Salih Kılınç

Salih Kılınç

Vatandaşa patates soğan ilçe yöneticileri ve meclis üyelerine ballı lokma tatlısı mı?

“Gazetecilikte gerçeği söylemek ve şeytanı utandırmaktan daha yüksek bir yasa olamaz.” Walter Lippmann

Mübarek Ramazan ayı, kimseyi darıltıp gücendiremeyeyim istiyorum. Hem salgın döneminde hem de ellerin semaya açıldığı, yüreklerin huzura kavuştuğu şu kutsal günlerde kimsenin günahına girmeyeyim istiyorum.

Sonra ulusal basında bir haber okuyorum. Ardından can okurlarım, Uşak Belediyesi ile ilgili bir bilgi gönderiyorlar. (Bu arada Uşak Belediyesi ile ilgili onlarca bilgi can okurlarımdan adeta yağıyor. Hangisi doğru? Hangisi değil? Araştırmak ve tasnif etmek zaman alıyor)

O zaman da Walter Lipman’ın yukarıda alıntı yaptığım sözü aklıma geliyor ve şeytanı utandırma isteğim her yanımı alev alev yakıyor.

“KENDİ BAKANLIĞINA MAL SATAN BAKAN”

Oda tv adlı internet sitesinin 16 Nisan 2021 tarihli yayınında gazeteci Can Özçelik; “Kendi bakanlığına mal satan bakan” başlıklı köşe yazısında; “Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan ve eşi Hasan Pekcan, dezenfektan üreticisi iki şirketin sahibi. Bakanın şirketleri ürettiği dezenfektanı Ticaret Bakanlığı'na satıyor. Bugüne kadar bakanlık bünyesindeki kurumlara 9 milyon TL'lik ürün satıldığı belirtiliyor.” Şeklinde bir iddiada bulunuyor.

Ulusal basında okuduğum haber bu. Uşak’tan ahkâm kesip doğrudur, yanlıştır diyecek konumda değilim. Haber 2 gün önce yayınlanmış.

Yalanlamak da Ticaret Bakanı Sayın Ruhsar Pekcan ve kıymetli eşine düşer. (Haber yayınlandıktan sonra geçen 2 günlük süreçte herhangi bir yalanlamaya rastlamadım.)

ŞEYTAN DÜRTMEDİ OKUR YAZMAMI İSTEDİ

Aylardır, Hidayet Kıran canımızla Uşak Belediyesi’nde yaşanan bir takım olayları, Belediye Başkanı Sayın Mehmet Çakın’ın yaptıklarını ve yapamadıklarını yazıp çiziyoruz.

Uşak Belediyesi ve Sayın Çakın’dan bugüne kadar ne bir doğrulama ne de bir yalanlama geldi. Onun yerine etten önce çömleğe düşen, bir takım yalaka takımı yalanlama ve iftira kampanyasına girişti. Onlar da iyi biliyor ki; yazdıklarımız doğru. Önlerine kemik atan sahiplerine yaranabilme uğruna bize saldırmaktan başka ellerinden bir şey gelmiyor.

Yani boşuna demiyorum. “Davula vurdum dümbelekten ses geldi” diye…

BELEDİYEYE MAL SATAN İLÇE YÖNETİM KURULU ÜYESİ

Yukarıda ulusal basından alıntıladığım, bakanın kendisi ve eşi üzerine kayıtlı şirketinden kendi bakanlığına mal satma olayının bir benzerinin Uşak’ta yaşandığı yönünde bana bir takım bilgiler ulaştı.

Şimdi kimseyi suçlamadan bu bilgileri bize kapılarını kapatan Uşak Belediye Başkanı Sayın Mehmet Çakın’a yalansız dolansız sormak istiyorum ve cevabını bekliyorum.

Dediğim gibi bu bilgi ve belgeler bize vatandaştan geliyor. Gazeteci olarak şeytanı utandırmak adına bizimde sormak boynumuzun borcudur.

Efendim sorum şudur:

AK Parti Uşak Merkez İlçe Yönetim Kurulu Üyesi Sayın Ayhan Öztürk ve oğlu tarafından kurulan NB Kimya Su Arıtma Sistemleri ve Havuz Kimyasalları Şirketi, yaklaşık 2 yıldır Uşak Belediyesi Kayağıl Termal tesislerine her türlü defanzaktan malzemesi vermekte ve havuzların dezenfektasyonlarını sağlamaktadır.

Şimdi burada sormak istediğim; başka dezenfektasyon firmaları ihalelere girmiş midir? Yoksa iş doğrudan AK Parti İlçe yöneticisinin şirketine mi verilmiştir? Bana gelen bilgilere göre; doğrudan temin yöntemi ile NB Şirketine verilmiştir. Bu ihale ya da iş yasalsa bile vicdani midir?

Başka firmalardan teklif alınmış mıdır? Normal eksiltme yöntemi ile ihale yapılsaydı, bu iş belediyeye daha ucuza mal olur muydu?

Mübarek günde kimseyi hiçbir şeyle suçlamak istemiyorum. Muradım; sadece bendeniz ve kamuoyunun bu konuda doğru bilgilendirilerek şeytanı utandırmaktadır.

Son günlerde vatandaşımızdan, zabıta, temizlik işçisi gibi belediye çalışanlarının giysilerinden tutun da en büyük işlerin ihalesine kadar tüm belediye işlerinin AK Parti yöneticileri ve belediye meclis üyelerinin iltisaklı olduğu şirketlere verildiği doğru mudur?

Geçenlerde 200 bin TL’ye alınan cihazların hangi yöntemle alındığını ve bu cihazların akıbetini sormuştum. Hala cevap alamadım. Bu sorumun da cevabının gelmeyeceğini bile bile soruyorum. Maksat şeytanı utandırmak.

Ya da sorumu daha da basitleştireyim:

“Mübarek Ramazan ayında gariban halka patates soğan

AKP yöneticilerine ve belediye meclis üyelerine ballı lokma tatlısı mı?”


Önceki ve Sonraki Yazılar
Salih Kılınç Arşivi