Salih Kılınç

Salih Kılınç

Uşak’ta iyi kötü ve çirkin

Milliyet Gazetesi’nin 22 Ağustos tarihli baskısının Ege ekinde yer alan bir habere göre: “Dünyadaki yükseköğretim kurumlarını boyut, görünürlük, açıklık ve mükemmeliyet göstergeleri üzerinden değerlendiren “Webometrics Dünya Üniversiteleri Sıralaması’nda Uşak Üniversitesi 3 bin 085. sırada yer aldı. “

Aynı haberde, Türkiye’deki üniversiteler sıralamasında da Uşak Üniversitesi’nin 89, sıraya yükseldiği bilgisi de yer alıyor. Haberde Uşak Üniversitesi Rektörü Sayın Prof. Dr. Ekrem Savaş’ın, “Uşak Üniversitesi’nin her üniversitenin kabul edilmediği Higher Education gibi saygın sıralama kuruluşlarının değerlendirmemesine alındığı ve bu sıralamada dünyadan 3 bin 896 yüksek öğretim kurumu arasında üniversitemizin 637. sırada yer aldığı açıklamasına da yer verilmiş.

Uşak Üniversitesi ile iki iyi ve güzel haberi de ben buradan sizlere duyurmuş olayım: Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan, Uşak Üniversitesi’ne Uygulamalı bilimler ve Sağlık Fakülteleri olmak üzere 2 fakülte ve uygulamalı Bilimler ve Sağlık Yüksek Okulu olmak üzere 3 de yüksek okulu açılması talebine onay vermiş. Hayırlı olsun.

Uşak Üniversitesi, Sayın Prof. Dr. Ekrem Savaş’ın önderliğinde başarı basamaklarını hızla tırmanıyor ve Uşak’ımızın adını ulusal ölçekte ve dünya çapında duyurmaya devam ediyor. Rektör Hocamızı ve emeği geçen akademisyen ve de üniversite çalışanlarımızı canı gönülden kutluyorum.

Bu Uşak için iyi ve güzel bir haber. Uşak için güzel şeylerden bahsetmeyi nasıl da özlemişim. Bu güzel haberleri siz Saygıdeğer okurlarla paylaşmak bana da çok iyi geldi.

Çok yaşayın siz Ekrem Hocam ve Uşak Üniversitesi akademisyen ve de emekçileri.

Ey Uşaklılar!

Virüs kötü kollayın kendinizi

Ne yazık ki canım Uşak’ım için yukarıdaki gibi iyi haber bulmak bana Büyük Sahra Çölünde su bulmaktan bile zor geliyor.

Tüm dünyada olduğu gibi Uşak’ta da coranavirüs ya da Covid-19 her ne cehennem ise işte bu lanet şey artık her yerde. Vaka sayısı ölen, iyileşen sayısı bunların hiçbir önemi kalmadı.

Uşaklı olarak şunu bilelim ki; Uşak ilinde yer alan merkez ilçeyle beraber 6 ilçe, 6 belde ve 256 köyde her yerde bu lanet virüs vardır ve Uşaklı olarak sen bu lanetle tek başına mücadele etmek zorundasın. Maske, mesafe ve hijyene dikkat edeceksin.

Tüm Türkiye’de olduğu gibi Uşak’ta da denetimler yapılmaktadır. Yöneticilerimiz kusura bakmasın ama ben bu denetimlerin yeterli olduğuna inanmıyorum. Vali Hanım sağ olsun sabah pazar yerlerini ekibi ile denetliyor. Ama öğleden sonra özellikle pazarcılarda maske diye bir şey yok. Ayrıca halk otobüslerinde canı isteyen maskesiz biniyor. Sürücülerin bir şey dediği yok. Hoş, sürücüler de maske takmıyor ya.

Bu arada haklarını da yemeyelim. Uşak’ta görev yapan sağlık emekçileri canla başla şifa dağıtmaya çalışıyor. Ancak salgını önlemek onların işi değil. Uşak’ta görev yapan tüm sağlık emekçilerini yüreklerinden öpüyorum.

Uşak’ta Covid-19 belası aşısı falan bulunmadan bitecek gibi görünmüyor.

UŞAKLININ ALNINDA KALIRSA BU KARA LEKE ÇOK ÇİRKİN GÖRÜNÜR

11 Temmuz 2020 tarihli Sözcü gazetesinde; “Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk'e katıldığı bir toplantıda, "Yahudi" ve "Sarhoş" dediği iddia edilen AKP Uşak İl Genel Meclisi Üyesi Durmuş Yavuz'un yargılandığı davada iki sene sonra karar çıktı. Mahkeme Yavuz'u, "Atatürk'ün hatırasına alenen hakaret" suçundan 10 ay hapis cezasına mahkum etti. Ceza ertelendi” şeklinde bir haber çıkmıştı.

Ulu Önder Atatürk’ün kim olduğu ve Türk Ulusu için nasıl bir önem ifade ettiğini burada tekrar uzun uzun anlatmaya gerek yok. Ne yazık ki neredeyse 100 yıldır anlatamamışız.

Atatürk’e hakaret ettiği mahkeme kararı ile tescilli bu kişi hala İl Genel Meclisi üyeliğine nasıl devam ediyor? CHP ve İYİ Parti İl başkanlarının cılız bir iki protesto açıklaması dışında her şey eski hamam eski tas devam ediyor. AKP Uşak İl Teşkilatı emekli asker olan bu üyesi hakkında herhangi bir işlem yapmayı düşünüyor mu?

Bu çirkinliğe son vermenin tek yolu Durmuş Yavuz’un Uşak İl Genel Meclisi Üyeliğinden derhal istifa etmesidir. Bunu bilir bunu söylerim. Yoksa bu kara leke Uşak’ın alnında kalır.

BU HERİF UŞAK’IN VE TSK’NIN YÜZ KARASI

Banaz ilçesine bağlı Kızılcasöğüt Beldesinden olan Jandarma Uzman Çavuş Musa Orhan (24) isimli yaratık görevli olduğu Siirt’in Beşeri ilçesinde 17 yaşındaki Pınar Er adlı kıza içki içirerek cinsel istismarda bulunduğu ve zavallı kızın intihar ederek ölümüne neden olduğu iddiaları tüm Türkiye’yi sarstı.

Uşaklı bu yaratığın önce göz altına alınıp serbest bırakılması, sonra da sosyal medyada gösterilen tepkiler üzerine tutuklanması ve İçişleri Bakanı Sayın Süleyman Soylu’nun olayın takipçisi olması ise iyi ve güzel bir davranış oldu.

Hiç olmazsa Pınar kızımızın acısını bir nebze olsun hafifletti.

Uşak’ın iyi kötü ve çirkin yüzlerini yazmaya devam edeceğim.

Önceki ve Sonraki Yazılar
Salih Kılınç Arşivi