular Uşak Belediyespor’ a geçmiştir.

Tabi bu arada parasız kalan oyuncuların ve antrenörlerin eski kulüp binasında kartonlar üzerinde yattığını, takıma para bulmak için takvim bastırıp sattıklarını, deplasmanlara gidebilmek için aralarında para toplayıp araçlarına yakıt aldıklarını, sadece ekmek arası peynir ile maça çıktıklarını en anlatmayacağım. Yukarıda belirttiğim Uşakspor kronolojisini emekli Hava Yarbay Erhan Karslı’nın araştırmasından aldım. Benim de tanık olduğum sefaleti, siz aşigolar için Erhan Komutan ilerleyen günlerde köşesinde anlatacaktır.

Sahibini bulmak yıllar sürdü

Hoş geldin takıma kaderim güldü

Artık 10 yıla yaklaşan bir zaman, aşigolar için kara günlerin yaşandığı yıllar oldu. Koskaca bir kent umutsuz, çaresiz bir şekilde neyi beklediğini bilmeden beklemeye başladı.

Bu duruma isyan eden AK Parti Uşak Belediye Başkan Adayı Nurullah Cahan, seçim vaatleri arasında; Uşaklının profesyonel ligde bir takımı olmayışına isyan bayrağını açtı. “Böyle gelmiş, böyle gitmeyecek” diyen genç başkan adayı Uşakspor’un Uşak kenti için ne anlama geldiğini anlayan tek aday olmuş, Uşaklının bu derdine derman olacağına kendini inandırmıştı.

Şüphesiz diğer projeleri de etkili olmuştur başkan seçilmesinde ama Uşakspor’u canlandırma sözü bence seçilmesinde en büyük faktörlerden birisi olmuştu. Genç ve başarılı işadamı Ali Rıza Çümen ile kafa kafaya vermiş planlama çalışmalarına başlamıştı.

Yaklaşık bir buçuk yıllık bir planlama döneminden sonra icraate geçilmiş,  Cahan- Çümen ikilisi tarafından oluşturulan ekipte de ; Feyyaz Atalay, Bilal Aydın ve Fatih Kandemir gibi isimler yer aldı.

Uyumlu bir yönetim, doğru ve disiplinli bir bütçe planlaması, taraftarı da işin içine çeken sosyal politikalar ve, doğru teknik adam ve futbolcu transferleri ile başarı kaçınılmaz oldu.

2016-2017 Futbol Sezonu şampiyonluk iddiası ile açıldı. İlk 5 haftada 1 galibiyet alınınca Teknik Direktör Levent Kartop istifa etti. Sistemi kuran Cahan ve ekibi telaşa mahal bırakmadan ünlü futbol adamı Doç. Dr. (Şimdi Prof.) Hayrettin Gümüşdağ ile anlaştı. Gümüşdağ ve ekibi Torbalı ve Karpuzlu Belediyespor maçlarında olduğu gibi uğradıkları bir sürü haksız muameleye rağmen önce Bölgesel Amatör Lig (BAL) 8. Grupta birinci olarak play off’a kalmayı başardılar. Eskişehir de yapılan play off maçında da Bucak Oğuzhanspor’u 3-1 yenerek 3. Lige çıktılar.

Aşigoların 10 yıla yaklaşan profesyonel lig aşkı ve profesyonel liglerde yer alamamanın ezikliği Cahan ve ekibi sayesinde mutlu sonla tamamlanmış oldu.

2017- 2018 Futbol Sezonunda genç teknik adam Hakan Şapçı yönetimindeki takım da, 3. Lig de, “Biz burada misafiriz. İki orta bir sade hadi bize müsaade” deyip 3. Ligde bir yıl bile oturmadan 2. Lige tırmanmayı başardı.

Şimdi 2. Lig Beyaz Grupta mücadele verecek kırmızı siyahlı şimşekler, üst üste iki yıl şampiyon olmanın öz güveni ile ileriye daha da umutlu bakıyorlar. Aşigoların gözlerinin içi gülüyor. Biliyorlar ki geçmişte kendisi de futbol oynayan Nurullah Cahan Uşak Belediye başkanı olduğu sürece Uşakspor, yakın zamanda süper ligde Fenerbahçe, Galatasaray, Beşiktaş ve Trabzon gibi büyüklerle maç yapmaya başlayacaktır.

Peki; Cahan ve ekibi kısa sürede özellikle futbolda neden bu kadar başarılı oldu? Cevabı; S.P.O.R. kelimesinde gizli.

S= SİSTEM

P= PROGRAM

O= ORGANİZİSYON

R= REKOR

Önceki ve Sonraki Yazılar
Salih Kılınç Arşivi