Tapuda yeni sistem geliyor! Tarih açıklandı, satışlar artık böyle yapılacak!

Tapu sahiplerini çok yakından ilgilendiren yeni bir gelişme yaşandı. Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü bir açıklama yaparak tapuda sistemin değişeceğini duyurdu.
Tapuda yeni sistem geliyor! Tarih açıklandı, satışlar artık böyle yapılacak!

Gayrimenkullerin kimlik belgesi olan tapular oldukça önemli bir uygulama olmaya devam ediyor. İnsanlar tapularını güvence altına alabilmek için her yolu deniyorlar. Bunlar olurken devlet de tapu sistemini güncelleyerek yenilikleri beraberinde getiriyor. Tapu sisteminde yeni bir güncelleme daha yapılacağının açıklaması geldi. Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü bir açıklama ile Türkiye Tapu uygulamasının hayata geçeceğini ilan etti.

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’na bağlı olarak faaliyet gösteren Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü tapu işlemlerinin dijitalleşmesi ve kolaylaşması için büyük bir çalışma içerisindeydi. Bunlar yapılırken güvenlikten taviz vermeyen kurum vatandaşların tapularındaki devlet güvencesini de muhafaza ediyor.

WEBTAPU İLE GÜNDE 200 BİN İŞLEM

Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü ilk olarak WebTapu uygulamasını hayata geçirdi. Bu uygulama sayesinde tapu sahipleri tapularına E-devlet üzerinden ulaşıp her türlü evrak işlemlerini yapabilmeye başladılar. Tapularındaki işlemleri kontrol edebilen vatandaşlar kendilerini daha güvenli olarak hissetmeye başladılar. Bu şekilde her gün 200 bin işlem yapılmaya başlandı.

TÜRKİYE TAPU SİSTEMİ GELİYOR!

Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü şimdi de yeni bir aşamaya geçiş yapıyor. “Türkiye Tapu” uygulaması tam anlamıyla tapuda bir devrim olacak. Tapu işlem süreçleri bu uygulama ile kişi ve mekan bağlılığı olmadan çözülebilecek. Uygulama devreye girdiğinde tapu sahipleri tapu işlemlerini çevrimiçi personel desteği ile hızlı ve güvenli şekilde yapabilecekler.

Türkiye Tapu uygulaması ile tapu sahipleri her türlü işlemi kolaylıkla yapabilecekler. Tapu ve Kadastro’nun yetkili memurlarının vatandaşlara çevrimiçi destek verecekleri bu uygulama ile tapu müdürlüklerine gitmeye gerek kalmayacak. İnsanlar çok kolay bir şekilde tapu işlemlerini gerçekleştirebilecekler. Üstelik bu tapu işlemleri güvenilir olacak.

TAPU MÜDÜRLÜKLERİNE GİTMEYE GEREK KALMAYACAK

Türkiye Tapu uygulamasının 2024 yılının sonunda devreye alınacağı açıklanırken tapu satış işlemlerinin de bu uygulama ile çok kolaylaşacağı bildirildi. Tapu müdürlüklerine gitmeye gerek kalmadan yetkili personellerin yönlendirmeleri ile kişiler tapularını istedikleri gibi satıp alabilecekler.